w , ,

Jak dbać o swojego czworonożnego przyjaciela? To musi wiedzieć każdy właściciel

Opieka nad czworonożnym przyjacielem zaczyna się oczywiście od tak elementarnych jego potrzeb, jak karmienie. Jak kompleksowo dbać o naszego pupila?

jak dbać o psa seniora

Czworonożny przyjaciel człowieka wymaga regularnej, codziennej, a przede wszystkim świadomej opieki. Każdy właściciel, decydując się na posiadanie psa, powinien się do tego dobrze przygotować. 

Jak dbać o psa? Karmienie czworonożnego przyjaciela

Opieka nad czworonożnym przyjacielem zaczyna się oczywiście od tak elementarnych jego potrzeb, jak karmienie. Od razu więc pojawia się pytanie: karma sucha czy mokra, a może jedna i druga. Zawsze warto to skonsultować z lekarzem weterynarii.

Podobnie jak w przypadku ludzi karmienie powinno być dopasowane do potrzeb. Trzeba więc wziąć pod uwagę szczególne potrzeby konkretnej rasy, stan zdrowia psa, jego wiek, ilość aktywności fizycznej. Więcej informacji znajdziesz na: https://pupilek.pl/

Jak zadbać o sierść psa? Higiena

Bardzo ważne jest, aby dbać o higienę swojego psa. O sierść dbamy przede wszystkim przez dietę i stosowanie ewentualnych suplementów (jeśli jest taka potrzeba). Liczy się natomiast także to, jak dbasz o jego ciało.

W zależności od rodzaju sierści należy dobrać specjalną szczotkę, rodzaj szamponu do mycia, być może sierść trzeba będzie także regularnie podcinać. W kontekście higieny nie można zapominać o zębach.

Dbać należy o regularne usuwanie kamienia nazębnego. Z pomocą przychodzą różnego rodzaju gryzaki, ale od czasu do czasu potrzebna bywa także wizyta u weterynarza.

Szczególne momenty

Jeśli opiekujesz się suczką, musisz wiedzieć, ile trwa cieczka u psa, jak należy o niego zadbać w tym szczególnym momencie. Suczkę należy wtedy nie tylko szczególnie chronić, ale i dbać o nią. Szczególnie pierwsza cieczka może być dla samego zwierzęcia bardzo dezorientująca, bo nie wie ono, co się właściwie dzieje.

Ważna jest w tym okresie odpowiednia karma, wygodne posłanie, odpowiednia opieka i wyrozumiałość dla psa. Cieczka to bowiem coś więcej niż tylko charakterystyczna wydzielina. Towarzyszy jej szereg dolegliwości i objawów, które mogą być po prostu dokuczliwe dla psa.

Skąd czerpać wiedzę, jak dbać o swojego czworonożnego przyjaciela?

Jak duża powinna być aktywność fizyczna psa, jak przygotować posłanie dla swojego pupila, na jakie karmy zwracać uwagę w sklepie zoologicznym — to tylko kilka wybranych pytań, które stawiają sobie właściciele czworonoga.

Warto odpowiedzi na nie czerpać ze sprawdzonych źródeł: lekarzy weterynarii, prowadzących sklepy zoologiczne, portali dla miłośników psów prowadzonych przez profesjonalistów. Dzięki temu możemy uniknąć wielu błędów i znaleźć odpowiedzi na dręczące w codziennej opiece nad psem wątpliwości.

500 plus świadczenie realna wartość inflacja podwyżki podatków drożyzna

ZUS blokuje część wypłat 500 plus. Już prawie 8 tys. osób straciło prawo do świadczenia

Tragedia i szok w „Rolnik szuka żony”. Gwiazda programu popełniła samobójstwo