w

Dramatyczne dane! Co trzecia firma w Polsce zagrożona bankructwem

Dane napływające z gospodarki polskiej nie napawają optymizmem. Ten rok będzie bardzo trudny dla ludzi przedsiebiorczych.

bankructwo upadłość firm fala bankructw dramatyczne dane lockdown fala upadłosci Infomonitor

Bankructwem zagrożona jest już co trzecia polska firma. Pod koniec 2020 roku co dziesiąty przedsiębiorca stracił wiarę, że uda się wyprowadzić biznes na prostą. Nastroje się mocno pogorszyły i to w krótkim czasie.

Bankructwem zagrożona już co 3 firma. Tak złych nastrojów jeszcze nie notowano

Co dziesiąty przedsiębiorca pod koniec roku przyznawał, że grozi mu w najbliższym okresie zamknięcie działalności. Jednak na rok 2021 małe i średnie firmy patrzą z jeszcze większym pesymizmem. Bankructwa obawia się już co trzecia firma. Są to głównie mikro i małe firmy z branż produkcyjnej i usługowej. Tak złych nastrojów jeszcze nie było.

Jeszcze gorzej jest w przypadku firm, które nie istnieją na rynku dłużej niż dwa lata. Tu widmo plajty zagląda już co drugiemu właścicielowi. Takie dane płyną z najnowszego raportu Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Poczucie zagrożenia zamknięciem firmy najbardziej zauważalne było w firmach usługowych (18,9 proc.) i transportowych (16 proc.). Lepiej się miały przedsiębiorstwa produkcyjne i handlowe. Niebezpieczeństw nie widziały jedynie firmy z sektora budowlanego.

Gastronomia, hotelarstwo, kultura – ogromny cios w plecy. Problemy firm z niewypłacalnością i fala upadłości

W listopadzie 2020 roku liczba nowych firm spadła o 23,5 proc. w porównaniu do października. Strach zagląda w oczy wszystkim tym, którzy planowali otworzyć swój interes. Bez wątpienia odłożą to na inne, lepsze czasy.

Największy wzrost liczby firm zawieszających działalność GUS odnotował w kategoriach kultura, rozrywka i rekreacja. Cios w plecy dostały również turystyka czy organizatorzy targów i kongresów oraz szeroko pojęta gastronomia.

POLECAMY:
Bezrobocie skoczy do 8-9 proc.? Rośnie ryzyko ogromnej fali bankructw firm

Jeszcze gorsze statystyki widać w kontekście upadłości firm. W ciągu 11 miesięcy minionego roku  liczba bankructw była o jedną czwartą większa niż w tym samym okresie 2019 r. W ciągu 10 miesięcy 2020 r. w porównaniu z 2019 r., o połowę wzrosła liczba niewypłacalności firm usługowych, o niemal 40 proc. w transporcie, a 21 proc. w produkcji.

Mimo sporej pomocy ze strony państwa i okresów otwarcia między lockdownami, liczba niewypłacanych firm po 10 miesiącach zeszłego roku ustanowiła rekord dekady.

lokalizator gps zabezpieczenie roweru przed kradzieżą jaki kupić tracker

Zabezpieczenie roweru przed kradzieżą. Gdzie najlepiej zamontować?

konferencja premiera nowe obostrzenia powrót do szkół klas 1-3 otwarcie galerii gastronomia kiedy otwarcie kiedy ogłoszą nowe obostrzenia luty 2021

Konferencja premiera. Powrót do szkół klas 1-3 i nowe obostrzenia