w ,

Jak dobrze przygotować dziecko do egzaminu ósmoklasisty? Top 5 pewnych rad!

Znowu możemy powiedzieć, że coś poszło nie tak, bo wyniki egzaminów ósmoklasistów nie były dobre. Cóż, przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele.

egzamin ósmoklasisty 2022 odpowiedzi
Fot. materiały partnera

Jedną z nich była sytuacja pandemiczna i związane z nią zaległości, ale też sama sytuacja w szkole, wszak nauczyciele znowu grozili (i grożą) strajkami, ale nie ma się co oszukiwać, także samo podejście dzieci nie jest właściwe. Wystarczy tylko porozmawiać z młodymi ludźmi, by usłyszeć, że większość z nich zupełnie nie stresowała się egzaminem, a także wynikami. A tak przecież nie może być. Dziś doradzimy Wam, jak dobrze przygotować swoje dziecko do egzaminu. Poznajcie top 5 pewnych rad.

Top 1: pomoc w nauce

Dzieci w ósmej klasie czują się często dorosłe, ale jednak nadal są dziećmi choć w wieku nastoletnim i z tego też powodu rodzice powinni kontrolować to, czy się uczą. W końcu obowiązek szkolny występuje do 18 roku życia. Zatem rodzice są odpowiedzialni również za to czy ich dzieci się uczą. Nie można liczyć, że dziecko w takim wieku będzie odpowiedzialne.

Owszem są takie dzieciaki, ale jednak są w mniejszości. Pozostałym trzeba przypominać, że trzeba się uczyć i jak jest to ważne, bo cóż, zdarza się im zapomnieć i to nie jeden raz. Dlatego też rodzice powinni rzeczywiście zacząć angażować się i zacząć pomagać swoim dzieciom.

Jeżeli wiedzą, że dziecko ma jakiś problem z przedmiotem, to powinni usiąść i wytłumaczyć dane zagadnienie. Egzamin ósmoklasisty choć może nie zbliża się wielkimi krokami, to jednak uczniowie już powinni zacząć się uczyć, a nie liczyć, że jakoś to będzie. Rodzice więc muszą sprawdzać oceny dzieci.

Ale też dzieci muszą wiedzieć, że gdy czegoś nie potrafią, albo mają problem mogą liczyć na pomoc opiekunów. Rzecz jasna są osoby, które naprawdę dużo i długo pracują, zatem zwyczajnie znalezienie czasu na to, by uczyć swoje dziecko może być trudne. W takim przypadku warto zapisać je na korepetycje.

Top 2: rutyna

Dzieci powinny uczyć się rutyny i systematyczności już od najmłodszych lat. Ale każdy wiek jest dobry, by rzeczywiście zdobyć takie umiejętności. Pomagają one w lepszym planowaniu, ale i zarządzaniu czasem. Oczywiście nie oznacza to wcale, że dzieci muszą mieć zaplanowany czas od A do Z, lecz chodzi raczej o to, by dzieci miały czas na naukę, ale i wypoczynek.

Po przyjściu ze szkoły powinny spokojnie zjeść posiłek, a następnie mieć chwilę dla siebie, choćby godzinę. Gdy owa godzina mija, powinny zacząć odrabiać lekcje, ale też się pouczyć. Potem mają znowu czas dla siebie. W międzyczasie mogą zjeść przekąskę, ale jakąś słodkość. Należy też znaleźć czas, choćby pół godziny, na nadrabianie ewentualnych zaległości.

Top 3: higiena snu

Dzieciom w tym wieku wydaje się, że są już na tyle dorosłe, że mogą mało spać i siedzieć do późnych godzin nocnych. Niestety kolejnego dnia ciężko je wyciągnąć z łóżka. Pojawia się też problem skupienia się na zajęciach. Dzieci są zwyczajnie tak przemęczone, że nie potrafią zrozumieć danej partii materiału, a potem oceny są jakie są.

Dlatego też tak ważne jest przestrzeganie higieny snu, czyli dzieci nie mogą chodzić spać zbyt późno. Powinny spać około 8 godzin. Do tego przed samym snem niedopuszczalne jest objadanie się. Niby wydaje się, że są to niepozorne rzeczy, ale jednak mają olbrzymie znaczenie.

Top 4: zdrowa dieta

Aby dziecko było dobrze przygotowane do egzaminu ósmoklasisty należy zadbać też o dietę. Dzieci muszą się zdrowo odżywiać i prowadzić aktywny styl życia. Ma to wpływ na koncentrację, ale i samopoczucie.

Dieta powinna być lekkostrawna i bardzo odżywcza. Należy spożywać duże ilości warzyw, natomiast niedopuszczalne jest jedzenie produktów śmieciowych. Nie należy podawać dzieciom kolorowych napojów.

Wiadomym jest, że zapewne i tak dzieci w szkole bądź poza nią zjedzą coś niezdrowego, ale przynajmniej w domu powinniście dbać o to, aby zdrowo się odżywiały. W innym przypadku znowu może się okazać, że podczas egzaminu ósmoklasisty arkusze będą zawierały dużo błędnych odpowiedzi.

Top 5: pomoce naukowe

Rodzice powinni zakupić dzieciom także pomoce naukowe. Mamy tutaj na myśli choćby repetytoria. Dzięki nim dzieci oswoją się z samą formą egzaminu. Jednocześnie rodzice będą wiedzieć z jakimi działami dzieci mają problem, a to pozwoli nadrobić zaległości.

ikze limit 2021 20211 nowe limity ranking

Rząd pilnie wprowadza nowy podatek. Wyniesie aż 50%. Ustawa już trafiła do Sejmu

newsy sportowe

Newsy sportowe. Najlepsze drużyny piłkarskie świata