w ,

Zbliżająca się burza? Jak należy zachować w czasie nadchodzącej burzy?

W okresie wiosenno-letnim burza oraz towarzyszące jej silne wyładowania atmosferyczne nie są niczym nadzwyczajnym.

burze radar dzis live mapa burzowa

Pozostając w tym czasie w domu lub w innym budynku jesteśmy bezpieczni. Niestety sytuacja zmienia się diametralnie jeżeli znajdujemy się na zewnątrz np. w lesie, parku lub innym miejscu, gdzie jesteśmy narażeni na uderzenie pioruna.

Warto zatem wiedzieć jak należy się zachować w takiej sytuacji by być bezpiecznym i minimalizować ryzyko uderzenia wyładowania atmosferycznego.

W razie braku pewności – sprawdź występowanie burzy na mapie – radar burz dostępny jest online pod adresem mapaburzowa.com (Cała Polska + Europa). Otwierając mapę burzową możesz podglądać gdzie dokładnie jest burza, czy zbliża się do Ciebie. Na mapie widoczne są też opady i kierunek wiatru.

Burze online. Jak należy się zachować podczas burzy będąc w terenie?

Tak jak zostało to opisane powyżej burze i wyładowania atmosferyczne nie są niczym nadzwyczajnym. Dodatkowo należy zdawać sobie sprawę, że burze przemieszczają się ze względu na cyrkulację powietrza i wiejący wiatr. W sytuacji gdy jesteśmy poza miejscem zamieszkania (lub jakimkolwiek budynkiem) należy zachować szczególną ostrożność i stosować się do następujących zaleceń:

  1. W trybie natychmiastowym opuśćmy otwarte zbiorniki wodne – woda jest jednym z najlepszych przewodników prądu. Z tego też względu piorun uderzający np. w staw lub jezioro sprawia, iż energia w błyskawicznym tempie rozprzestrzenia się po całej powierzchni rażąc wszystkie znajdujące się tam osoby. Z tego też powodu przebywanie w wodzie w czasie burzy jest ściśle zabronione;
  2. Unikajmy schronienia na otwartych przestrzeniach np. pod drzewami lub słupami energetycznymi – pioruny zwykle uderzają w najwyższe punktu znajdujące się na danym terenie. W dodatku jeżeli te obiekty przewodzą prąd jak np. słup energetyczny zagrożenie jest jeszcze większe. Dlatego też unikajmy schronienia w czasie burzy pod drzewami lub słupami, gdyż jeżeli taki obiekt w wyniku uderzenia piorunem zawali się może nas przygnieść co w najgorszym wypadku może doprowadzić do śmierci;
  3. Wykorzystajmy sztucznie stworzone obiekty do ochrony przed burzą jeśli w okolicy nie ma budynków – za takie obiekty uchodzą najczęściej mosty, wiadukty lub inne konstrukcje stałe, pod którymi możemy przeczekać burzę przy okazji unikając zmoknięcia;
  4. Nie dotykajmy metalowych przedmiotów i w miarę możliwości jak najdalej się od nich odsuńmy – jest to spowodowane faktem, iż metale równie dobrze jak woda przewodzi prąd elektryczny;
  5. Wyłączmy wszystkie przedmioty elektroniczne oraz zawierające system GPS – mowa tutaj przede wszystkim o telefonie komórkowym jak i np. tablecie. W czasie burzy na otwartej przestrzeni nie należy z nich korzystać – a w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa – najlepiej go wyłączyć.

Gdzie jest burza? Liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo

Jak widać by zapewnić sobie bezpieczeństwo w terenie w czasie burzy konieczne jest byśmy się zastosowali do kilku prostych kroków. Co innego w sytuacji gdy jesteśmy w domu bądź gdy jedziemy pojazdem.

biedronka kasy samoobsługowe instrukcja

Biedronka. Ukryte przyciski w kasie samoobsługowej. Mało kto wie, że kryją się pod nimi…

drożyzna 2023 ceny prądu podwyżki 40 procent inflacja

URE o gigantycznej podwyżce cen prądu. Polacy będą w dramatycznej sytuacji