w ,

Moderna. Urząd ds. Zdrowia informuje o nowych powikłaniach po szczepieniu

Francuski Najwyższy Urząd ds. Zdrowia (HAS) opublikował oświadczenie dotyczące szczepienia preparatem Moderna osób ponizej 30 roku życia.

moderna powikłania poszczepienne pfizer

Najwyższy Urząd ds. Zdrowia (HAS) wypowiedział się na temat stosowania szczepionek różnych producentów w przypadku osób poniżej 30. roku życia. Przede wszystkim wydano zalecenia, aby wybierać preparata Pfizer zamiast Moderny.

Pfizer zamiast Moderny. Chodzi o osoby do 30. roku życia

Specjaliści z HAS zalecają, aby osobom w wieku poniżej 30 lat podawano szczepionki firmy Pfizer. Nie ma też znaczenia, czy chodzi o dawkę pierwszą, drugą, czy też może przypominającą. Nie zaleca się stosowania Moderny ze względu na nieco większe ryzyko powikłań. Mowa tu głównie o ryzyku zapalenia mięśnia sercowego lub osierdzia.

Opinia HAS została wydana w oparciu o najwnosze badanie, które wykonane przez Instytut Epi-Phare. Wyniki analiz przeprowadzonych na osobach w wieku od 12 do 50 lat, które były hospitalizowane, opublikowano 8 listopada. Wszystkie te osoby znalazły się w szpitalu ze względu na wystąpienie powikłań w okresie od 15 maja do 31 sierpnia.

W analizie czytamy jednak, że w przypadku porównania skuteczności szczepień pierwotnych pomiędzy szczepionkami Spikevax (Moderna) i Comirnaty (Pfizer) są niespójne. Mimo to uznaje się, że Moderna ma wyższą skuteczność w stosunku do Pfizera.

Powikłania po Modernie. HAS o większym ryzyku

W trakcie badan wykryto łącznie 919 przypadków zapalenia mięśnia sercowego oraz 917 przypadków zapalenia osierdzia. Eksperci nadal zalecają preparat firmy Moderna. Można go z powodzeniem stosować jako szczepienie podstawowe i przypominające, ale u osób w wieku 30 lat i wiecej.

HAS przestrzega również, że w nadchodzącym zimowym okresie najprawdopodobniej dojdzie ponownie do wznowienia epidemii. Dlatego urząd zaleca szczepienie trzecią dawką (tzw. przypominającą) jak najwięcej osób.

Najważniejsze jest, aby zdążyć na czas, zanim koronawirus znów uderzy. Instytucja przypomina też o dużym znaczeniu szczepień przeciwko grypie sezonowej, która nakłada się na epidemię koronawirusa. Chodzi głównie o osoby w wieku 65 lat i starsze.

Urząd potwierdził jednocześnie, że najnowsze badania potwierdzają spadek skuteczności szczepionki obserwowanej w warunkach rzeczywistych przeciwko zakażeniom wariantem Delta (skuteczność między 30 a 80%). Jednak skuteczność przeciwko ciężkim postaciom choroby utrzymywała się u badanych na wysokim poziomie (powyżej 80-90%).

Źródło: Polsat News, Haute Autorité de santé

krzysztof jackowski czwarta fala afganistan bliski wschód najnowsze youtube wizja live

Krzysztof Jackowski ostrzega rodaków. „Wchodzimy w następny, brutalny etap”

Kryzys na granicy. Rząd wprowadzi stan wojenny? Na stole leżą radykalne rozwiązania