w , ,

Warszawa turystycznie. Co warto, a co należy zobaczyć w stolicy?

Stolica i największe miasto w Polsce – Warszawa. Położona w centralnej części kraju, w województwie mazowieckim, nad najdłuższą rzeką w naszym kraju – Wisłą.

warszawa co warto zobaczyć

Legenda głosi, że Warszawa powstała od Warsa – rybaka i Sawy – syreny, których połączyła miłość. Ale czy Warszawa potrafi w sobie rozkochać turystów ?

Warszawa. Co warto zwiedzić? Z dziećmi i bez

Warszawa dzięki swojej bogatej historii ma do zaoferowania wiele atrakcji. Każdy z nas wie, że ciężko będzie zobaczyć tu wiele zabytków z czasów przedwojennych, ze względu na zniszczenia, którym uległo miasto w czasie II wojny światowej, jednakże nie przeszkodzi to w poznaniu historii miasta i zobaczeniu wielu ciekawych rzeczy, obiektów i eksponatów.

Oto wybrane, popularne atrakcje w Warszawie:

  1. Zamek Królewski i Kolumna Zygmunta – barokowo- klasycystyczny zamek, który został zniszczony w 1944 roku, a odbudowany w latach 1971-1984. Zamek wraz ze Starym Miastem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nieopodal zamku wznosi się Kolumna Zygmunta III Wazy. Pomnik podobnie jak Zamek uległ zniszczeniu w czasie Powstania Warszawskiego, a po wojnie został odbudowany i wpisany na rejestr zabytków.
  2. Stare i Nowe Miasto – Stare Miasto zaczynamy zwiedzać od Starówki, która została odbudowana. Średniowieczne mury obronne wraz z Barbakanem otaczają Stare Miasto, tutaj również zobaczymy jedne z dwóch w Warszawie pomnik Syrenki Warszawskiej. Na starym Mieście mieszczą się: Muzeum Farmacji, Muzeum Literatury oraz Muzeum Warszawy. Ważnym miejscem do zobaczenia jest znajdujący się przy murze obronnym Pomnik Małego Powstańca. Niedaleko znajduje się „Gnojna Góra” czyli punkt widokowy, z którego podziwiać można panoramę miasta.
  3. Wilanów i Pałac Jana III Sobieskiego – dawna rezydencja królewska powstała w latach 1681-1696 dla ukochanej króla Jana – Marysieńki, czyli Marii Kazimiery. Dziś jest to zabytek, ciekawa atrakcja turystyczna a przede wszystkim muzeum. Ciekawostką jest, że w Pałacu Wilanowskim w 1938 roku urodziła się znana polska aktorka z rodziny hrabiowskiej- Beata Tyszkiewicz.
  4. Łazienki Królewskie – to zespół pałacowo- ogrodowy powstały w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nazwa pochodzi od barokowych Łaźni, wzniesionych przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, a później przebudowane przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zobaczymy tam cztery ogrody: Romantyczny, Modernistyczny, Chiński oraz Królewski, liczne rzeźby budynki i pawilony.
  5. Muzeum Powstania Warszawskiego – wcześniej było to Muzeum i Archiwum Powstania Warszawskiego, obecnie mieści się w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich. Placówka dokładnie dokumentuje historię powstania z 1944 roku w Warszawie, a także działalność Polskiego Państwa Podziemnego, eksponaty dotyczą walk i codzienności Warszawiaków w czasie powstania i okupacji.
  6. Pałac Kultury i Nauki – drugi pod względem wysokości budynek w Polsce, ustępuje miejsca tylko budynkowi Sky Tower we Wrocławiu. Pałac Kultury i Nauki powstawał w latach 1951-1955, a pomysłodawcą projektu był sam Józef Stalin. Miał to być dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Budynek uznany jest za zabytek. W PKiN mieszczą się muzea, kina, sala kongresowa czy teatry. Z tarasu widokowego można podziwiać przepiękną panoramę miasta.
  7. Centrum Nauki Kopernik – Centrum powstało z myślą popularyzowania nauki, szczególnie fizyki. Zwiedzający mają możliwość samodzielnie przeprowadzać doświadczenia na interaktywnych wystawach i w ten sposób poznawać prawa nauki. Centrum Nauki Kopernik organizuje również warsztaty i pokazy naukowe.

Co warto zobaczyć w Warszawie? Za darmo i odpłatnie

Warszawa to duże miasto, które wielu zachwyci i rozkocha. Działa tu wiele instytucji, muzeów, zobaczyć możemy zabytki, które przetrwały do naszych czasów. Jedno jest pewne: jest to miejsce obowiązkowe do poznania przez Polaków.

Oczywiście wymienione miejsca to tylko namiastka tego co można zobaczyć w Warszawie.

Więcej atrakcji można znaleźć na stronie podroztrwa.pl/warszawa-atrakcje

konfederacja posłowie ibris sondaż

Fatalne informacje dla Konfederacji. Czy to oznacza powolny koniec ugrupowania?

magda swider kim jest kariera modelka

Kim jest Magda Swider? Polska modelka coraz bardziej popularna. Co o niej wiemy?