w , ,

Nie daj się zhakować! Stosuj te 4 rady, aby się uchronić przed cyberprzestępcami

Nie da się ukryć, że Internet przydaje się pod wieloma względami. Niestety jednak poza wieloma korzyściami niesie on ze sobą jedno, dość istotne zagrożenie.

jak nie dać się zmanipulować

Mowa o cyberprzestępczości, której ofiarami każdego roku pada coraz więcej osób. Dlatego też w poniższym artykule podpowiemy, jak skutecznie obronić się przed atakami w sieci!

Cyberprzestępczość – na co dokładnie jesteśmy narażeni?

Wielu z nas korzysta z Internetu nie myśląc o tym, jakie zagrożenia kryją się za nim. Statystyki jednak nie kłamią – wręcz przeciwnie, są one dowodem na to, że rok 2021 był znakomity dla cyberprzestępców.

Ten wręcz historyczny wzrost przypadków cyberprzestępczości dotyczył przede wszystkim oszustw na tle finansowym. Z Verizon 2021 Data Breach Investigations Report jasno wynika, że nastąpił również gwałtowny wzrost liczby schematów phishingowych oraz ruchu botów.

Tylko w 2020 r. na całym świecie powstało 6,95 mln nowych stron phishingowych i scamowych. Wszystko wskazuje więc na to, że w kolejnych latach będzie ich znacznie więcej. Na ataki phishingowe zagrożone były 3 główne branże, takie jak: finanse, technologia i handel detaliczny.

Wszystko za sprawą socjotechnik i złośliwego oprogramowania, które są źródłami phishingu. Ten najczęściej przybiera formę maila, który informuje o zablokowaniu konta lub karty płatniczej.

W ten sposób cyberprzestępcy nakłaniają do przekazania oszustowi danych konta bankowego. Równie groźne są tzw. malware, czyli złośliwe oprogramowanie, jakie przychodzi na maila w postaci załącznika lub poprzez kliknięcie w link.

Jak skutecznie podnieść poziom bezpieczeństwa w sieci?

Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na to, jak zabezpieczyć się przed cyberatakami. Niezależnie od tego, czy z Internetu korzysta się na komputerze, czy w telefonie – należy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Polegają one na tym, by nigdy:

  1. Nie podawać nikomu swoich danych do logowania się – zarówno do portali społecznych, poczty jak i do logowania się na stronie banku.
  2. Nie wysyłać zdjęć kart i dokumentów – szczególnie osobom, których się nie zna.
  3. Nie otwierać wiadomości, które budzą wątpliwości – ani nie przechodzić w wysyłane w nich linki, załączniki itd.
  4. Nie odwiedzać podejrzanych stron internetowych – czyli takich, na których wejście może zakończyć się ściągnięciem wirusa.

Ponadto warto zadbać również o dopełnienie kilku warunków, które opiszemy poniżej.

4 praktyczne porady na to, by zabezpieczyć się przed cyberatakami

Wdrożenie podstawowych zasad ochrony przed przestępstwami w sieci to dopiero początek. Warto również zastosować się do kilku czynności, które wpłyną na Twoje bezpieczeństwo w Internecie.

Aktualizuj oprogramowanie

Aktualne oprogramowanie to absolutna podstawa, która zapewni Ci ochrony przed ewentualnymi atakami w sieci. Dlatego też warto regularnie aktualizować oprogramowanie antywirusowe, wersję przeglądarki internetowej itp.

Aktualizuj system operacyjny

Bardzo ważną kwestią jest również aktualizacja systemu operacyjnego – zarówno na komputerze, tablecie, jak i smartfonie. Niestety im dłużej korzystasz ze starej wersji systemu, tym bardziej wystawiasz się na ataki cyberprzestępców, którzy mogli wykorzystać luki w oprogramowaniu starszej wersji systemu.

Używaj programu antywirusowego

Niestety nawet stosując się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, nie jesteś w stanie w 100% skutecznie obronić się przed zagrożeniami, jakie czyhają na Ciebie w sieci.

Dlatego też powinno korzystać się z programu antywirusowego – najlepiej płatnego, które będzie można używać na kilku urządzeniach jednocześnie.

Używaj VPN

VPN pomoże Ci wzmocnić bezpieczeństwo w sieci. Z jego pomocą skutecznie zapewnisz sobie anonimowość – poprzez zmianę swojej lokalizacji. Na tym jednak dopiero początek jego zalet. Top VPN pozwala bowiem na szyfrowanie danych, co chroni przed wieloma rodzajami ataków cyberprzestępców.

Warto również wspomnieć, że dzięki niemu możliwe stanie się oglądanie polskiej telewizji internetowej za granicą oraz granie na zagranicznych serwerach, które zwykle nie są dostępne dla polskich graczy.

Nad Europą pojawił się „samolot dnia zagłady”. Czym jest ta tajemniczna maszyna? Ujawniamy

jakie buty dla dziecka które zaczęło chodzić

Jakie buty dla dziecka? 3 błędy, których należy bezwzględnie unikać