w ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! KOCHAM TO!KOCHAM TO! HAHAHA!HAHAHA!

Samoloty z Polski dla Ukrainy? Z ust prezydenta Andrzeja Dudy padły stanowcze słowa

Rzecznik rządu Piotr Müller nie zdementował tych rewelacji, ale jednocześnie im nie zaprzeczył, gdy był gościem stacji TVN24. Zrobił to jednak Andrzej Duda.

samoloty z polski dla ukrainy
Fot. Polski MiG-29 nr 38 z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim / konflikty.pl

Jeszcze kilka dni temu media informowały (w tym nasz portal powołując się na te doniesienia), że Polska przekaże ukraińskiemu lotnictwu 28 myśliwców MiG-29. Twierdziła tak Rada Najwyższa Ukrainy. Dziś polskie władze oficjalnie zabrały głos w tej sprawie.

Samoloty z Polski dla Ukrainy. Stanowcze słowa prezydenta

Wszystkie duże media w Polsce, a nawet poza nią, pisały o tym, że Ukraina dostanie z 4 krajów aż 70 samolotów w ramach pomocy militarnej od Unii Europejskiej. Polska miała przekazać w ramach pakietu aż 23 samoloty MiG-29. Sytuacja jednak się zmieniła.

Rzecznik rządu Piotr Müller nie zdementował tych rewelacji, ale jednocześnie im nie zaprzeczył, gdy był gościem stacji TVN24. Publicyści stwierdzili, że mimo wszystko coś na rzeczy jest. Przeciek pojawił w mediach, informacja poszła w świat, a potem została ona potwierdzona przez MON Ukrainy. Polskie władze skomentowały medialne doniesienia oficjalnie dopiero 1 marca.

Nie wysyłamy naszych samolotów, ponieważ to oznaczałoby ingerencję militarną w konflikt, który toczy się na Ukrainie, włączenie się tym samym NATO w konflikt – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Samoloty dla Ukrainy. Szef unijnej dyplomacji potwierdzał doniesienia

Jak poinformował w ostatnią niedzielę Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji, ministrowie spraw zagranicznych państw UE mieli się jednak zgodzić na udzielenie pomocy w postaci samolotów. Pojawiły się też doniesienia, że o użyczenie maszyn poprosił sam ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

Rada Najwyższa Ukrainy również poinformowała na Twitterze, że lotnictwo ukraińskie otrzyma 70 samolotów, z czego część miał stanowić MiG-29 z Polski.

Prezydent Andrzej Duda zaprzeczył wszystkiemu, co pojawiło się do tej pory w mediach na ten temat. Zrobił to podczas wspólnej konferencji prasowej w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku, gdzie pojawił się w towarzystwie szefa NATO.

NATO jest solidarne z Ukrainą, ale nie będzie stroną konfliktu, dlatego nie zamierzamy wysyłać wojsk na Ukrainę ani samolotów w ukraińską przestrzeń powietrzną – zadeklarował Jens Stontelberg.

czernichów białoruś wkracza do wojny

Z OSTATNIEJ CHWILI. Białoruś włącza się do wojny! Wojska Łukaszenki wkroczyły na teren Ukrainy

enerhodar elektrownia atomowa największa w europie

Rosjanie szturmują Enerhodar. MSW Ukrainy: „Europa znów jest na skraju katastrofy jądrowej!”