w ,

KOCHAM TO!KOCHAM TO! JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! WTFWTF

Problemy psychiczne ma nawet 6 mln Polaków. Kolejki do specjalistów rosną

Problemy psychiczne ma nawet 6 mln Polaków, a kolejki do lekarza wydłużają się. Można spodziewać się, że będzie rosła liczba samobójstw lub prób samobójczych.

problemy psychiczne test koronawirus objawy problemy nastolatków

Problemy psychiczne ma nawet 6 mln Polaków, a kolejki do lekarza wydłużają się. To stanowi poważny problem. Można spodziewać się, że będzie rosła liczba samobójstw lub prób samobójczych. Już teraz jesteśmy pod tym względem w czołówce UE.

Problemy psychiczne. Pomocy potrzebuje kilka milionów osób

Problemem jest nie tylko długi, nawet kilkumiesięczny okres oczekiwania na konsultację. To też stereotypowy lęk przed wizytą w gabinecie. Pandemia koronawirusa pokazała, że skuteczną formą pomocy może być zdalna konsultacja – zarówno rozmowa telefoniczna czy online, jak i terapia asynchroniczna, czyli wymiana wiadomości tekstowych z psychologiem nie w czasie rzeczywistym.

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na depresję cierpi blisko 300 mln ludzi na całym świecie, a problem dotyka średnio 10–15 proc. społeczeństwa. W krajach rozwiniętych różnego typu zaburzenia psychiczne i behawioralne są jednymi z najczęściej występujących problemów zdrowotnych. W Polsce z problemami psychicznymi może borykać się nawet 6 mln osób. Jak jednak pokazują dane GUS (za 2018 rok), z pomocy psychologów korzysta jedynie 1,6 mln Polaków.

Terapia zdalna najlepszym rozwiązaniem?

Rozwiązaniem może być terapia zdalna. Konsultacje na odległość okazały się nieocenione podczas pandemii i przymusowej kwarantanny. To dodatkowo wpłynęło na pogorszenie nastrojów i nasilenie lęków. Czynniki te uwypukliły problem samotności i trudnych relacji w rodzinie. Pomoc psychologiczna online to coraz popularniejsze rozwiązanie na całym świecie. W Europie Zachodniej czy USA jest ona refundowana przez państwo lub towarzystwa ubezpieczeniowe.

Psycholodzy współpracujący z portalem wskazują, że tekstowa pomoc psychologiczna spełnia jeszcze jedną ważną funkcję, która zazwyczaj nie jest dostępna w tradycyjnym gabinecie. W wielu krajach działają także serwisy, które oferują tekstowe konsultacje. Przykładowo w USA platformy te mają miliony użytkowników i tysiące licencjonowanych psychoterapeutów.

Wideospotkania a terapia tradycyjna

Osoba potrzebująca pomocy na początku rozmawia z konsultantem, który ma wykształcenie psychologiczne. Następnie przydziela on trzech terapeutów. Z nich można wybrać tego, który wzbudza największe zaufanie.

Badania wykazują, że terapia zdalna może być skuteczniejsza niż tradycyjna. Jednak ma to miejsce w przypadku osób bardzo nieśmiałych, mających kłopoty z nawiązywaniem relacji i mówieniem o problemach. Dlatego wiadomości tekstowe wymieniane z psychologiem pozwalają zachować większą anonimowość niż wideospotkania. Niektórym pacjentom łatwiej jest się wtedy otworzyć i zwierzyć z problemów.

sport lockdown straty branża eventowa imprezy masowe obostrzenia

Sport liczy straty. Od marca przez epidemię odwołano kilka tysięcy imprez

włodzimierz korcz koronawirus festiwal w opolu alicja majewska jubileusz

Włodzimierz Korcz miał koronawirusa! Mimo to wystąpił w Opolu