w ,

Jakiej wersji C++ powinieneś używać?

Bezkonkurencyjny, jeśli chodzi o wysokobudżetowe gry komputerowe, oprogramowanie wbudowane, programowanie systemowe. O czym mowa?

c++ język programowania moduły typy zmiennych nauka podstawy kursy online

Język C++ stworzył duński informatyk, Bjarne Stroustrup w latach 80-tych jako obiektowe rozszerzenie języka C. Od lat C++ należy do najpopularniejszych języków. Programiści szukający pracy w C++ mają szeroką gamę ofert do wyboru.

Wersje języka C++

Język pozostaje bezkonkurencyjny, jeśli chodzi o wysokobudżetowe gry komputerowe, oprogramowanie wbudowane, programowanie systemowe. W oparciu o C++ powstał Amazon, a także systemy operacyjne Windows.

Dotychczas wydano 3 wersje, które zmieniły sposób, w jakim programuje się w C++. Są to odpowiednio:

  1. C ++11 – wydane 8 lat po poprzedniej wersji. Aktualizacja wprowadziła wyrażenia lambda, ulepszenia w implementacji sprytnych wskaźników, możliwość automatycznego przypisania typu, czy zastąpienie NULL przez nullptr. Zmian było naprawdę sporo, również w bibliotece standardowej, gdzie pojawiły się m.in. nowe struktury danych, klasa std::thread ułatwiająca obsługę wątków czy szablon funkcji std::async, która umożliwia asynchroniczne wywołania,
  2. C ++14 – wersja ta rozbudowała możliwość dedukcji typów o użycie funkcji języka również w wyrażeniach lambda czy typach zwracanych.
  3. C ++17 – kolejne stopniowe rozszerzenie dedukcji typów, dodanie możliwości użycia if i lambd w konstrukcji constexpr (czyli takiej, której wartość zostaje określona w czasie kompilacji). W bibliotece standardowej pojawił się np. std::optional, czyli szablon klasy, która zawiera opcjonalną wartość, czy std::filesystem, a więc zunifikowany sposób obsługi systemu plików.

Język programowania, który ciągle się rozwija

Naturalnie nie są to wszystkie nowości w każdej z wersji i jest ich obecnie o wiele więcej. Dodatkowo w tym roku powinniśmy się doczekać wydania C ++20, które wprowadzi m.in. współprogramy i moduły. Wszystko to pokazuje, że C++ ciągle się rozwija, z czego trzeba sobie zdawać sprawę w trakcie jego nauki.

Podstawy C++ pozostają takie same, jak kilkanaście lat temu. Jednak w profesjonalnym developmencie używa się wielu funkcji dostępnych dopiero we współczesnych wersjach.

Obecnie nie ma sensu zaczynać nauki od C++ starszego niż wersja 11. To on powinien stać się bazową wersją na drodze rozwoju programisty języka C ++.

wiosna przepisy kulinarne wiosna na talerzu warzywa naleśniki frittata wege

Wiosna nadchodzi! Poczuj ją na talerzu. Trzy pomysły na wiosenne dania

cezary pazura róźdżka tajemnica zawodowa serial kiedy emisja godzina

Cezary Pazura zaskoczył fanów szczerością. „Nie szukam wrażeń…”