w , ,

HAHAHA!HAHAHA!

Rząd rozważa cięcia w 500+. Wiceminister finansów ujawnił plan. Świadczenie dostaną tylko wybrani?

Wiceminister finansów Artur Soboń w ostatniej rozmowie z dziennikarką Gazeta.pl ujawnił plan wprowadzenia progów dochodowych przy wypłatach 500 plus.

koniec 500 plus polska akademia nauk inflacja
Eksperci nie pozostawiają złudzeń. Program jest zbyt kosztowny i w ogóle nie spełnia swojej roli. Fot. Freepik

Niepokojące wieści pojawiły się w mediach odnośnie wypłat świadczenia w ramach programu Rodzina 500+. Jak ujawnił wiceminister finansów, rząd będzie rozważał wprowadzenie progów dochodowych w celu zmniejszenia wydatków z budżetu związanych z finansowaniem programu.

500 plus nie dla wszystkich? Wiceminister o progach dochodowych

W programie 500 plus mogłyby być progi dochodowe – przyznał w trakcie rozmowy z dziennikarką portalu gazeta.pl wiceminister finansów Artur Soboń. To miałoby być rozwiązanie, które pozwoli w dłuższej perspektywie zmniejszyć wydatki z budżetu związane z finansowaniem wsparcia dla rodzin posiadających dzieci.

Wiceminister finansów ocenił, że w przypadku każdego programu wsparcia najsłabszych osób są ustawowo zapisane progi dochodowe. Nie ma ich jednak w przypadku świadczenia 500+, dlatego rząd będzie rozważał ich wprowadzenie. Na pewno jednak nie stanie się to przed przyszłorocznymi wyborami.

Cięcia wydatków na 500 plus mają być planowane po to, aby ograniczyć rosnącą inflację. Ma w tym pomóc właśnie ograniczenie strumienia pieniędzy płynącego na rynek prosto z budżetu państwa. Wiceminister finansów przyznał w rozmowie, że taki scenariusz jest rozważany, bo Polska zderzy się za chwilę z bardzo trudną sytuacją gospodarczą.

Cięcia w 500 plus zamiast waloryzacji

Program 500 plus był sztandarowym projektem rządu Prawa i Sprawiedliwości. To dzięki niemu udało się partii wygrać wybory w 2015 roku. Świadczenie w wysokości 500 zł na dziecko obecnie przyznawane jest bez ograniczeń (pomijając wiek). Pieniądze przysługują też rodzinom bez względu na dochody. I właśnie to ma się zmienić.

To nie jest dobra informacja dla rodziców i ich dzieci. Wysoka inflacja zjada 500 plus, które dziś jest warte realnie nieco ponad 300 zł w stosunku do dnia, w których program wystartował. Obecnie program kosztuje państwo nawet 40 mld zł i to jest kwota gigantyczna.

Jeszcze nie tak dawno pojawiały się pomysły waloryzacji świadczenia lub jego zwiększenia do kwoty 700 zł. Jak widać rząd wybiera jednak ścieżkę powolnego ograniczania programu. Mimo inflacji rząd nie zamierza też waloryzować 500 plus.

mobilizacja w polsce kogo dotyczy do jakiego wieku

Odkryto niepokojący zapis w tajnym dekrecie Putina. Tego właśnie obawiały się kraje NATO

eligiusz grabowski nie żyje

Nie żyje znany polski celebryta. Miał zaledwie 45 lat. „Żegnaj, skarbie. Moje serce pękło”