w ,

Waloryzacja 500 plus. Ujawniono, o ile i od kiedy wzrośnie świadczenie

Rodziny w Polsce coraz rzadziej decydują się na posiadanie potomstwa. Można mówić o prawdziwej katastrofie demograficznej. Kryzys jest określeniem zbyt delikatnym.

waloryzacja 500 plus od kiedy o ile czy będzie świadczenie nowy ład

Waloryzacja 500 plus może okazać się koniecznością, bo dotychczas program nie przyniósł żadnych rezultatów. W dodatku nastroje popsuła epidemia, która spowodowała, że rodziny rzadziej decydują się na posiadanie potomstwa. Można mówić o prawdziwej katastrofie demograficznej.

Czy będzie waloryzacja 500 plus? Od kiedy i o ile? Nowy Polski Ład

Okazuje się, że rząd rzeczywiście rozważa podniesienie kwoty wypłacanego w ramach programu Rodzinna 500 Plus świadczenia. Do tej pory rezultatów programu nie ma. Dzieci rodzi się coraz mniej, ludzi umiera coraz więcej, a szalejąca w sklepach drożyzna i nieustanne podwyżki podatków i opłat realnie obniżyły wartość dodatku.

Wydatki na program Rodzina 500 plus w 2020 r. to już ponad 40 mld zł. Efekt? Poza tym, że udało się nieco obniżyć poziom biedy wśród dzieci, to w zasadzie żaden. Warto wspomnieć, że do tej pory wydano już z budżetu ponad 134 mld zł na ten cel.

Informację o waloryzacji i planach rządu podała “Gazeta Wyborcza“. W ramach nowej strategii demograficznej, czyli tzw. Nowego Polskiego Ładu, ma być wprowadzona coroczna waloryzacja świadczenia. Czy to zachęci do rodzenia? Tego nikt nie wie.

Zmiany w 500 plus. Czy świadczenie zostanie podniesione?

Są już pierwsze realne pomysły na poprawę losu rodzin wielodzietnych. Pierwszy zakłada waloryzację 500 plus podobnie jak to ma miejsce w przypadku emerytur i rent, czyli raz do roku. Może to być stała kwota.

czy będzie waloryzacja 500 plus świadczenie dla niepełnosprawnych ile wyniesie 2022
Fot. Instytut Emerytalny

W 2020 roku liczba obywateli spadła o 115 tys. za sprawą epidemii. To najgorszy rok pod tym względem od drugiej wojny światowej. Urodziło się z kolei tylko 355 tys. dzieci, co jest wynikiem najgorszym od 17 lat.

Zmiany w 500 plus. Czy świadczenie zostanie podniesione?

To niestety fakt – za te 500 zł można dziś kupić dużo mniej, niż w momencie startu programu. Eksperci z Instytutu Emerytalnego obliczyli, co by było, gdyby świadczenie 500plus waloryzować od samego początku.

POLECAMY:
600 plus zamiast 500 plus? Oficjalny komentarz resortu rodziny

Gdyby rząd już w 2015 roku zdecydował się na ten krok,  dziś na konto rodzin przelewano nie 500, a 544,31 zł od dziecka. W przyszłym roku byłoby to już 557,92 zł. Standardowo pojawia się pytanie, skąd na to wszystko brać pieniądze w czasach, gdy budżet państwa jest niemal pusty.

Rząd chce jednak pozyskać środki przede wszystkim z dalszego uszczelniania VAT. Byłą tez mowa o opodatkowaniu mediów, jednak to skończyło się wielkim protestem wydawców. Świadczenie wg planów ma wzrosnąć dopiero w 2023 roku o wskaźnik inflacji lub kwotę stałą.

Źródło: Instytut Emerytalny

Co myślisz?

tomasz lis twitter udar serce maratony newsweek

Tomasz Lis otrzymał złe wieści od lekarzy. Nie pozostawiają wątpliwości

jasnowidz jackowski krzysztof przepowiednie na 2021 jaki będzie 2021 koronawirus śmierć kaczyńskiego

Jackowski o roku 2021. “Umrze ktoś ważny, widzę duży pogrzeb”. Chodzi o…