w ,

Fatalne wieści dla przedsiębiorców. Nie będzie litości. Od 1 stycznia ZUS dociśnie każdego

Tak wysokiej podwyżki składek na ZUS jeszcze nie było. Od stycznia 2023 roku wszyscy zapłacą dużo więcej niż obecnie. W przypadku firm wzrosną one o ponad 200 zł na miesiąc.

strajk w zus wypłaty emerytur rent co z 500 plus czternasta emerytura zwiazek zawodowy

Przedsiębiorcy ledwo dają radę utrzymać się na powierzchni. Najpierw dociśnięci epidemią koronawirusa teraz muszą przyjąć kolejne ciosy. Po zmianach wprowadzonych w Polskim Ładzie znaczna liczba firm zamierza zawiesić bądź zamknąć działalność.

Rekordowe podwyżki składek na ZUS. Firmy dobija też składka zdrowotna

Każdy prowadzący działalność gospodarczą zapłaci w przyszłym roku dużo wyższe składki na ZUS. Inflacja powoduje, że rząd przewiduje, iż mocno wzrośnie średnie wynagrodzenie w Polsce. Z projektu budżetu na 2023 rok wynika, że wzrost nastąpi z poziomu 5922 zł obecnie do aż 6935 zł. To oznacza rekordowe podwyżki kosztów prowadzenia firm, które już teraz ledwo dają radę.

Składki ZUS wyliczane są na podstawie prognozy wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia podawanego przez GUS. Jak będzie to wyglądało w przyszłym roku? Ile wyniosą składki na ZUS od stycznia 2023?

  • składka emerytalna – 812,23 zł (wobec 693,58 zł obecnie);
  • składka rentowa – 332,88 zł (wobec 284,26 zł obecnie);
  • składka wypadkowa – 69,49 zł (wobec 59,34 zł obecnie);
  • składka chorobowa – 101,94 zł (wobec 87,05 zł obecnie);
  • składka na Fundusz Pracy – 101,94 zł (wobec 87,05 zł obecnie).

Składki na ZUS procentowa jak składka na NFZ?

Po zsumowaniu kwot z zestawienia widać wyraźnie, że składki ZUS w 2023 roku wyniosą 1418,48 zł – o 207 zł więcej niż obecnie. Niestety w kwocie tej nie ma składki zdrowotnej, która została drastycznie podniesiona przez Polski Ład. W skrajnym przypadku (działalność z przychodami powyżej 300 tys. zł rocznie) mówimy o podwyżce składki na NFZ na poziomie 1000%.

Jeszcze ciekawsze informacje płyną z ust szefa Rady Nadzorczej ZUS. Już teraz w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” wyjawił on, że są plany powiązania składek na ZUS z przychodami przedsiębiorcy. Takiego rozwiązania wiele firm niestety nie będzie w stanie przetrwać.

Obciążenia składkowo-podatkowe powinny mieć w Polsce bardziej progresywny charakter niż obecnie. (…) Od dawna uważam, że sytuacja, w której składki ubezpieczeniowe przedsiębiorcy nie zależą od jego dochodu, jest nieakceptowalna – powiedział w wywiadzie Łukasz Hardt, przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS.

łukaszenka o polsce putin

Łukaszenka znów atakuje Polskę. Z jego ust padły niepokojące słowa. „Polska drży”

iwona wieczorek jackowski

Jackowski wskazał, gdzie jest ciało Iwony Wieczorek? Policja przeszukuje plażę w Sopocie