w , ,

HAHAHA!HAHAHA! JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY!

Dopłaty do węgla 2022. Dla kogo program? Kto dostanie pieniądze? Ustawa mówi jasno

Niebawem rusza zapowiadane od dłuższego czasu dopłaty do węgla. Parlamentarzyści uchwalili właśnie ustawę regulującą grupę docelową oraz kwoty wypłat.

dopłaty do węgla dla kogo

Sejm w szybkim tempie uchwalił specjalną ustawę, która umożliwi wypłaty rekompensat w związku z inflacją i związanymi z tym wysokimi cenami węgla. Celem jest wsparcie osób, których nie stać obecnie na kupno węgla na zimę. Kogo obejmą wypłaty?

Dopłata do węgla dla emerytów. Dla kogo rządowy program?

Na bankowe konta sporej grupy obywateli niebawem pojawią się pierwsze przelewy w ramach wsparcia rządowego tych, którzy palą węglem. Ruszają dopłaty do węgla. Dla kogo przeznaczony jest program? Wszystko zostało dokładnie opisane w przyjętej już ustawie.

Ceny węgla w 2022 roku podskoczyły drastycznie do tego stopnia, że wielu Polaków po prostu nie stać nawet na jedną tonę tego materiału opałowego. Dlatego rząd zdecydował się na uruchomienie wsparcia w formie dopłat na opał. Dla kogo przeznaczony jest wniosek i cały program? Ustawodawca doprecyzował to w przyjętych niedawno przepisach.

Wysokie ceny węgla spowodowane są nie tylko ogólną sytuacją na rynku, ale też wojną na Ukrainie czy zaprzestaniem importu tego surowca z Rosji. Eksperci od rynku energetycznego nie mają złudzeń – dla wielu Polaków zabraknie w tym roku węgla. Jest to ogromny problem, bo Polska stoi węglem i wiele gospodarstw domowych ogrzewa się właśnie czarnym złotem.

Ostatnią nadzieję stanowią właśnie dopłaty rządowe, które mają nieco odciążyć obywateli finansowo. Jeśli więc kogoś nie stać na zakup węgla w celach grzewczych, taka osoba będzie mogła złożyć wniosek o zapomogę. Na pewno dotyczy to w pierwszej kolejności obywateli o najniższych dochodach.

Dopłaty do węgla 2022. Wniosek i formalności. Co mówi ustawa?

Ustawa wprowadzająca rządowe dopłaty do zakupy węgla została przyjęta kilka dni temu, bo zaledwie 23 czerwca. W ustawie posłowie zapisana została tak zwana cena gwarantowana za węgiel.

Ustawa trafiła do Senatu, a potem znajdzie się na biurku prezydenta Andrzeja Dudy. Warto jednak już dziś sprawdzić, co jeszcze przyszykowali Polakom parlamentarzyści obozu rządzącego.

Prawdopodobnie dopłaty do węgla zaczną obowiązywać już za około miesiąc, czyli między ostatnim tygodniem lipca a pierwszym tygodniem sierpnia. lipca i sierpnia. Rząd stworzy specjalną listę gospodarstw domowych objętych programem.

Jeśli Senat nie wprowadzi znaczących zmian w przepisach, uchwaloną ustawą rząd wprowadzi:

  • Cenę gwarantowaną węgla w wysokości  996,6 zł brutto za tonę na węgiel kamienny, brykiet lub pelet. Warunkiem jest, aby materiał opałowy zawierał minimum 85% węgla kamienneg. Tu warto zaznaczyć, że przy zakupie węgla będzie obowiązywała cena średnia z okresu ostatniego roku.
  • Jedno gospodarstwo domowe skorzysta z rządowego wsparcia, jeżeli posiada ogrzewanie takie jak kocioł na paliwo stałe, kominek, tzw. koza oraz ogrzewacz powietrza, trzonu kuchennego, kuchni węglowej i  pieca kaflowego na paliwo stałe. Warunkiem jest zgłoszenie tych sposobów ogrzewania mieszkania lub domu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
  • Na każde gospodarstwo domowe nałożony zostanie limit. Będzie można kupić maksymalnie 3 tony węgla po cenie zapisanej w ustawie (cenie gwarantowanej).
  • Odbiorcy indywidualni zyskają możliwość składania wniosku o kolejny dodatek osłonowy. W jego ramach gospodarstwa domowe, używające węgla do opalania, mogą uzyskać wsparcie w kwocie do ponad 1400 zł.

Cena gwarantowana. Węgiel w ilości 3 ton w niższej cenie. 996 za węgiel

Celem rządowej dopłaty jest pełne ustabilizowanie cen węgla oraz zwiększenie jego dostępności dla odbiorców indywidualnych. Już teraz wiadomo, że surowca może zabraknąć. – Wprowadzony na początku roku dodatek osłonowy to dodatkowe wsparcie dla osób, które korzystają z węgla. Wnioski o jego przyznanie można składać do 31 października 2022 r. – powiedziała minister Anna Moskwa.

Rząd liczy, że dzięki wprowadzeniu nowych przepisów zwiększy się podaż węgla na polskim rynku, co w efekcie spowoduje obniżenie jego ceny.

pożar w siedzibie tvp woronicza

Pożar w siedzibie TVP w Warszawie. Na miejscu pojawiło się 14 zastępów straży pożarnej

krzemieńczuk ukraina atak rakietowy centrum handlowe

PILNE. Rosyjskie rakiety spadły na galerię handlową. W środku było nawet 1000 osób