w ,

KOCHAM TO!KOCHAM TO! JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY!

Problemy psychiczne ma nawet 6 mln Polaków. Kolejki do specjalistów rosną

Problemy psychiczne ma nawet 6 mln Polaków, a kolejki do lekarza wydłużają się. Można spodziewać się, że będzie rosła liczba samobójstw lub prób samobójczych.

problemy psychiczne test koronawirus objawy problemy nastolatków

Problemy psychiczne ma nawet 6 mln Polaków, a kolejki do lekarza wydłużają się. To stanowi poważny problem. Można spodziewać się, że będzie rosła liczba samobójstw lub prób samobójczych. Już teraz jesteśmy pod tym względem w czołówce UE.

Problemy psychiczne. Pomocy potrzebuje kilka milionów osób

Problemem jest nie tylko długi, nawet kilkumiesięczny okres oczekiwania na konsultację. To też stereotypowy lęk przed wizytą w gabinecie. Pandemia koronawirusa pokazała, że skuteczną formą pomocy może być zdalna konsultacja – zarówno rozmowa telefoniczna czy online, jak i terapia asynchroniczna, czyli wymiana wiadomości tekstowych z psychologiem nie w czasie rzeczywistym.

POPULARNE
Liczba samobójstw w Polsce bije rekordy! Jesteśmy w niechlubnej czołówce Europy

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na depresję cierpi blisko 300 mln ludzi na całym świecie, a problem dotyka średnio 10–15 proc. społeczeństwa. W krajach rozwiniętych różnego typu zaburzenia psychiczne i behawioralne są jednymi z najczęściej występujących problemów zdrowotnych. W Polsce z problemami psychicznymi może borykać się nawet 6 mln osób. Jak jednak pokazują dane GUS (za 2018 rok), z pomocy psychologów korzysta jedynie 1,6 mln Polaków.

Terapia zdalna najlepszym rozwiązaniem?

Rozwiązaniem może być terapia zdalna. Konsultacje na odległość okazały się nieocenione podczas pandemii i przymusowej kwarantanny. To dodatkowo wpłynęło na pogorszenie nastrojów i nasilenie lęków. Czynniki te uwypukliły problem samotności i trudnych relacji w rodzinie. Pomoc psychologiczna online to coraz popularniejsze rozwiązanie na całym świecie. W Europie Zachodniej czy USA jest ona refundowana przez państwo lub towarzystwa ubezpieczeniowe.

Psycholodzy współpracujący z portalem wskazują, że tekstowa pomoc psychologiczna spełnia jeszcze jedną ważną funkcję, która zazwyczaj nie jest dostępna w tradycyjnym gabinecie. W wielu krajach działają także serwisy, które oferują tekstowe konsultacje. Przykładowo w USA platformy te mają miliony użytkowników i tysiące licencjonowanych psychoterapeutów.

Wideospotkania a terapia tradycyjna

Osoba potrzebująca pomocy na początku rozmawia z konsultantem, który ma wykształcenie psychologiczne. Następnie przydziela on trzech terapeutów. Z nich można wybrać tego, który wzbudza największe zaufanie.

POPULARNE
Qczaj chciał popełnić samobójstwo! "Zastanawiałem się, czy nie skoczyć"

Badania wykazują, że terapia zdalna może być skuteczniejsza niż tradycyjna. Jednak ma to miejsce w przypadku osób bardzo nieśmiałych, mających kłopoty z nawiązywaniem relacji i mówieniem o problemach. Dlatego wiadomości tekstowe wymieniane z psychologiem pozwalają zachować większą anonimowość niż wideospotkania. Niektórym pacjentom łatwiej jest się wtedy otworzyć i zwierzyć z problemów.

Co myślisz?

sport lockdown straty branża eventowa imprezy masowe obostrzenia

Sport liczy straty. Od marca przez epidemię odwołano kilka tysięcy imprez

włodzimierz korcz koronawirus festiwal w opolu alicja majewska jubileusz

Włodzimierz Korcz miał koronawirusa! Mimo to wystąpił w Opolu