w , ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! HAHAHA!HAHAHA! WTFWTF OMGOMG PŁACZĘPŁACZĘ KOCHAM TO!KOCHAM TO!

Rząd w cieniu wojny wprowadza kolejne podatki. Te zmiany uderzą w miliony obywateli

Wojna i wzmożone zainteresowanie Ukrainą wśród Polaków to dla polityków doskonała okazja, aby przepychać w Sejmie niekorzystne dla naszych portfeli zmiany.

ozusowanie umów zleceń 2023
Fot. KPRM

Politycy sprytnie wykorzystują wzmożone zainteresowanie Polaków innymi tematami, niż krajowe sprawy. Wojna na Ukrainie trwa ponad 20 dni, a w tym czasie rząd nad Wisłą przygotowuje kolejne reformy, przez które Polacy stracą pieniądze.

Krajowy Program Reform i pełny ZUS od umów zleceń od 2023 roku

Polski Ład i związane z tym podwyżki podatków na niespotykaną dotąd skalę to widocznie dla polityków obozu władzy za mało. Postanowili wykorzystać toczącą się na Ukrainie wojnę i wrócić do kolejnych, niekorzystnych dla portfeli Polaków, zmian.

Od 2 dni konsultowany jest ponownie pomysł pełnego oZUSowania wszystkich umów zleceń. Choć zmiany te miały wejść w ramach wprowadzonego od 2022 roku Polskiego Ładu, rząd odpuścił. Teraz jednak temat wraca i wszystko wskazuje na to, że Polacy będą zarabiać mniej od przyszłego roku.

Rząd pracuje obecnie nad tzw. Krajowym Programem Reform 2022/2023. Projekt ustaw w nim zawartych jest obecnie konsultowany zarówno w ramach rządu, jak i z partnerami społecznymi. Zmiany w  prawie zakładają zwiększenie ochrony socjalnej każdego pracownika bez względu na formę zatrudnienia.

Celem jest oczywiście wyciągnięcie jeszcze większych pieniędzy, które następnie trafią do ZUS. Jest to element uszczelniania systemu ubezpieczeń. Wszystko wskazuje na to, że pełny ZUS będzie od tej formy zatrudnienia obowiązywał już od 1 stycznia 2023 r.

Stracą wszyscy. Poszkodowani będą też studenci, ale też pracodawcy

Co spowodują planowane zmiany? To akurat proste do przewidzenia. Jeśli ktoś ma etat i umowę o pracę, a dodatkowo dorabia na boku na umowie zlecenie, dostanie mocno po kieszeni. Podobnie będzie jeśli chodzi o pracowników z kilkoma umowami zlecenia.

Jak twierdzą eksperci z Instytutu Emerytalnego, pełne oskładkowanie ZUS od umów zleceń może też oznaczać, że wśród składek pojawi się także nowa składka zdrowotna, która już obowiązuje w ramach Polskiego Ładu. Na tej zmianie stracą mocno studenci.

To oczywiście nie koniec zmian. Rząd przygląda się też sposobom zawierania umów o pracę i cywilnoprawnych i planuje utworzyć jednolity kontrakt o pracę oraz zlikwidować inne formy zatrudnienia. To również zmiana, o której czytaliśmy w ustawie Polski Ład, która ma na celu ograniczanie wykorzystywania umów cywilnoprawnych.

Pełne oskładkowanie umów zleceń spowoduje wprost obniżenie wynagrodzeń „na rękę” przy jednoczesnym zwiększeniem kosztów pracy po stronie firm.

Podatek od trzeciego mieszkania, kolejne podatki od żywności. Prąd, ciepło i śmieci ostro w górę

Póki co niewiele wiadomo na ten temat, ale rząd jest w trakcie przygotowywania kolejnego podatku. Należałoby go płacić, gdy ma się więcej niż trzy mieszkania. Możliwe, że chodzi o tzw. podatek od pustostanów.

Kolejnymi podatkami mają być nowe rozwiązania wspierające działania służby zdrowia. Po podatku cukrowym minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że możliwe będzie wprowadzenie kolejnych obciążeń podobnych do tej daniny.

To oczywiście nie wszystko. Przełom 2022/2023 będzie nas szczególnie bolał. Nadchodzą bowiem wyjątkowe i historyczne podwyżki kosztów życia. Mówi się otwarcie o podwyżkach cen prądu czy ciepła o kilkaset procent. Prawdziwa jazda bez trzymanki zacznie się już jesienią.

elżbieta ii nie żyje

Królowa Elżbieta II umiera. Oficjalnie: „Atmosfera ponura, problemy zdrowotne nasilają się”

królowa elżbieta ii nie żyje

PILNE. Królowa Elżbieta II nie żyje. Wielka Brytania pogrążyła się w szoku i rozpaczy