w , ,

Venus Rosewater. Czyim trofeum jest ta pozłacana patera? O to pytano w „Milionerach”

Chyba mało kto znał poprawną odpowiedź na to nietypowe pytanie. Po chwili wszystko stało się jasne, choć niektórzy internauci poznali odpowiedź dzięki wyszukiwarce Google

Czyim trofeum jest pozłacana patera nazywana talerzem Venus Rosewater?
Milionerzy (logo)

Ostatni sezon teleturnieju „Milionerzy” nie należał do zwyczajnych. Z powodu epidemii koronawirusa na sali w trakcie 410. odcinka zabrakło widowni. Nie zaszły jednak zmiany w zakresie pytań i ich oryginalności. Jedno z pytań wyjątkowo mocno zainteresowało internautów, którzy poszukiwali odpowiedzi w wyszukiwarce Google.

Czyim trofeum jest pozłacana patera nazywana talerzem Venus Rosewater?

Chyba mało kto znał poprawną odpowiedź na to nietypowe pytanie. Po chwili wszystko stało się jasne, choć niektórzy internauci poznali odpowiedź dzięki wyszukiwarce Google. W „Milionerach” odpowiadał – już bez pomocy Google – pan Jan Sękowski z Warszawy.

Tym razem nie było możliwości zadania pytania do zgromadzonej w studio widowni, bo jej po prostu nie było. Uczestnik 410. odcinka przy pytaniu za 20 tys. złotych postanowił wykorzystać nietypowe koło ratunkowe, jakim była zmiana pytania.

Czyim trofeum jest pozłacana patera nazywana talerzem Venus Rosewater? Tak brzmiało pytanie za 20 tys. złotych. Odpowiedzi do wyboru:

A. Miss Universe

B. superszefa kuchni

C. mistrzyni Wimbledonu

D. najlepszego SPA

Jak brzmi poprawna odpowiedź na to dziwne pytanie? Gracz dopiero po wyeliminowaniu dwóch błędnych odpowiedzi za pomocą koła 50:50 wybrał odpowiedź C. I trafił!

Pozłacany talerz z Wimbledonu

Talerz Venus Rosewater to pozłacane trofeum (patera), którym nagradzane są tenisistki, które zwyciężą mistrzostwa w Wimbledonie. Patera w wersji oryginalnej ma aż 48 cm średnicy, dlatego zwyciężczynię Wimbledonu otrzymują w nagrodę jedynie jej miniaturową replikę.

Trofeum zostało po raz pierwszy wręczone mistrzyni w 1886 roku. Ponieważ jest to reprodukcja zabytku z paryskiego muzeum, motyw dekoracji nawiązuje nie do tenisa, ale do mitologii klasycznej. Venus Rosewater był używany pomiędzy daniami na wytwornych, bogatych przyjęciach. Służący polewali dłonie gości wodą różaną pod koniec posiłku lub między daniami.

Ten pokaz bogactwa szybko stał się symbolem statusu, a właściciele naczyń kazali grawerować na nich wyszukane kwiaty, herby i wzory. Piękno naczyń sprawiało, że były one używane do dekoracji i podziwiane jeszcze długo po tym, jak tradycja wody różanej odeszła w zapomnienie.

Nazwiska zwycięzców od 1884 do 1957 r. są wypisane po wewnętrznej stronie naczynia, a nazwiska od 1958 do chwili obecnej po stronie zewnętrznej.

Źródło: „Milionerzy” TVN

doktor maciej socha mateusz wartega lekarz bydgoszcz ślub geje homoseksualiści

Dr Maciej Socha wziął ślub. Jego mężem został… dr Mateusz Wartęga

fiskus kas krajowa administracja skarbowa zajęcie ruchomości i mienia polski ład fiskus

Rząd chce zabierać firmom sprzęt. Nie będzie możliwości odwołania się