500 plus może być zagrożone. Ekonomiści ostrzegają rząd – to koniec wielkich zysków budżetu ze słynnego uszczelniania VAT. Programy socjalne rządu stoją pod znakiem zapytania, bo władza nie ma stałych i pewnych źródeł finansowania.
500 plus zagrożone? Grożą nam nowe podatki
Niemal wszyscy ekonomiści są zgodni co do jednego – finansowanie rozdmuchanych programów społecznych stoi pod znakiem zapytania. Ostatnie problemy gospodarcze spowodowane epidemią koronawirusa spowodowały, że z uszczelniania podatku VAT nie wpłyną zakładane przez władze kwoty.
Eksperci twierdzą, że rząd lada moment stanie przed poważnym wyzwaniem, i być może potrzebne będą zupełnie nowe podatki. Podatku VAT już bardziej uszczelnić się w tej chwili po prostu nie da.
– Efekty uszczelniania VAT są mizerne, sygnalizowałem to w lutym tego roku. Do dokładnych obliczeń potrzebne były jednak pełne informacje o składowych PKB oraz o dynamice podatku VAT wg metodologii europejskiej ESA2010. Kwestia metodologii jest tutaj kluczowa. Unijne procedury pozwalają wykryć sztuczki księgowe służące zakrzywianiu statystyk – stwierdza ze smutkiem Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.
Więcej z tej cytryny nie wyciśniemy
– Wygoniliśmy mafie VATowskie z Polski, zlikwidowaliśmy oszustwa i przestępstwa w zakresie wyłudzania VAT. Doszliśmy do ściany. W 2020 r. nie ma szans na dalsze efekty uszczelniania. Dalsza redukcja luki VAT to już nie grube ryby, a masa drobnych transakcji. Konieczne będzie krzewienie w Polakach tzw. moralności podatkowej. Chodzi o rozliczanie się z drobnych rzeczy paragonem w imię bycia fair wobec państwa – stwierdza ekspert i ekonomista.
500 plus zagrożone może być już za kilka miesięcy. Programy socjalne w takiej skali jak obecnie pozostają bez stabilnego źródła finansowania. Nie wiadomo też, co będzie dalej z 13. oraz 14 emeryturą. Uszczelnianie VAT pozwoliło sfinansować ok. 50 proc. wypłat w ramach programu 500 plus. Drugiej połowy programu sfinansować się już nie da.
Można zatem spodziewać się, że program socjalne Zjednoczonej Prawicy przejdą korektę i zapewne nie będzie to korekta na korzyść beneficjentów.
Źródło: Interia