w , ,

Jak wygląda pogrzeb osoby chorej na COVID? Zakład pogrzebowy uchylił rąbka tajemnicy

Kiedy umiera ukochana osoba, naturalną rzeczą jest chęć uczczenia jej życia poprzez zgromadzenie przyjaciół i rodziny. O czym należy pamiętać chowając osobę po koronawirusie?

pogrzeb chorego na covid kremacja
Fot. materiały partnera

Pogrzeb lub hołd pamięci zapewnia członkom rodziny i przyjaciołom środowisko, w którym mogą zaoferować wsparcie dla siebie nawzajem i podzielić się swoimi myślami i uczuciami na temat życia zmarłego. Znaczenie pogrzebu dla uhonorowania zmarłego i dania bliskim możliwości uczczenia jego życia i rozpoczęcia żałoby jest niekwestionowane.

Państwa przedsiębiorca pogrzebowy jest zobowiązany do zapewnienia Państwu możliwości pożegnania się z ukochaną osobą i umożliwienia tego samego innym członkom rodziny i przyjaciołom — nawet w tych trudnych czasach.

Praktyczne kroki podczas organizacji pogrzebu

Pracownicy zakładów pogrzebowych, oprócz przedstawicieli wiary i przekonań, często będą stanowić podstawowe wsparcie dla gospodarstw domowych w bezpośrednim okresie po śmierci, w tym będą mogli przyjechać do domu, aby odebrać i przenieść zmarłego. Jeśli to możliwe, wsparcie i porady powinny być udzielane przez telefon.

Jeśli wymagane jest spotkanie z osobą pogrążoną w żałobie, ale nie będzie ona miała bezpośredniego kontaktu ze zmarłym, należy: zachować bezpieczną odległość (co najmniej 2 metry) od osoby pogrążonej w żałobie i innych domowników, którzy mogą znajdować się w okresie samoizolacji lub kwarantanny, myć ręce wodą z mydłem przez 20 sekund przy wejściu do domu i ponownie przy wyjściu z domu — jeżeli nie ma możliwości umycia rąk, należy użyć środka do dezynfekcji rąk.

Ograniczenia i zalecenia

Nie ma obecnie prawnych ograniczeń co do liczby osób, które mogą uczestniczyć w pogrzebach lub wydarzeniach upamiętniających. Właściciele obiektów mogą ustalić własne limity. Jednakże, zachowanie dystansu i ograniczenie bliskich kontaktów może pomóc w zmniejszeniu ryzyka złapania lub przekazania COVID-19.

Zasłanianie twarzy jest wymagane dla odwiedzających i pracowników miejsc kultu, krematoriów i miejsc pochówku (chyba, że obowiązuje zwolnienie), jak również w publicznych biurach pogrzebowych.

Przygotowanie do postępowania z ciałami z COVID-19

Przed przyjęciem zmarłych osób z COVID-19, zakłady pogrzebowe powinny dokonać przeglądu własnych polityk i procedur zapobiegania i kontroli zakażeń oraz upewnić się, że personel jest zaznajomiony z tymi praktykami.

Może to obejmować zapewnienie szkolenia w zakresie higieny rąk oraz bezpiecznego zakładania i zdejmowania masek. Należy przeprowadzać regularne odkażanie środowiska, w tym wszystkich powierzchni i sprzętu detergentem i środkiem dezynfekującym.

Oglądanie zwłok

Należy zezwolić rodzinie lub krewnym na oglądanie zwłok zmarłego w zakładzie pogrzebowym przedsiębiorcy pogrzebowego po przygotowaniu ciała. Należy przestrzegać standardowych środków ostrożności w zakresie zapobiegania i kontroli zakażeń

Członkowie rodziny nie powinni całować ani dotykać osoby zmarłej, aby zminimalizować ryzyko przeniesienia zakażenia. Jeżeli członek rodziny dotknie ciała, powinien natychmiast po tym umyć ręce wodą z mydłem lub użyć płynu do mycia rąk na bazie alkoholu.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z Pogrzebyeden.pl

jak wybrać meble do salonu sposoby

Jak wybrać meble do domu? 5 skutecznych porad ułatwiających podjęcie decyzji

polskie atrakcje turystyczne co zobaczyć ranking 2020

Polskie atrakcyjne turystyczne, o których nie macie pojęcia. Oto 9 z nich