w ,

PILNE. Królowa Elżbieta II nie żyje. Wielka Brytania pogrążyła się w szoku i rozpaczy

Po serii niepokojących informacji, jakie dziś pojawiły się w mediach na temat zdrowia Elżbiety II, nadeszła informacja najgorsza z możliwych. Monarchini nie żyje. To koniec pewnej epoki.

królowa elżbieta ii nie żyje
Fot. Twitter / Stern

Nie żyje królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II. Po serii niepokojących doniesień o pogorszeniu się jej stanu zdrowia rano 8 września, dotarła do nas ta najgorsza wiadomość. Brytyjczycy pogrążyli się w żałobie i nie mogę uwierzyć w to, co się stało. Na początku czerwca minęło 70 lat jej panowania.

Królowa Elżbieta II nie żyje. Rządziła Wielką Brytanią przez 70 lat

Królowa zmarła dzisiaj po południu. Rodzina czekała na ogłoszenie informacji do momentu, aż cała rodzina będzie w pałacu. Do godzin popołudniowych media donosiły, że lekarze mocno wystraszyli się nagłym pogorszeniem jej stanu zdrowia.

Informował o tym w oficjalnym oświadczeniu Pałac Buckingham. Do zamku w szkockim Balmoral, w którym przebywała królowa Wielkiej Brytanii, jeszcze przed jej odejściem zjechali wszyscy najważniejsi członkowie rodziny królewskiej. Z momentem śmierci królowej Elżbiety II, 73-letni Karol jest nowym królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Krótko przed śmiercią królowej członkowie rodziny – Książę Karol, William i pozostali – pojawili się u jej boku. Stacja telewizyjna BBC przerwała nadawanie i przestawiła się dziś całkowicie na nadawanie na żywo. Ludzie zmartwieni doniesieniami już teraz gromadzą się w okolicy zamku Balmoral.

Uwagę niektórych zwrócił czarny kolor krawatów u dziennikarzy oraz zmiana koloru serwisu informacyjnego BBC na czarny. Kanał BBC One zawiesił też do godz. 18:00 nadawanie zaplanowanych wcześniej programów. To świadczyło o tym, że stan królowej jest poważny.

Piątkowa ceremonia zmiany warty odwołana

Cały kraj jest głęboko poruszony niepokojącymi wieściami z Buckingham Palace, które dotarły do nas dzisiejszego popołudnia – napisała późnym popołudniem nowa brytyjska premier Liz Truss.

Od godziny 14 polskiego czasu stacja BBC nadawała specjalny program na żywo dotyczący stanu zdrowia Elżbiety II. Dziennikarze wyraźnie szykowali się do podania w godzinach wieczornych do publicznej wiadomości najgorszej z możliwych informacji. Świadczyć o tym miały między innymi ich czarne stroje.

W ciągu dnia Książę Karol udał się do Balmoral z żoną, księżną Kornwalii. Książę Yorku oraz hrabia i hrabina Wessex również pojawili się w miejscu, gdzie przebywała królowa. Jeszcze w ostatni wtorek w mediach pojawiło się ostatnie zdjęcie Elżbiety II z mianowania nowej premier Liz Truss.

Ceremonia zmiany warty, która miała odbyć się w piątek 9 września w Pałacu Buckingham, została ze względu na nagłą sytuację odwołana. Wcześniej korespondent królewski w BBC oznajmił, że „musimy się przygotować na najgorsze„.

Operacja London Bridge uruchomiona. Co teraz wydarzy się w Anglii?

Fakt, że Pałac Buckingham uznał za konieczne wydanie oświadczenia, oraz to, że członkowie rodziny pilnie wybrali się do Elżbiety II, mówi wszystko. W ciągu ostatnich miesięcy stan zdrowia królowej ulegał stopniowemu pogorszeniu. Najwyraźniej w ciągu ostatnich 24 do 48 godzin lekarze stali się bardziej zaniepokojeni – napisał Nicolas Witchell, korespondent i dziennikarz.

Plan zwany Operacją London Bridge w szczegółach opisuje, co wydarzy się po śmierci królowej Elżbiety II. Zawarty w nim jest konkretny zestaw kroków od przekazania wieści o śmierci aż do pogrzebu. Pierwszą osobą, która się dowie o zgonie jest premier rządu. Obecnie jest to Liz Truss. Już po godzinie 16 polskiego czasu wielu komentatorów twierdziło, że operacja się rozpoczęła.

Następnie z siedziby szefa rządu z Downing Street do ministrów i pracowników rządu wysłana zostanie wiadomość o treści: „Drodzy koledzy, ze smutkiem informuję o śmierci Jej Wysokości Królowej„.

W slangu wewnątrz królewskiej rodziny dzień śmierci królowej nazywany jest w wojskowej terminologii mianem „D-Day„. Kolejne dni określane są następnie jako D-Day+1, D-Day+2, D-Day+3. W ten sposób oznacza się kolejne dni aż do 10 dnia po śmierci. Wówczas ma miejsce pogrzeb.

Gdyby Elżbieta II zmarła tam, gdzie obecnie się znajduje, czyli na zamku w Balmoral, już drugiego dnia trumna z jej ciałem będzie musiała zostać przewieziona do Pałacu Buckingham w Londynie. Trzeciego dnia nowy król, który przejmie obowiązki królowej, będzie jeździł po kraju w celu odbycia spotkań z władzami Irlandii Północnej, Walii oraz Szkocji.

Kim była Elżbieta II? To najdłużej sprawująca władzę głowa państwa na świecie

Piątego dnia trumna zostanie wystawiona w katedrze Westminster. Od dnia szóstego do dziewiątego zostanie wystawiona na widok publiczny bez przerw. Następnie nastąpi przewiezienie szczątków Elżbiety II do katedry, a po mszy pogrzebowej do zamku Windsor. Tam spocznie obok swojego męża – księcia Filipa.

Królowa Elżbieta II, a konkretnie Elizabeth Alexandra Mary, urodziła się 21 kwietnia 1926 w Londynie. Władzę pełni od 6 lutego 1952 r., została koronowana 2 czerwca 1953 r. Jest córką króla Jerzego VI i jego małżonki, Elżbiety Bowes-Lyon.

Od 9 września 2015 królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. Pobiła bowiem rekord królowej Wiktorii (rządziła przez 63 lata, 7 miesięcy i 2 dni), której jest praprawnuczką. Natomiast od dnia 13 października 2016 była najdłużej sprawującą władzę żyjącą głową państwa na świecie.

ozusowanie umów zleceń 2023

Rząd w cieniu wojny wprowadza kolejne podatki. Te zmiany uderzą w miliony obywateli

stagflacja emerytura bez podatku nie do ręki bezgotówkowo poczta polska zus tylko na konto

15. emerytura. Andrzej Duda ujawnił, kto otrzyma dodatkowe świadczenie