w , ,

„Godziny dla seniorów”, czyli kolejki, nerwy i chaos pod dyskontami

„Godziny dla seniorów” to specjalny program wprowadzony 1 kwietnia przez rząd Mateusza Morawieckiego w ramach walki z epidemią koronawirusa

godziny dla seniora godziny dla seniorów w weekend osoby starsze koronawirus sklepy kolejki

Godziny dla seniorów” to specjalny program wprowadzony 1 kwietnia przez rząd Mateusza Morawieckiego w ramach walki z epidemią koronawirusa. Od teraz wraca on ponownie, co premier ogłosił 10 października. Niestety okazuje się, że pomysł też wprowadza więcej chaosu, niż się spodziewano.

Godziny dla seniorów w weekend– kolejki i chaos. Zniesienie godzin dla seniorów

Jak mówi zapis rozporządzenia, od 1 kwietnia w ramach ograniczania epidemii koronawirusa działa program nazywany „Godziny dla seniora”. Założenia są proste – w placówkach handlowych pomiędzy godz. 10.00 a 12.00 zakupy mogą robić tylko i wyłącznie osoby w wieku 65 lat i więcej. To miało znacznie ułatwić zrobienie niezbędnych zakupów osobom starszym. To ta grupa jest narażona na największe ryzyko związane z epidemią.

Pomysł ten miał m.in. ograniczyć kolejki pod dyskontami. Od samego początku krytykuje go jednak przedstawicielstwo Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu godzin dla seniorów – od 10:00 do 12:00 w sklepach, aptekach, drogeriach. Dajmy w tym czasie zrobić im zakupy – powiedział podczas konferencji premier Morawiecki 10 października.

Wygodne zakupy bez kolejek – teoria i praktyka. Czy w sobotę obowiązują godziny dla seniorów? Godziny dla seniorów w sobotę

Rząd obiecał wygodne zakupy dla seniorów i całkowity brak kolejek. Te jednak – jak się okazało – piętrzą się, a osoby starsze narzekają. W wyznaczonych godzinach i tak po zakupy przychodzą też młodsi klienci nie zważając na obowiązujące „Godziny dla seniora”. Jak zwykle – więcej pytań, niż odpowiedzi.

A jak ktoś przyjdzie na zakupy za kwadrans dziesiąta i pięć po dziesiątej ciągle będzie stał w kolejce, to co? Mam go obsłużyć? Wysłać na koniec kolejki? A może kazać mu wrócić po dwunastej? – stwierdził sprzedawca w jednym z dyskontów marki Lidl cytowany przez Money.pl. W teorii pomysł rządu być może miał sens, ale oczekiwania rozjechały się z rzeczywistością.

– Mamy tłumy przed sklepami. Licznie się gromadzą, nie mogąc dostać się do sklepu, bo są dwie godziny dla seniorów. W sklepie jest zaledwie kilka osób, a przed wejściem ciśnie się kilkadziesiąt – twierdzi w rozmowie z money.pl Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Zakupy dla wszystkich będą coraz mniej przyjemne. Godziny dla seniorów w weekend. Czy w soboty obowiązują godziny dla seniorów?

Czy „Godziny dla seniora” mają w ogóle sens? Można powątpiewać, szczególnie, że nie są to jedyne godziny, kiedy seniorzy mogą iść na zakupy. Osoby starsze mogą i tak iść do sklepu o dowolnie wybranej porze, a pomysł był wprowadzony tylko i wyłącznie dla ich wygody.

W pełni rozumiemy, że osoby starsze potrzebują wsparcia nie tylko w tym trudnym czasie. Warto jednak się przyjrzeć, jak wprowadzone godziny dla seniorów wyglądają w praktyce. Otrzymaliśmy liczne informacje, iż rozwiązanie to nie wspiera funkcjonowania handlu w zakresie obsługi osób starszych, a stwarza problematyczne i potencjalnie konfliktowe sytuacje zarówno pomiędzy klientami sklepów, jak i pomiędzy klientami a obsługą. Może to rozwiązanie powinno ewoluować. Być może lepsze byłoby na przykład wprowadzenie godzin priorytetowych dla osób 65+. Mogłyby wtedy wejść bez kolejki do sklepu i mieć bezwzględne pierwszeństwo przy kasie. To także znacząco skróciłoby czas pobytu tych osób w sklepach – komentuje Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu.

Czego możemy być pewni? Przede wszystkim tego, że robienie zakupów z każdym dniem i tygodniem obostrzeń będzie należało do czynności coraz mniej przyjemnych. Musimy się wiec przyzwyczajać do wyczekiwania przez kilkadziesiąt minut w kolejkach przed wejściem. Tracą jednak na tym – głównie zdrowie – seniorzy.

Źródło: Money.pl, WP.pl, bezprawnik.pl

prezydent aleksandr łukaszenka koronawirus bez objawów covid białoruś

Prezydent miał koronawirusa! „Lepiej umrzeć stojąc, niż żyć na kolanach”

jasnowidz jackowski jesień 2020 najnowsze przepowiednie jesień 2020 co się wydarzy jesienią

Jasnowidz Jackowski nie ma złudzeń. „To zacznie się jesienią…”