w ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY!

Nowe powikłanie po szczepieniu na COVID-19. Widoczne jest głównie u młodych osób

Naukowcy podzielili się nowymi wnioskami z badań nad szczepionkami przeciw COVID-19. Zauważyli rzadkie schorzenie, które występuje u młodych osób.

zapalenie mięśnia sercowego covid mrna
Naukowcy zbadali w sumie 139 przypadków wystąpienia wspomnianego powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19. Badani mieli od 12 do 20 lat.

O skutkach ubocznych działania szczepionek mRNA przeciwko COVID-19 mówi się od samego początku masowej akcji szczepień. Mogą one występować i jest to zjawisko normalne i występuje sporadycznie.Tym razem jednak zaobserowowano coś nowego u osób młodych.

Rzadkie powikłanie po szczepieniach mRNA. Dotyczy młodych ludzi

Coraz więcej wiadomo na temat działania szczepionek wykonanych w technologii mRNA. Na początku warto wspomnieć, że preparaty te są bezpieczne, jednak – podobnie jak w przypadku innych szczepień – zdarzają się skutki uboczne. W toku ostatnich analiz naukowcy zauważyli nowe powikłanie, które dotyczyło głównie osób młodych zapaleniu mięśnia sercowego.

Schorzenie to występuje niezwykle rzadko. Osłabia jednak serce i ma negatywny wpływ na częstotliwość jego skurczów. Zdarza się, że występuje po zakażeniach wirusami (nie tylko koronawirusem). Bywa jednak, że chorobę powodują też całkiem inne przyczyny.

Amerykański Centers for Disease Control and Prevention (CDC) Advisory Committee on Immunization Practices jako pierwszy poinformował, że po preparatach opartych o technologię mRNA zauważono rzadkie przypadki występowania zapalenia mięśnia sercowego. Badania wykazały, że dotyczyło to osób w wieku poniżej 39 lat.

Naukowcy zbadali w sumie 139 przypadków wystąpienia wspomnianego powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19. Badani mieli od 12 do 20 lat. Jakiekolwiek potencjalne objawy zapalenia występował dopiero po dwóch dniach od przyjęcia dawki.

Zapalenie mięśnia sercowego jako rzadkie powikłanie. Szczepienia są bezpieczne

Charakterystycznymi objawami były silniejsze bóle klatce piersiowej (odnotowało je ponad 99 proc. przebadanych), a także gorączka i spłycony oddech. Nie odnotowano żadnych zgonów związanych z tym powikłaniem. Szczegółowe wyniki tych analiz zamieszczono w prestiżowym piśmie „Circulation„.

Co ciekawe, analizy pokazały, że to głównie mężczyźni cierpieli na to schorzenie po przyjęciu szczepionki. Mimo to szczepionki są bezpieczne i co do tego nie ma żadnych złudzeń. Autor projktu badawczego, profesor Dongngan T. Truong, przyznał stanowczo, że schorzenie to jest praktycznie z zawsz łagodne i szybko ustępuje.

Warto jednak wspomnieć, że podobne przypadki zapalenia mięśnia sercowego obserwowano już po szczepieniach przeciwko ospie i to wiele lat temu. Powikłanie to nie jest jednak groźne dla zdrowia, choć wcześniej sądzono, że tak jest.

Naukowcy przy okazji ponownie zaapelowali, aby się szczqepić. Wszystkie analizy przeprowadzone do tej pory potwierdziły nie tylko bezpieczestwo, ale i skuteczność szczepień. Skutki uboczne występują po wszystkich szczepieniach i są zjawiskiem marginalnym.

witold waszczykowski choroba

Witold Waszczykowski bardzo chory. Lekarze rozkładają ręce. „Nie ma leczenia…”

jacek nizinkiewicz rzeczpospolita zapalenie opon mózgowych ospa

Znany dziennikarz trafił do szpitala. Pokazał zdjęcie. „Szybko się nie zobaczymy”