w , , ,

Zabawy dronem bez pozwolenia mogą się źle skończyć. Jak uniknąć kary finansowej?

Bezzałogowe statki powietrzne popularnie zwane dronami początkowo miały wyłącznie militarne przeznaczenie. Z czasem to się zmieniło. Zaczęto coraz częściej wykorzystywać je do celów nie mających najmniejszego związku z obronnością.

dron bez pozwolenia kary wymogi waga

Na rynku występuje wiele modeli różniących się rozmiarami, ilością skrzydeł i silniczków. Ujednolicone zostały także zasady latania dronami. Jednolite przepisy obowiązują większość użytkowników dronów. Nowe przepisy nawet na właścicieli niewielkich dronów nakładają obowiązek ich rejestracji. Ponadto muszą oni odbyć specjalne szkolenie. Z jakimi karami muszą liczyć się ci właściciele dronów, którzy będą latać bez pozwolenia?

Czym jest dron?

Drony są bezzałogowymi statkami powietrznymi. Oznacza to, że podczas lotów nimi na ich pokładzie nie musi znajdować się załoga. Te statki powietrzne mogą być sterowane automatycznie lub zdalnie.

Początkowo znajdowały one bardzo szerokie zastosowanie w siłach zbrojnych. Z czasem zaczęto wykorzystywać je także do obserwacji, kręcenia filmów i robienia zdjęć z lotu ptaka. Po drony coraz chętniej sięgano również w celach rekreacyjnych.

Drony są bardzo zwinne, ekonomiczne, ponadto mogą pokonywać skomplikowane trasy i docierać do miejsc trudno dostępnych. Większość z nich wyposażonych jest w funkcję umożliwiającą podgląd na smartfonie w czasie rzeczywistym.

Jak latać dronem zgodnie z przepisami?

Przepisy dotyczące latania dronem zostały zmienione 31 grudnia 2020. Muszą je stosować niemal wszyscy właściciele dronów. Do ich przestrzegania zobowiązani są także ci, którzy są właścicielami niewielkich dronów i chcą wykorzystywać je do kręcenia amatorskich filmów.

Posiadacze dronów, które ważą powyżej 250 g muszą zarejestrować się jako operator oraz przejść specjalny kurs.

Właściciele dronów, którzy zostaną zaliczeni do grupy otwartej (wszystkie bezzałogowe statki powietrzne o wadze ponad 250 g, które posiadają kamerę) przed każdym lotem muszą też upewnić się, gdzie dron może latać. Informacje te są dostępne między innymi na stronie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Jakie kary grożą za latanie dronem bez pozwolenia?

Prawo lotnicze mówi, że każdy, kto wykonuje lot lub inne czynności lotnicze, nie posiadając ważnej licencji lub niezgodnie z jej warunkami, poniesie poważne konsekwencje. Operatorom dronów nie wolno jest latać blisko domów i innych zabudowań mieszkalnych

Zabronione jest również latanie w pobliżu budynków rządowych i lotnisk, na terenie lasów i parków narodowych. Naruszenie przepisów wiąże się z wysokimi karami finansowymi. Ich wysokość wynosi od 350 do 10 000 lub nawet 150 000 zł.

Operator drona, który wykonywał loty niezgodne z zasadami NSTS może zostać ukarany grzywną w wysokości 4 000 zł. Jeśli lot będzie odbywał się niezgodnie z warunkami dla określonej strefy geograficznej, operator może zapłacić 10 000 zł kary.

Naruszenie przepisów wynikających z rozporządzenia 2019/945/UE oraz 2019/947/UE wiąże się z nałożeniem kary finansowej w wysokości od 300 do 15 000 zł. Organem uprawnionym do nakładania tych kar jest Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z ironsky.pl

kaczyński na prezydenta

Jarosław Kaczyński w żałobie. Zmarła bardzo bliska mu osoba. „Nigdy nas nie opuścił”

łukaszenka putin wojna na ukrainie

PILNE. Białoruskie czołgi jadą w kierunku Polski. Łukaszenka dąży do eskalacji napięcia