w ,

Jak zadbać o trawnik latem? Oto wszystko, co musisz wiedzieć

Szczególną uwagą należy objąć trawnik, ze względu na jego narażenie na działanie silnych promieni słonecznych, które wysuszają go i prowadzą do jego silnego osłabienia.

jak zadbać o trawnik porady w ogrodzie

Lato jest najcieplejszym okresem w roku, dlatego to szczególnie trudny czas dla wielu roślin ogrodowych. Szczególną uwagą należy objąć trawnik, ze względu na jego narażenie na działanie silnych promieni słonecznych, które wysuszają go i prowadzą do jego silnego osłabienia.

Przy odpowiedniej pielęgnacji, lato jest czasem, w którym trawniki wyglądają najpiękniej, dlatego aby zapobiegać jego zniszczeniu warto dowiedzieć się, jak powinna wyglądać jego pielęgnacja w letnich miesiącach. Najważniejszymi zabiegami, które pomogą mu przetrwać jest podlewanie, koszenie i nawożenie. Jak to robić, aby trawnik był w najlepszej kondycji?

Nawożenie trawnika w okresie letnim – jak to robić?

Trawa nie jest wymagającą rośliną, niemniej jednak właściwie żyzna, regularnie zawożona ziemia sprawi, że będzie wyglądała piękne. Warto pamiętać, aby nie wykonywać tej czynności w gorące dni. Podsypywanie nawozu przed deszczem sprawi, że cząsteczki aktywne nawozu rozpuszczą się i w krótkim czasie przedostaną do wewnętrznych partii gleby.

Odpowiednim nawozem do pielęgnacji trawnika wczesnym latem będzie produkt, który jest bogaty w potas, azot, fosfor i żelazo. To bardzo ważne, ponieważ podczas koszenia trawy i ucinania jej części, roślinie zazwyczaj brakuje składników pokarmowych do prawidłowego wzrostu.

Gdy w ziemi porośniętej trawą brakuje azotu i innych pierwiastków, roślina staje się żółta, podatna na działanie słońca oraz bardzo powoli rośnie. To jedna z oznak, która powinna być znakiem do naj najszybszego wzbogacenia gleby nawozem.

Regularne koszenie trawy w ogrodzie

Przy odpowiedniej pielęgnacji, trawnik będzie wzrastał bardzo szybko, a do tego, jego powierzchnia będzie gęsta i bujna. Bardzo ważnym elementem pielęgnacji jest letnie, regularna koszenie, które wzmocni jego korzenie i pobudzi do wzrostu nowe źdźbła. To doskonały sposób na zmniejszenie liczby pojawiających się chwastów na murawie, dzięki czemu nie wyciągają z gleby niezbędnych składników odżywczych, które są potrzebne trawnikowi.

Koszenie, w zależności od jakości trawnika, powinno odbywać się jeden lub dwa razy w tygodniu. Bardzo ważna jest długość koszenia. Wiele osób uważa, że mocne skoszenie trawnika oszczędzi im czas do następnego odrostu. Niestety taki zabieg powoduje osłabienie jej kondycji, dlatego nie należy skracać źdźbeł na długość większą niż 1/3 wzrostu trawy. W czasie silnych upałów i suszy, trawę należy kosić rzadziej, z możliwie najbardziej podniesionym ostrzem kosiarki.

Podlewanie trawnika – co warto wiedzieć?

Trawa nie ma przesadnych wymagań, niemniej jednak, w okresach suszy i w czasie wzrostu murawy ważne jest jej odpowiednie nawadnianie, które jest niezbędne do przetrwania w doskonałej kondycji. W czasie suszy gleba zmienia swoją strukturę i staje się mniej bogata w materię organiczną, a jej konsystencja zmienia się w piaszczystą, mocno przepuszczalną ziemię, która nie zatrzymuje wody.

Trawnik należy podlewać rzadko, ale bardzo dużą ilością wody. Pozwoli to na przenikanie cząsteczek cieszy do samych korzeni murawy, a przyzwyczajona do niewielkiej ilości dostaw wody, postara się silnie rozbudować swój system korzeni. Częste podlewanie powoduje gromadzenie się wody w wierzchnich warstwach ziemi, przez co trawa może niszczeć, a dodatkowo długotrwałe przemoczenie gleby będzie prowadzić do jej gnicia.

Trawa jest rośliną, która wypełnia każdy przydomowy ogród. Jej dobry wzrost gwarantuje niezwykły, zielony odcień, a także bujny i gęsty wzrost. Odpowiednia pielęgnacja w czasie upałów pozwoli zachować murawę w dobrej formie, co pozwoli uniknąć jej niszczenia, a zapewni piękny wygląd.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym Sklep Dla Ogrodu oferującym wiele produktów do ogrodu

blefaroplastyka powiek opinie cena przed i po efekty cena

Blefaroplastyka powiek – co to jest? Opinie i efekty

rodo jak przechowywać dokumenty

Jak przechowywać dokumenty w dobie obowiązywania RODO?