w ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! KOCHAM TO!KOCHAM TO! HAHAHA!HAHAHA! WTFWTF PŁACZĘPŁACZĘ OMGOMG

Obowiązkowa służba wojskowa może wrócić! MON zamieściło projekt rozporządzenia

W Polsce od lat nie przeprowadzano poboru do zasadniczej służby wojskowej. Obowiązek od 2008 roku jest zawieszony. To się zmieni 23 kwietnia tego roku.

obowiązkowa służba wojskowa 2022 ukraina rozporządzenie

Służba wojskowa w Polsce jest od dawna dobrowolna, nie ma też obowiązku pójścia do wojska, a jedynie na kwalifikację wojskową. To się jednak zmieni już 23 kwietnia, kiedy w życie wejdzie nowe rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej.

Obowiązkowa służba wojskowa 2022. Rozporządzenie przywraca obowiązek służby zasadniczej

Wojna na Ukrainie robi swoje. Najpierw rząd zaserwował nam obowiązkowe ćwiczenia wojskowe, a teraz wraca obowiązkowy pobór do wojska. Na rządowych stronach pojawił się już projekt rozporządzenia „w sprawie przeznaczania i kierowania osób do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej„.

Dokument szczegółowo określa sposób przeznaczenia osób do obowiązkowej, zasadniczej służby wojskowej. Spisane są w nim też wszystkie wymogi, jakie MON ma wobec osób kierowanych do rodzajów Sił Zbrojnych i rodzajów wojsk.

W Polsce obowiązkowy pobór do zasadniczej służby wojskowej został zawieszony dawno temu. Ostatni przeprowadzono w 2008 roku i od tamtej pory obowiązkowa służba była zawieszona. Nowe rozporządzenia zmienia wszystko.

Szkolenie wojskowe. Czy wróci obowiązkowa służba wojskowa?

23 kwietnia weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji można zobaczyć projekt dokumentu, który de facto przywraca obowiązkową, zasadniczą służbę wojskową.

obowiązkowa służba wojskowa rozporządzenie rządowe centrum legislacji
Fot. Rządowe Centrum Legislacji

Choć z mocy ustawy z 11 marca 2022 roku służba wojskowa nadal jest dobrowolna, nie jest nigdzie powiedziane, że została zlikwidowana. Ustawa o obronie Ojczyzny mówi bowiem jasno, że w sytuacji zagrożenia wojną można zrobić wyjątek. Wówczas niektóre osoby zostaną siłą przeznaczone do tej służby.

Przeznaczenie do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej wynika z potrzeb uzupełnieniowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w czasie pokoju, z uwzględnieniem potrzeb w zakresie gromadzenia rezerw osobowych na potrzeby czynnej służby wojskowej pełnionej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny – czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia.

Kto będzie musiał pójść w kamasze? O tym zdecyduje komisja na podstawie ustawy. Będzie się ona kierowała predyspozycjami i możliwościami. Są to przede wszystkim predyspozycje zdrowotne, poziom i kierunek wykształcenia, wykonywany zawód, przygotowanie obronne oraz wszelkie inne kwalifikacje i zainteresowania, które mogą być przydatne wojsku.

Wezwanie na ćwiczenia wojskowe 2022. Ustawa o obronie ojczyzny. Czy wróci pobór do wojska?

Dodatkowo będą przeprowadzane również specjalistyczne badania lekarskie na wniosek szefa wojskowego centrum rekrutacji. Dotyczyć to będzie osób zakwalifikowanych do służby na ściśle określonych stanowiskach:

  1. na okrętach wojennych i innych jednostkach pływających Marynarki Wojennej;
  2. w Żandarmerii Wojskowej;
  3. w jednostkach reprezentacyjnych Sił Zbrojnych;
  4. w charakterze skoczka spadochronowego;
  5. w charakterze nurka lub płetwonurka;
  6. w zasięgu działania promieniowania mikrofalowego;
  7. w warunkach działania prądu elektrycznego.

Nowe rozporządzenie mówi też, że wojskowe centra rekrutacji będą odpowiadać za wykonywanie wszelkich badań psychologicznych wśród osób, które zostały zakwalifikowane na stanowiska w różnych specjalnościach wojskowych. Są to między innymi kandydaci na nurka lub płetwonurka bojowego, spadochroniarza, wartownika, specjalistę od obsługi żurawi, urządzeń sygnalizacyjnych i maszyn inżynieryjnych.

Osoby przeznaczone do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej, przed powołaniem do jej odbycia, szef wojskowego centrum rekrutacji kwalifikuje do określonego rodzaju Sił Zbrojnych i rodzaju wojsk, w których będą odbywały tę służbę, oraz na stanowiska lub funkcje, na których będą szkolone podczas odbywania tej służby zgodnie z potrzebami uzupełnieniowymi Sił Zbrojnych.

Dodatkowo w tym kontekście wymienia się kierowców, kandydatów do szkolenia na stanowisko obsługi urządzeń dźwigowotransportowych, przyszłych funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej, czy też operatora wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych i przeciwlotniczych przenośnych zestawów rakietowych.

jasnowidz jackowski krzysztof krawczyk parostatek youtube piosenki wspomnienie dzisiejsza młodzież

Krzysztof Jackowski o przyszłości Polski. Wskazał wrześniową datę. „Zacznie robić się źle”

marzena kipiel-sztuka finanse święta inflacja drożyzna świat według kiepskich

Marzena Kipiel-Sztuka przeżywa prawdziwy dramat. O wszystkim opowiedziała mediom