Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych, Josep Borrell, ujawnił, że UE uruchamia pakiet – jak to nazwał – „śmiercionośnej pomocy” dla Ukrainy. Jej wartość to nawet 450 mln euro. W pakiecie miały być między innymi myśliwce pochodzące z kilku krajów Europy.
AKTUALIZACJA z 1 marca 2022 r. Prezydent Duda: „Polska nie wysyła samolotów, bo to oznaczałoby włączenie się NATO w ten konflikt”. – Nasze samoloty na Ukrainę nie latają – dodaje.
Kancelaria Premiera RP: „Obecnie wiadomości dotyczące wojska są objęte najwyższymi klauzulami tajności”.
Śmiercionośna pomoc Europy. Ukraina dostanie sprzęt o wartości pół miliarda euro? Jest dementi
Pakiet pomocy ze strony Unii Europejskiej będzie zawierał między innymi myśliwce. Media informowały, że Broń ma być dostarczana przez Polskę. Unia sfinansuje zakup i dostawę broni i innego sprzętu wojskowego dla Ukrainy na niespotykaną dotąd skalę.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba poprosił o myśliwce, które mogliby obsługiwać ukraińscy piloci. Takie myśliwce można obecnie pozyskać z niektórych krajów UE. Ukraińskie Siły Powietrzne używają już teraz w celach bojowych radzieckich MiG-29 oraz odrzutowców Suchoj Su-24, Su-25 i Su-27. Informacja została przez Polskę zdementowana.
🗣 ‼️To jedyna prawdziwa informacja ⬇️⬇️⬇️ ‼️
Wszystkie samoloty #Mig29 polskich #SiłyPowietrzne przebywają na swoich macierzystych lotniskach!
Wszystkie polskie samoloty oznaczone są biało-czerwoną 🇵🇱szachownicą! pic.twitter.com/24nQpTWit2
— Dowództwo Generalne (@DGeneralneRSZ) March 3, 2022
Samoloty Su-25 są używane przez Bułgarię, a MiG-29 przez Polskę, Bułgarię i Słowację, dlatego odrzutowce będą prawdopodobnie pochodziły właśnie z tych krajów. Samoloty bojowe miały pomóc Ukrainie odeprzeć rosyjski atak powietrzny i lądowy.
Bezprecedensowy ruch Unii Europejskiej. Europa stawia wszystko na jedną kartę?
Pomoc wojskowa zostanie dostarczona na Ukrainę przez Polskę. Samoloty mają trafić na Ukrainę w ciągu nawet kilku godzin. Poza sprzętem militarnym UE nakłada kolejne silne sankcje finansowe, które zakłądają zamrożenie do połowy rezerw finansowych rosyjskiego banku centralnego.
#BREAKING EU countries will provide 'fighter jets’ to Ukraine under Brussels funding: Borrell pic.twitter.com/tkmHfrhhlf
— AFP News Agency (@AFP) February 27, 2022
W pomoc Ukrainie na wielką skalę włączają się także inne kraje. Stany Zjednoczone po raz pierwszy zatwierdziły bezpośrednią dostawę rakiet Stinger na Ukrainę w ramach pakietu zatwierdzonego przez Biały Dom w zeszłym tygodniu.
Niemcy wyślą na Ukrainę 500 pocisków Stinger oraz inną broń i zaopatrzenie. Stingery są bardzo celne i używane do zestrzeliwania śmigłowców i samolotów.Estonia dostarcza Ukrainie Stingery już od stycznia. Kanada wyśle na Ukrainę dodatkowy sprzęt wojskowy o wartości 25 milionów dolarów.
Hiszpania wysyła pomoc dla walczącej Ukrainy. Wieczorem wylądują w Polsce dwa samoloty z ponad 20 tonami materiałów ochronnych i leków, m.in. materiałów przeciwko wojnie bakteriologicznej i nuklearnej.
Ukraina może też liczyć na pomoc Szwecji. – Wesprzemy ukraińskie wojsko sprzętem i pieniędzmi – powiedziała premier Szwecji Magdalena Andersson. Sztokholm przekaże Ukrainie 5 tys. ręcznych granatników przeciwpancernych (Pansarskott 86), 5 tys. hełmów, 5 tys. kamizelek kuloodpornych oraz 135 tys. porcji racji żywnościowych dla żołnierzy.
Źródło: DGP, RT, TVN24