w ,

Putin wystrzelił rakietę masowej zagłady i znów groził: „Wrogowie Rosji zastanowią się dwa razy”

Rosja przeprowadziła 20 kwietnia udany test rakiety interkontynentalnej „Sarmat”. Informację podał portal rosyjski RIA Novosti. USA nie wyraziły zaniepokojenia tym wydarzeniem.

rs 28 sarmat kamczatka plesieck
Fot. Twitter

Rosja przeprowadziła 20 kwietnia udany test rakiety interkontynentalnej „Sarmat”. To pocisk zdolny przelecieć nawet 18 tysięcy kilometrów. W internecie opublikowano nagranie dokumentujące moment wystrzelenie rakiety oraz słowne groźby w kierunku państw zachodnich.

RS 28 Sarmat. Putin znów straszy rakietami. Pocisk doleciał na Kamczatkę

W ujawnionym nagraniu po udanym teście pocisku Władimir Putin tradycyjnie pogroził palcem wszystkim krajom, które są na liście potencjalnych wrogów. – Nowa broń zdolna do przenoszenia ładunków nuklearnych sprawi, że wrogowie Rosji zastanowią się dwa razy – przestrzegł prezydent Federacji Rosyjskiej.

Rozpoczęcie testów nowych pocisków odbywa się w czasie wzmożonych napięć między Rosją a Zachodem w związku z inwazją Moskwy na Ukrainę. Może też oznaczać, że operacja wojskowa na Ukrainie nie idzie po myśli Putina i zdaje on sobie z tego sprawę.

Dyrektor generalny rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos Dmitrij Rogozin określił test mianem „prezentu dla NATO„. Jeśli wierzyć zapewnieniom Kremla (i przede wszystkim z tego powodu można mieć wątpliwości), eksplozja rakiety ma mieć możliwość zniszczenia powierzchni wielkości całej Francji.

Co wiemy o nowej rakiecie? NATO nazywa ją SZATAN 2

Rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że ten międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM) ma „największy zasięg na świecie” i jest w stanie bez problemu przenosić broń nuklearną na ogromne odległości.

Sam Władimir Putin reklamuje pocisk i chwali, że ma „najwyższe parametry taktyczne i techniczne i jest w stanie pokonać wszystkie nowoczesne systemy obrony przeciwrakietowej„. Ile w tym prawdy – nie wiadomo. – Ta naprawdę wyjątkowa broń wzmocni potencjał bojowy naszych sił zbrojnych i zapewni bezpieczeństwo Rosji przed zagrożeniami zewnętrznymi – straszy Putin.

System rakietowy Sarmat ma w najbliższym czasie zastąpić istniejący system rakietowy Voevoda, który został oddany do użytku w 1988 roku. Pocisk wejdzie do służby pod koniec 2022 roku.

Jedna rakieta jest w stanie zmieścić 10 ciężkich lub 16 lekkich głowic nuklearnych o łącznej masie do 10 ton. To 2 tys. razy więcej niż amerykańska bomba atomowa zrzucona na Nagasaki w 1945 r.

Źródło: NBC News, Al Arabiya English

putin nieuleczalnie chory choroba putina

Rosyjscy wojskowi postawili Putinowi ultimatum. Zareagował inaczej, niż się spodziewali

skorupki od jajek

Nigdy nie wyrzucaj skorupek od jaj. Aż trudno uwierzyć, co można z nimi zrobić