w , ,

Bezsenność. Oto najlepsze, sprawdzone metody, które poprawią jakość Twojego snu

Bez wystarczającej ilości snu nie jesteśmy w stanie prawidłowo myśleć i możemy być narażeni na wysokie ryzyko zachorowania na choroby fizyczne lub psychiczne.

bezsenność przyczyny objawy metody radzenia sobie z bezsennością

Zwykle, gdy jesteśmy pozbawieni snu, nie możemy zrobić czegokolwiek prawidłowo. Według badań American Medical Association, blisko jedna trzecia dorosłych śpi mniej niż sześć godzin na dobę. Jak zatem poprawić jakość swojego snu?

Sen to lepsza jakość życia!

Udowodniono naukowo, że wystarczająca ilość snu prowadzi do lepszej jakości życia. Jeśli cierpisz na niedobór snu, to wiedz, że istnieje wiele powszechnych strategii, które pomagają nam lepiej spać, w tym np. wygodna pościel i rezygnacja z kofeiny. Ważne jest także picie herbat ziołowych lub przyjmowanie suplementów, takich jak melatonina. Pomagają regulować naturalny rytm dobowy organizmu.

Aby osiągnąć optymalną ilość snu, potrzeba 6-9 godzin nieprzerwanego snu w ciągu nocy. Ponieważ każdy z nas ma różne zegary biologiczne, czas snu może się różnić w zależności od osoby.

W świecie smartfonów i nieustannej kultury pracy zapewnienie wystarczającej ilości spokojnego snu każdej nocy stanowi poważne wyzwanie dla wielu dorosłych. Badania sugerują, że przerwanie naturalnego 12-godzinnego cyklu dzień/noc, może znacząco wpłynąć na ogólny stan zdrowia, powodując choroby sercowo-naczyniowe i zaburzenia mózgu.

Co ciekawe, wybór najbardziej odpowiedniej pościeli znajduje się dość wysoko na liście czynników ułatwiających sen. Ważne jest, aby wszystkie Twoje potrzeby były brane pod uwagę przy jej zakupie, ponieważ nie każda pościel jest tworzona jednakowo. Jedna może lepiej pasować do Twojego stylu życia i potrzeb związanych ze snem, a inne wcale.

Ważne jest, aby spać 8 godzin w ciągu 24 godzin

Sen jest ważną częścią naszego życia. Pozwala odpocząć, zregenerować siły i zrelaksować się po długim, ciężkim dniu. Jednak nie każdy wie, co tak naprawdę dzieje się w Twoim ciele, kiedy śpisz.

Uwalniany jest hormon wzrostu, który pomaga naszemu organizmowi w regeneracji po stresie z poprzedniego dnia. Poziom testosteronu również wzrasta, aby pomóc zrównoważyć emocje i uzupełnić zapasy energii. To także czas, w którym komórki są zastępowane i odmładzane, co oznacza, że budzimy się z wypoczętym mózgiem.

Ponadto badania wykazały, że brak snu powoduje opóźniony czas reakcji, osłabienie zdolności zatrzymywania pamięci i zmniejszenie kreatywności. Sen również gwarantuje, że nasz system odpornościowy działa prawidłowo, dzięki czemu rzadziej zapadamy na infekcje i nie narażamy się na choroby. Równocześnie jakościowy sen kontroluje poziom glukozy we krwi, co znacząco wpływa na naszą wagę.

Bezsenności nie należy bagatelizować

Bezsenność to problem współczesnego świata. Według Centers for Disease Control and Prevention dotyka ona do 20% dorosłych, ale często pozostaje niezdiagnozowana.

Może wydawać się zaskakujące, że nie znamy prawdziwych przyczyn bezsenności, biorąc pod uwagę, jak rozległe badania kliniczne nad naszym snem prowadzone są od lat 20. XX wieku. Dzisiejsi naukowcy nie są bliżej rozwiązania tej zagadki niż kilkadziesiąt lat temu.

Sprawdzone metody

Istnieje jednak wiele kroków, które możesz podjąć, aby zasnąć. Jedną z popularniejszych jest technika 3-2-1. Ta technika jest używana przez wiele osób, ponieważ można ją wykonywać w dowolnym miejscu i czasie.

Technika 3-2-1 jest bardzo prosta – odlicz od 3 do 1, upewniając się, że myślisz o każdej liczbie przez 5 sekund. Po zakończeniu liczenia zamknij oczy i skup się na oddychaniu, które staje się głębsze i wolniejsze. Zwykle po 10 minutach większość ludzi czuje się na tyle śpiąca, że faktycznie zasypia!

Picie mleka przed snem również bywa skuteczne. Mleko i inne produkty mleczne zawierają aminokwas (pomaga wywoływać sen), znany jako tryptofan. Napój zawiera także melatoninę, hormon regulujący cykl dnia i nocy naszego organizmu.

Mleko jest również bogatym źródłem wapnia, sodu, białek, witamin (A, K i B12), tłuszczów, błonnika i antyutleniaczy. Jeśli masz problemy z zasypianiem, to pełna szklanka tego napoju może być dobrym sposobem na wyrobienie sobie prawidłowej rutyny 8-godzinnego snu w nocy.

Wygoda pościel

Pościel to coś bardzo osobistego, z czego korzystamy na co dzień. Powinna ona być wykonana z wysokiej jakości materiałów, aby sen był wygodny i zdrowy. Pościel do łóżka należy dobrać do pory roku, stylu i kolorystyki.

Trzy główne rodzaje pościeli:

  • Z bawełny

Pościel bawełniana to świetna propozycja dla alergików, ponieważ nie wywołuje alergii. Bawełna jest również przewiewna, co oznacza, że latem zapewni Ci chłód, a zimą ciepło.

  • Z bambusa

Pościel bambusowa wykonana jest w 100% z materiałów organicznych, odnawialnych i biodegradowalnych. Co więcej, jest również hipoalergiczna i antybakteryjna.

  • Z satyny

Tkanina jest zwykle tkana z włókien poliestrowych po jednej stronie i włókien z bawełny i sztucznego jedwabiu po drugiej stronie. Dzięki temu satyna jest trwała i mocna, a jednocześnie miękka w dotyku.

Artykuł został przygotowany przez sklep slodkiesny.pl, który oferuje: kołdry, pościele, prześcieradła, ręczniki i inne tekstylia domowe codziennego użytku produkowane przez zaufanych polskich producentów.

czy putin uderzy na polskę?

Oto nowy plan Putina. TO ma się wydarzyć już 1 kwietnia. Doniesienia potwierdził polski generał

cudowny lek na covid tomasiewicz uniwersalny lek na koronawirusa badania

Koronawirus. Ważne zmiany od 1 kwietnia br. Jest komunikat NFZ. COVID-19 będzie traktowany jak…