w ,

5 popularnych rodzajów lamp, które możesz zastosować w swoim mieszkaniu

Niezależnie od tego, czy właśnie prowadzisz lekki remont, czy też budujesz całkowicie nową przestrzeń w swoim domu, właściwy wybór oświetlenia doda osobowości i wyjątkowego charakteru wnętrzu Twojego mieszkania.

rodzaje lamp lampy oświetlenie mieszkanie jakie kupić

Od eleganckich żyrandoli po proste, nowoczesne elementy oświetlenia – lampy nie są już dziś jedynie sposobem na rozjaśnienie ciemnej przestrzeni, ale są także bardzo ważnymi dekoracjami w mieszkaniu. Niezależnie od tego, czy właśnie prowadzisz lekki remont, czy też budujesz całkowicie nową przestrzeń w swoim domu, właściwy wybór oświetlenia doda osobowości i wyjątkowego charakteru wnętrzu Twojego mieszkania. Oto 5 popularnych typów oświetlenia, które możesz zastosować. 

Lampy wiszące

Wiszące lampy sufitowe nazywane są żyrandolami lub kandelabrami. Tradycyjne żyrandole to zwykle elementy bardzo wyszukane, zawieszone na łańcuchu, z kilkoma ramionami. Przykładem takiej lampy jest żyrandol kryształowy, często używany w historycznych wnętrzach.

Nowoczesne lampy wiszące natomiast mogą mieć smukłe kształty i są to zwykle konstrukcje bardziej minimalistyczne. Ciekawe są np. żyrandole drewniane, swoją stylistyką nawiązujące do tradycji Dalekiego Wschodu i wnoszące do wnętrza atmosferę wyciszenia i medytacji.

Lampy sufitowe przyścienne

Lampy przyścienne sufitowe to lampy „wpuszczane” w sufit, nieodstające i nie zawieszone na łańcuchu. Są one doskonałym źródłem oświetlenia otoczenia i świetnie sprawdzają się w obszarach domu, w których dużo się chodzi, np. w kuchni, przedpokoju czy do salonu. Przy zastosowaniu energooszczędnej żarówki tego typu lampy mogą dawać światło przez większość dnia.

Kinkiety – lampy przyścienne

Lampy przyścienne, czyli kinkiety, stosowane są jako oświetlenie akcentujące lub dekoracyjne. Na ogół nie stosuje się ich pojedynczo – występują w parach, np. oświetlając konkretny element przestrzeni, lub w grupach, mając za zadanie oświetlić np. jedną ścianę na całej długości.

To bardzo elegancka forma oświetlenia, stosowana często w wytwornych wnętrzach, ale równie dobrze mogąca stanowić element nowoczesnego projektu do wystroju np. sypialni, „flankując” łóżko podwójne z obu stron.

Lampy podłogowe

Lampy tego typu stanowią bardzo funkcjonalny element wystroju wnętrz, którego dodatkowym atutem jest możliwość przenoszenia z miejsca na miejsce. Dzięki temu można łatwo zaaranżować nowy projekt, jeśli stary układ się znudzi lub nie będzie już spełniał stawianych wymogów.

Takie lampy świetnie nadają się też do czytania właśnie dzięki ich mobilności. Mogą stanowić ważny element projektów w stylu glamour.

Oświetlenie szynowe

Oświetlenie szynowe, jak sama nazwa wskazuje, polega na montażu kilku lamp na specjalnej szynie, która może być zamontowana na całej długości pokoju lub jego części. To rozwiązane znane jest ze swojej uniwersalności, ponieważ poszczególne lampy mogą być przesuwane, obracane i ustawiane w dowolnym kierunku wzdłuż szyny.

Często połączone są z systemem sterującym, który umożliwia dostosowanie oświetlenia do swoich oczekiwań za pomocą jednego lub dwóch przycisków.

Ciągle nie wiesz, który rodzaj lampy będzie pasował do Twojego projektu? Sprawdź salon stacjonarny oraz sklep internetowy twoje-lampy.pl, w którym dostępne są dziesiątki produktów do wnętrz zarówno w nowoczesnym, jak i tradycyjnym stylu.

sprzątanie dąbrowa górnicza ceny

Dąbrowa Górnicza. Komu zlecić sprzątanie w tym mieście?

prawidłowy montaż drzwi wewnętrznych

Prawidłowy montaż drzwi wewnętrznych. Jak tego dokonać?