w

Papamobile na wodór. Papież Franciszek będzie się nieźle woził

Papamobile na wodór trafił do Papieża Franciszka. To Toyota napędzana wodorowymi ogniwami paliwowymi – model Mirai.

papamobile na wodór papież franciszek watykan toyota mirai bezemisyjna
Fot. Toyota newsroom

Papamobile na wodór trafił do Papieża Franciszka. Konferencja Episkopatu Japonii przekazała papieżowi Franciszkowi napędzaną wodorowymi ogniwami paliwowymi Toyotę Mirai. Samochód ten służył papieżowi podczas ubiegłorocznej pielgrzymki do Japonii. Episkopat otrzymał go w darze od Toyota Motor Corporation.

Papamobile na wodór dla Papieża Franciszka

Bezemisyjna Toyota Mirai przekazana papieżowi Franciszkowi to jeden z dwóch egzemplarzy tego modelu. Wykonano ją specjalnie przez Toyota Motor Corporation z okazji pielgrzymki Ojca Świętego do Japonii rok temu. Oba samochody Toyota przekazała wcześniej Konferencji Episkopatu Japonii.

Wodorowy papamobile to biały samochód, którego dach został zastąpiony fotelem na podwyższeniu oraz specjalnym zadaszeniem, dzięki którym Ojciec Święty jest dobrze widoczny dla pielgrzymów. Auto ma długość 5,1 metra i wysokość (łącznie z dachem) 2,7 metra.

toyota mirai papamobile papież franciszek audiencja generalna

Jego bezemisyjny napęd to układ silnika elektrycznego o mocy 154 KM i zasilającego go zestawu ogniw paliwowych, który generuje prąd w reakcji wodoru z tlenem. Mirai może przejechać co najmniej 500 km na jednym tankowaniu, emitując wyłącznie wodę.

Toyota Mirai na wodór

Mirai to pierwszy sedan napędzany wodorem, produkowany seryjnie od 2014 roku. Jego cechy dobrze współgrają z wielką wrażliwością papieża Franciszka na kwestie środowiskowe. Te zainspirowały jego encyklikę „Laudato si” w 2015 roku. Papież zawarł w niej apel o ochronę ziemi i wszystkiego, co nas otacza, oraz zmianę stylu życia w celu zachowania naszego „wspólnego domu”.

Biała Toyota Mirai została przekazana papieżowi 7 października w pobliżu Domu Świętej Marty, siedziby Ojca Świętego na terenie Watykanu. Na uroczystości obecny był ks. Domenico Makoto Wada reprezentujący Konferencję Episkopatu Japonii oraz Seiji Okada, ambasador Japonii przy Stolicy Apostolskiej. Toyotę reprezentowali Miguel Fonseca, wiceprezydent Toyota Motor Europe i Mauro Caruccio, CEO Toyota Motor Italia.

ryszard rembiszewski tv okazje koronawirus epidemia żona ślub facebook

Ryszard Rembiszewski o zakażeniu koronawirusem: „Skomplikowana sprawa”

mateusz morawiecki na kwarantannie w kwarantannie koronawirus premier kwarantanna izolacja covid19

Mateusz Morawiecki na pilnej kwarantannie! „Dowiedziałem się w piątek”