w ,

Rząd odsłonił karty. Chodzi o pensje nauczycieli. Jest spore zaskoczenie

Minister Przemysław Czarnek zapowiada rewolucję w siatce płac nauczycieli. Kwoty są zaskakujące. Ale, jak zwykle, w tym miodzie jest łyżka dziegciu.

wynagrodzenia nauczycieli 2022 tabela pensum zmiany czarnek siatka płac

Podwyżki dla nauczycieli w 2022 roku? Tak, to możliwe. Rząd właśnie odsłonił karty i już wiemy, jakie są plany ministra Czarnka. Ministerstwo Edukacji i Nauki cały czas pracuje nad kolejnymi propozycjami reformy, aby wprowadzone zmiany systemu wynagradzania nauczycieli były dla nich do zaakceptowania.

Wynagrodzenia nauczycieli. Rząd zapowiada zmiany

O tym, że zmiany w systemie edukacji są pilne, wie już nawet chodzące do szkoły dziecko. Eksperci apelują o jak najszybsze zajęcie się sprawą wynagrodzeń nauczycieli. W całym kraju brakuje już 13 tys. nauczycieli. Chętnych do pracy w tym zawodzie z roku na rok ubywa właśnie z powodu niskich wynagrodzeń i dużego stresu.

Subwencja oświatowa w 2022 roku ma wzrosnąć o okrągły miliard złotych. Rząd ma jednak jeszcze zaskórniaki w postaci kolejnych 3 mld zł. Z tego zamierza sfinansować reformę wynagrodzeń nauczycieli. Będą też prawdopodobnie zmiany w Karcie Nauczyciela.

Nowe propozycje ministra edukacji Przemysława Czarna pojawić się mają jeszcze w tym tygodniu. Z tego co wiadomo nieoficjalnie, zapowiedziana ma być bardzo duża podwyżka wynagrodzeń. Nie dojdzie jednak do tego od razu, a stopniowo. Ma zostać podniesione pensum dla tzw. nauczycieli tablicowych. Dziś to 18 godzin tygodniowo.

Pensum w górę o dwie lub cztery godziny. Pensja nawet 7750 zł brutto. Jest jednak haczyk…

Zgodnie ze wstępnymi zapowiedziami resortu edukacji, pensum nauczycieli w szkołach (w przedszkolach ma pozostać bez zmian) ma zostać podniesione o 2 godziny. W przypadku wybranych przedmiotów (w tym wychowanie fizyczne) pensum może zostać jednak podniesione nawet o 4 godziny.

Nauczyciele po takiej korekcie mogą średnio otrzymać o 500 zł więcej zasadniczego uposażenia. Zyska szczególnie te ok. 11 proc. nauczycieli, którzy już obecnie pracują na półtora etatu. Wzrost wynagrodzeń ma być też coroczny i ma być powiązany z wysokością nie minimalnej, a średniej krajowej pensji

W myśl nowych przepisów nauczyciel, który jest stażystą, ma zaczynać pracę z wynagrodzeniem minimum 4 tys. zł brutto. Z kolei nauczyciel dyplomowany nawet 6 tys. zł brutto. Stawki te ujawnił mediom Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność„.

POLECAMY:
Minister rolnictwa wzywa nauczycieli do pracy na wsi. Ostra reakcja ZNP

Stażysta w 2022 roku nic nie zyska

Wynagrodzenie podstawowe stażysty to aktualnie 2949 zł brutto i wygląda na to, że nic się w 2022 roku w tej kwestii nie zmieni. Z zapisów ustawy budżetowej na przyszły rok wynika jasno, że ci nauczyciele obejdą się smakiem.

– Z ustawy budżetowej nie wynika jednoznacznie, że będą znaczące podwyżki dla nauczycieli. Jeśli się już pojawią, nie mogą być dokonane kosztem wyższego pensum i likwidacji średniej płacy czy części dodatków. Uważamy, że na przyszły rok płace są zamrożone – stwierdził Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Od 1 września 2022 roku siatka płac prezentuje się jak poniżej.

  • nauczyciel bez stopnia awansu zawodowego – 4 950 zł
  • nauczyciel mianowany – 6 400 zł
  • nauczyciel dyplomowany – 7 750 zł

Proponowane kwoty mają jednak zostać wprowadzone w miejsce średnich wynagrodzeń nauczycieli. W wielu przypadkach takie pensje to fikcja, bo na konta wpływa wynagrodzenie minimalne zgodnie z rozporządzeniem.

Źródło: DGP, Interia, Fakt

wojciech modest amaro restauracje lockdown gastronomia kiedy otwarcie obostrzenia koronawirus otwieramy

Wojciech Modest Amaro o zamknięciu restauracji. „Wiele trupów, krzyk rozpaczy”

świadome zakażenie covid więzienie nowe przepisy ziobro

Do więzienia za zakażanie innych koronawirusem? Ziobro zmienia przepisy