w ,

Jak przygotować się do wizyty u dentysty? Zrób to, a cały strach minie w kilka sekund

Dla wielu osób wizyta u dentysty to ogromny stres i strach. Dlatego często decydujemy się na nią dopiero w ostateczności, kiedy ból jest tak naprawdę nie do zniesienia.

jak przygotować się do wizyty u dentysty
Fot. materiały partnera

Niestety nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ możemy narazić się na poważne konsekwencje w postaci ubytków. Jak przygotować się do wizyty u dentysty i nie bać się usiąść na fotelu? Na te pytania odpowiadamy poniżej!

Rozmowa nie boli

Obawy przed wizytą u dentysty nie są niczym nadzwyczajnym, a nie odczuwają ich jedynie osoby uodpornione na ból. Jeżeli boimy się usiąść na fotelu, warto powiedzieć o tym swojemu stomatologowi.

Specjalista z powołaniem z całą pewnością zrozumie nasz strach i wytłumaczy, jakie kroki będzie podejmował w czasie leczenia. Będzie on też dla niego znakiem, że musi obchodzić się z nami bardzo delikatnie i nawet przy prostych czynnościach zastosować znieczulenie.

Od podejścia i zachowania dentysty naprawdę sporo zależy, ponieważ gdy będzie do nas mówił i odwracał uwagę, to nie skupi się ona na samym zabiegu. Musimy także starać się pokazać, kiedy nam coś nie odpowiada lub ból się nasila, przecież dentysta nie czyta nam w myślach i nie wie, co w danym momencie czujemy.

Odpowiednie nastawienie

Kiedy lęk przed wizytą w gabinecie dentysty czujemy już dzień wcześniej, to warto zająć głowę czymś zupełnie innym. Być może mamy zaległości w pracy, w domu czeka stos ubrań do wyprasowania lub w skrzynce mailowej znajduje się szereg wiadomości, których wcześniej nie mieliśmy czasu przeczytać.

Natomiast gdy brakuje nam już obowiązków, to przecież każdy moment jest dobry, aby wyjść do kina, przeczytać książkę, spotkać się ze znajomymi, czy po prostu wyjść na spacer. Również w dzień wizyty powinniśmy skupić myśli na innych czynnościach.

Nie wszyscy wiedzą, że strach przed dentystą może potęgować głód. Dlatego dobrze jest przed udaniem się do jego gabinetu zjeść smaczny, ale lekkostrawny posiłek. Tym sposobem uda nam się nie tylko zniwelować obawy, lecz także zaspokoić łaknienie na czas wykonania zabiegu i tuż po nim.

Zadbajmy o komfort własny i dentysty

Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że wizyta w gabinecie dentysty może być niekomfortowa również dla niego. Nie zapominajmy, że udajemy się tam w celu leczenia uzębienia, więc czy koniecznie tego dnia musimy spożywać posiłki o specyficznym zapachu?

Na pewne przyjemności można pozwolić sobie dopiero po powrocie do domu! Druga kwestia dotyczy higieny jamy ustnej. Nawet, gdy musimy jechać do stomatologa zaraz po pracy lub prosto z ważnego spotkania, to przecież większego problemu nie sprawi nam wzięcie ze sobą szczoteczki do zębów, a w każdym gabinecie jest dostępna łazienka.

Zęby i język powinniśmy wymyć dokładnie tak, aby dentysta nie musiał dodatkowo usuwać zanieczyszczeń przy pomocy specjalistycznych narzędzi. Po umyciu zębów, a przed zabiegiem nie należy spożywać posiłków, ani pić płynów innych niż woda.

Palacze powinni też zmniejszyć ilość wypalonych papierosów, jednak z tym może być dość ciężko.

Materiał powstał we współpracy z perfektstomatologia.pl

Nie żyje aktorka z serialu „M jak miłość”. Rok temu pochowała męża. „Szczere wyrazy współczucia”

bielgorod rosja mapa

Ukraina zaatakowała Rosję! Mamy nagranie. Ogromny pożar, w jednym z miast nie ma prądu