w ,

Zbliżająca się burza? Jak należy zachować w czasie nadchodzącej burzy?

W okresie wiosenno-letnim burza oraz towarzyszące jej silne wyładowania atmosferyczne nie są niczym nadzwyczajnym.

burze radar dzis live mapa burzowa

Pozostając w tym czasie w domu lub w innym budynku jesteśmy bezpieczni. Niestety sytuacja zmienia się diametralnie jeżeli znajdujemy się na zewnątrz np. w lesie, parku lub innym miejscu, gdzie jesteśmy narażeni na uderzenie pioruna.

Warto zatem wiedzieć jak należy się zachować w takiej sytuacji by być bezpiecznym i minimalizować ryzyko uderzenia wyładowania atmosferycznego.

W razie braku pewności – sprawdź występowanie burzy na mapie – radar burz dostępny jest online pod adresem mapaburzowa.com (Cała Polska + Europa). Otwierając mapę burzową możesz podglądać gdzie dokładnie jest burza, czy zbliża się do Ciebie. Na mapie widoczne są też opady i kierunek wiatru.

Burze online. Jak należy się zachować podczas burzy będąc w terenie?

Tak jak zostało to opisane powyżej burze i wyładowania atmosferyczne nie są niczym nadzwyczajnym. Dodatkowo należy zdawać sobie sprawę, że burze przemieszczają się ze względu na cyrkulację powietrza i wiejący wiatr. W sytuacji gdy jesteśmy poza miejscem zamieszkania (lub jakimkolwiek budynkiem) należy zachować szczególną ostrożność i stosować się do następujących zaleceń:

  1. W trybie natychmiastowym opuśćmy otwarte zbiorniki wodne – woda jest jednym z najlepszych przewodników prądu. Z tego też względu piorun uderzający np. w staw lub jezioro sprawia, iż energia w błyskawicznym tempie rozprzestrzenia się po całej powierzchni rażąc wszystkie znajdujące się tam osoby. Z tego też powodu przebywanie w wodzie w czasie burzy jest ściśle zabronione;
  2. Unikajmy schronienia na otwartych przestrzeniach np. pod drzewami lub słupami energetycznymi – pioruny zwykle uderzają w najwyższe punktu znajdujące się na danym terenie. W dodatku jeżeli te obiekty przewodzą prąd jak np. słup energetyczny zagrożenie jest jeszcze większe. Dlatego też unikajmy schronienia w czasie burzy pod drzewami lub słupami, gdyż jeżeli taki obiekt w wyniku uderzenia piorunem zawali się może nas przygnieść co w najgorszym wypadku może doprowadzić do śmierci;
  3. Wykorzystajmy sztucznie stworzone obiekty do ochrony przed burzą jeśli w okolicy nie ma budynków – za takie obiekty uchodzą najczęściej mosty, wiadukty lub inne konstrukcje stałe, pod którymi możemy przeczekać burzę przy okazji unikając zmoknięcia;
  4. Nie dotykajmy metalowych przedmiotów i w miarę możliwości jak najdalej się od nich odsuńmy – jest to spowodowane faktem, iż metale równie dobrze jak woda przewodzi prąd elektryczny;
  5. Wyłączmy wszystkie przedmioty elektroniczne oraz zawierające system GPS – mowa tutaj przede wszystkim o telefonie komórkowym jak i np. tablecie. W czasie burzy na otwartej przestrzeni nie należy z nich korzystać – a w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa – najlepiej go wyłączyć.

Gdzie jest burza? Liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo

Jak widać by zapewnić sobie bezpieczeństwo w terenie w czasie burzy konieczne jest byśmy się zastosowali do kilku prostych kroków. Co innego w sytuacji gdy jesteśmy w domu bądź gdy jedziemy pojazdem.

obowiazkowy pobór do wojska 2021 2022 wojna wojskowa komenda uzupełnień nabór wot

Oddziały wojskowe wkroczą do polskich szkół. Minister obrony podpisał rozporządzenie

drożyzna 2023 ceny prądu podwyżki 40 procent inflacja

URE o gigantycznej podwyżce cen prądu. Polacy będą w dramatycznej sytuacji