w , ,

Sankcje. Gigantyczne kolejki pod bankomatami w całym kraju. Jeden z banków może upaść

W wyniku sankcji, które na Rosję nałożyły Stany Zjednoczone i kraje Unii Europejskiej, doszło do krachu. Kolejki do bankomatów nie mają końca.

kolejki do bankomatów brak pieniędzy moskwa
Fot. Twitter / Oles Filonenko

W efekcie nałożonych na Rosję sankcji gospodarczych przez USA i UE, może dojść do upadku jednego z banków, a konkretnie Sberbank Europe. Jest to oddział jednego z największych rosyjskich banków. Jednocześnie w Rosji trwa masowe wypłacanie pieniędzy z bankomatów.

Brak pieniędzy w bankomatach. W Rosji panika po wprowadzeniu sankcji. Gigantyczne kolejki

Sberbank Europe ma oddziały w wielu europejskich krajach. Obecnie istnieje groźba jego upadku. Europejski Bank Centralny potwierdził, że instytucja ta wraz ze spółkami zależnymi może zbankrutować ze wzgledu na pogorszenie się sytuacji płynnościowej.

Sberbank Europe i jego spółki zależne doświadczyły znacznych odpływów depozytów w wyniku wpływu napięć geopolitycznych na reputację. Doprowadziło to do pogorszenia jego sytuacji płynnościowej. I nie ma dostępnych środków, które dawałyby realną szansę na przywrócenie tej pozycji na poziomie grupy i w każdej z jej spółek zależnych w ramach unii bankowej – czytamy w komunikacie EBC.

W Rosji trwa run na banki. Ludzie masowo ustawiają się w kolejkach do bankomatów i oddziałów. Już pierwszego dnia inwazji Rosji na Ukrainę obywatelom Rosji udało się wyciągnąć z urządzeń nawet 111 mld rubli, czyli ponad 1,3 mld dolarów.

W Moskwie, stolicy Rosji, od ostatniej soboty ludzie zaczęli masowo wypłacać pieniądze. Kolejki są gigantyczne. Nagrania przedstawiające sytuację w kraju są udostępniane w sieci.

Sankcje spowodowały też odcięcie Rosji od depozytów zgromadzonych w niektórych zagranicznych bankach. Chodzi o setki miliardów dolarów. Świat chce w ten sposób odciąć Putina od pieniędzy i zmusić do zaprzestania działań wojennych na Ukrainie.

Rosja odcięta od systemu SWIFT. Trwa panika. Giełda w Moskwie nie działa

To, co się dzieje, to efekt porozumienia w sprawie surowych sankcji gospodarczych względem Rosji. Rosyjskie banki zostały usunięte z systemu SWIFT, co oznacza odłączenie ich od międzynarodowego systemu finansowego.

Również złotówka traci obecnie do głównych walut po odcięciu Rosji od światowego systemu finansowego. Niepewność jest duża. Giełdy w Europie spadły. Rosyjska waluta – rubel – zaliczył totalny krach.

Moskwa jest w panice i próbuje jeszcze ratować swoją walutę przed upadkiem. Przed godz. 8 rano polskiego czasu bank centralny tego kraju podniósł stopy procentowe z 9,5 proc. do 20 proc. Oszczędności obywateli Rosji stopniały z dnia na dzień o więcej niż połowę.

W najbliższym czasie można spodziewać się załamania rosyjskiego handlu zagranicznego. Rosja nie ma możliwości rozliczenia żadnej transakcji, ponieważ jest odcięta od systemu SWIFT. W dodatku ma zamrożone środki znajdujące się w banku centralnym.

rosja zaatakuje polskę

Europa włącza się do wojny? „Śmiercionośna pomoc”. Polska jednak nie wysyła myśliwców na Ukrainę

putin zaatakuje polskę

Broń nuklerana. Rosja gotowa do ataku. Wszystkie siły jądrowe Putina w stanie gotowości