Problemy psychiczne ma nawet 6 mln Polaków, a kolejki do lekarza wydłużają się. To stanowi poważny problem. Można spodziewać się, że będzie rosła liczba samobójstw lub prób samobójczych. Już teraz jesteśmy pod tym względem w czołówce UE.
Problemy psychiczne. Pomocy potrzebuje kilka milionów osób
Problemem jest nie tylko długi, nawet kilkumiesięczny okres oczekiwania na konsultację. To też stereotypowy lęk przed wizytą w gabinecie. Pandemia koronawirusa pokazała, że skuteczną formą pomocy może być zdalna konsultacja – zarówno rozmowa telefoniczna czy online, jak i terapia asynchroniczna, czyli wymiana wiadomości tekstowych z psychologiem nie w czasie rzeczywistym.
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na depresję cierpi blisko 300 mln ludzi na całym świecie, a problem dotyka średnio 10–15 proc. społeczeństwa. W krajach rozwiniętych różnego typu zaburzenia psychiczne i behawioralne są jednymi z najczęściej występujących problemów zdrowotnych.
W Polsce z problemami psychicznymi może borykać się nawet 6 mln osób. Jak jednak pokazują dane GUS (za 2018 rok), z pomocy psychologów korzysta jedynie 1,6 mln Polaków.
Terapia zdalna najlepszym rozwiązaniem?
Rozwiązaniem może być terapia zdalna. Konsultacje na odległość okazały się nieocenione podczas pandemii i przymusowej kwarantanny. To dodatkowo wpłynęło na pogorszenie nastrojów i nasilenie lęków.
Czynniki te uwypukliły problem samotności i trudnych relacji w rodzinie. Pomoc psychologiczna online to coraz popularniejsze rozwiązanie na całym świecie. W Europie Zachodniej czy USA jest ona refundowana przez państwo lub towarzystwa ubezpieczeniowe.
Psycholodzy współpracujący z portalem wskazują, że tekstowa pomoc psychologiczna spełnia jeszcze jedną ważną funkcję, która zazwyczaj nie jest dostępna w tradycyjnym gabinecie. W wielu krajach działają także serwisy, które oferują tekstowe konsultacje. Przykładowo w USA platformy te mają miliony użytkowników i tysiące licencjonowanych psychoterapeutów.
Wideospotkania a terapia tradycyjna
Osoba potrzebująca pomocy na początku rozmawia z konsultantem, który ma wykształcenie psychologiczne. Następnie przydziela on trzech terapeutów. Z nich można wybrać tego, który wzbudza największe zaufanie.
Badania wykazują, że terapia zdalna może być skuteczniejsza niż tradycyjna. Jednak ma to miejsce w przypadku osób bardzo nieśmiałych, mających kłopoty z nawiązywaniem relacji i mówieniem o problemach.
Dlatego wiadomości tekstowe wymieniane z psychologiem pozwalają zachować większą anonimowość niż wideospotkania. Niektórym pacjentom łatwiej jest się wtedy otworzyć i zwierzyć z problemów.