w ,

Niedziele handlowe. Ponad połowa Polaków chce zniesienia zakazu handlu

Niedziele handlowe wrócą? Po okresie zamknięcia galerii handlowych i załamaniu sprzedaży branża apeluje o przywrócenie handlu we wszystkie dni tygodnia.

niedziele handlowe 2020 2021 zakaz handlu w niedziele i święta przywrócenie handlu zapaść

Niedziele handlowe w tym roku wypadną dopiero w grudniu. Po okresie zamknięcia galerii handlowych i załamaniu sprzedaży w tradycyjnym handlu możliwość prowadzenia działalności przez siedem dni w tygodniu byłaby dużym wsparciem dla branży.

Niedziele handlowe wrócą? Jest już projekt ustawy

– Szacujemy, że rocznie mogłoby to przełożyć się nawet na 4-proc. wzrost wizyt w sklepach i 2-proc. wzrost obrotów, co w obecnej sytuacji jest bardzo istotne – mówi Anna Szmeja, prezes Retail Institute. Zaznacza, że przywrócenie niedzielnego handlu musiałoby wiązać się z zagwarantowaniem określonych praw pracownikom. Projekt przepisów w tej sprawie przygotowała strona pracodawców w Radzie Dialogu Społecznego.

POLECAMY:
Niedziela handlowa. Pójdziemy na wybory i na zakupy jednocześnie

– Należałoby zadbać o wiele różnych elementów, które są związane ze zniesieniem zakazu handlu w niedzielę, m.in. o zagwarantowanie osobom zatrudnionym w handlu określonej liczby dni wolnych właśnie w niedziele, ale również uniemożliwienie firmom ucieczki od stabilnych warunków zatrudnienia w stronę tzw. umów śmieciowych, które ewidentnie byłyby niekorzystnym rozwiązaniem dla setek tysięcy osób zatrudnionych w handlu – podkreśla Anna Szmeja.

Pracodawcy, którzy są częścią Rady Dialogu Społecznego, przygotowali projekt tymczasowego zniesienia zakazu handlu w niedziele, które miałoby obowiązywać w czasie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz 180 dni po ich odwołaniu. Propozycja przepisów przewiduje zagwarantowanie pracownikom branży handlowej dwóch niedziel wolnych w okresie kolejnych czterech tygodni. Dotyczyłoby to zarówno osób zatrudnionych na etacie, jak i na umowach cywilnoprawnych.

Trzeba odbudować biznes po epidemii

Jak podkreśla prezes Retail Institute, powrót do niedziel handlowych jest bardzo potrzebny, bo firmy poniosły ogromny wysiłek finansowy i organizacyjny, aby poradzić sobie ze skutkami lockdownu i odbudować biznes po ponownym otwarciu galerii handlowych, które nastąpiło 4 maja.

Raport Retail Institute obejmujący 140 monitorowanych centrów handlowych wskazuje, że w marcu obroty najemców spadły o 62 proc. r/r. Cały I kwartał zakończył się na prawie 19-proc. minusie, jeśli chodzi o obroty, i blisko 22-proc., jeśli chodzi o odwiedzalność.

Przychody galerii między 14 marca a 4 maja spadły praktycznie do zera. Właściciele obiektów ponosili wszelkie koszty związane z ich funkcjonowaniem w ograniczonym zakresie. W I półroczu br. zagregowana wartość czynszów i kosztów wspólnych spadła o 16,7 proc. W kwietniu spadek był największy i wyniósł 83,8 proc.

Zakaz handlu w niedziele i święta. 51 proc. Polaków chce jego zniesienia

Zniesienie zakazu handlu w niedziele ucieszyłoby nie tylko firmy działające w branży. Z badania wykonanego na zlecenie CBRE wynika, że 51 proc. Polaków chciałoby powrotu niedzielnego handlu. Przeciwnego zdania jest co trzeci respondent, a 16 proc. ankietowanych nie ma wyrobionej opinii na ten temat. Co ciekawe, zwolenników handlu w niedziele jest tyle samo zarówno na wsi, jak i w miastach do 500 tys. mieszkańców. W największych miejscowościach (powyżej 500 tys. mieszkańców) 57 proc. osób uważa, że zakaz handlu w niedziele i święta to błąd.

Pozostałe możliwości wspierania branży na pewno generują po stronie budżetu państwa dużo większe trudności, a przede wszystkim obciążenia finansowe. Mowa np. o zwolnieniu galerii handlowych z podatku od nieruchomości. Mowa też o wprowadzeniu tzw. metod kasowych w rozliczeniu podatków VAT i CIT.

Jak pokazuje badanie CBRE, dla wielu osób niedziela pozostaje jednym z nielicznych dni, kiedy mogą wybrać się na zakupy. Poza tym rozłożenie ruchu na siedem zamiast sześciu dni w tygodniu pozwala w dobie koronawirusa dopasować się do wytycznych związanych m.in. z unikaniem tłumów oraz zachowywaniem odstępu między osobami odwiedzającymi centra handlowe i sklepy.

POLECAMY:
Niedziele handlowe w 2020? Przed nami niepokojące zmiany

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę byłoby również korzystne dla punktów gastronomicznych . Chodzi o te zlokalizowane w centrach handlowych. To miejsca pracy głównie studentów, którzy właśnie w sobotę i niedzielę mogą podjąć pracę.

weronika juszczak sprint opole 2020 tekst the voice wikipedia

Weronika Juszczak wystąpi w Opolu. „Odczuwam wielką tremę”

kim jest mikołaj cieśla love island 2 wyspa miłości sezon edycja uczestnicy polsat

Kim jest Mikołaj Cieśla, uczestnik programu Love Island 2?