Wariant koronawirusa o nazwie Omikron mocno zmienił przebieg epidemii w Polsce. Mimo gigantycznej liczby zakażeń, szpitale nie są przepełnione pacjentami. To oznacza, że choroba nie jest już tak niebezpieczna, jak miało to miejsce w przypadku wariantu Delta.
6 nietypowych objawów. Można złapać Omikrona i o tym nie wiedzieć
Wariant Omikron charakteryzuje się bardzo silną zakaźnością. O wiele łatwiej go złapać, ale za to objawy nie są tak silne jak dawniej. Z tego powodu wiele osób nawet nie wie, że ma chorobę za sobą. Można bowiem złapać wirusa będąc gdzieś, gdzie inny zakażony był nawet kilka godzin wcześniej. Jak się o tym dowiedzieć?
Oczywiście można zrobić test na przeciwciała. To jednak kosztuje dość sporo. Naukowcy wskazali na często pojawiające się symptomy mogące wskazywać na to, że chorobę mamy za sobą. I nawet o tym nie wiemy!
Lekarze zauważają, że spora część zakażonych nie będzie skarżyła się na dokuczliwe dolegliwości. Często zakażeni wykazują lekkie przeziębienie i nawet nie łączą tego z zakażeniem koronawirusem. Dlatego wiele osób nawet nie wie, że chorowała. Jak zatem to sprawdzić?
Jeśli często wychodzimy z domu i spotykamy się z innymi, jest wysoce prawdopodobne, że jednak mieliśmy kontakt z osobą zakażoną. Możliwe, że nawet i my roznosiliśmy wirusa nawet nie wiedząc o tym fakcie.
Wypadające włosy i biegunka… ale to nie wszystko
Po pierwsze medycy widzą już, że w przypadku Omikrona wysoka gorączka nie pojawia się już tak często. Podobnie z dusznościami i bolesnym kaszlem. Wszystko dlatego, że ten wariant wirusa o wiele rzadziej atakuje płuca, o wiele bardziej namnaża się bowiem w górnych drogach oddechowych i tam często pozostaje.
Mogliśmy jednak przejść zakażenie, jeżeli zauważamy u siebie: bóle mięśni oraz głowy, nieprzyjemny ból gardła połączony z chrypą, katar i przede wszystkim duże zmęczenie. To z listy bardziej typowych objawów. Co z nietypowymi?
Takie też występują. Wirusolodzy wskazują przede wszystkim na nietypowe i „dziwne” uczucie zmęczenia, które trwa dłużej niż zwykle. Do tego objawy przeziębienia połączone z jelitówką i problemami żołądkowymi. Mogą równiez pojawić się silna biegunka oraz wymioty.
Do nietypowych objawów zakażenia Omikronem dochodzą też wypadające garściami włosy, co może trwać nawet kilka miesięcy. Niektórzy pacjenci skarżyli się też na stan zapalny spojówek. Lekarze nazywają to syndromem „różowego oka„.
U części hospitalizownych odnotowano również wysypkę w postaci niewielkich krost charakteryzujących się silnym swędzeniem. Wiele osób myliło je z potówkami.