w ,

Premier Morawiecki ma wielki problem. To koniec niższych stawek VAT na paliwo i żywność?

Komisja Europejska ma sporo uwag do wprowadzonej przez rząd Mateusza Morawieckiego tzw. tarczy antyinflacyjnej. Czy czeka nas jeszcze większa drożyzna?

kim jest magdalena rzeczkowska zyciorys
Fot. YouTube / KPRM

Rząd – wbrew doniesieniom medialnym – chce również w roku 2023 utrzymać zerowe stawki VAT na żywność. Jednak pozostałe elementy tzw. tarczy antyinflacyjnej mogą zostać zlikwidowane. To oznacza, że jeszcze mocniej wzrosną inflacja i koszty życia.

Tarcza Antyinflacyjna do likwidacji? Premier mówi jasno

Premier Mateusz Morawiecki otrzymał pismo od Komisji Europejskiej i zamierza ulec prośbom unijnych urzędników. To de facto koniec tarczy antyinflacyjnej jaką znamy. Zerowa stawka VAT na żywność ma pozostać, ale na paliwa, gaz i inne produkty już nie.To oznacza, że od stycznia 2023 roku czeka nas kolejny szok cenowy.

Zmiany mają związek z zastrzeżeniami Komisji Europejskiej. Zdaniem urzędników z Brukseli obniżka podatku VAT i akcyzy prawdopodobnie narusza zasady konkurencji na jednolitym rynku. Komisja wnosi o przywrócenie wyższych stawek podatku. To spowoduje, że ceny znowu mocno wzrosną.

Rok 2023 może być dla Polaków niezwykle trudny. Inflacja po zmianach w tarczy może pójść w górę i osiągnąć poziom nawet 24 proc. i więcej. Możliwe też, że w 2023 nie będzie już tzw. wakacji kredytowych.

Zerowa stawka VAT na żywność ma pozostać

Zgodnie z zapowiedziami premiera Morawieckiego, zerowy VAT na żywność ma jednak pozostać „tak długo, jak się da„. Szef rządu liczy na to, że w tej kwestii Komisja Europejska przymknie oko i będzie jej zależało na ochronie najuboższych podczas kryzysu. Premier zapowiedział, że będzie o to walczył, co oznacza, że nic jeszcze nie jest przesądzone.

To tylko jeden z problemów, z jakim boryka się rząd Zjednoczonej Prawicy. Trwa szukanie oszczędności, ponieważ nadciąga ogromny kryzys, który na pewno uderzy w budżet państwa. Jednocześnie politycy nie chcą oszczędzać na wydatkach społecznych, w szczególności w roku wyborczym.

Największym wyzwaniem dla premiera Morawieckiego będzie pokrycie nagłych, wynikających z wojny na Ukrainie, wydatków na zbrojenia. To potężna kwota wynosząca nawet 100 mld zł. Dodatkowo obsługa długu publicznego kosztuje nas już niemal 70 mld zł więcej niż rok temu.

gosia andrzejewicz ufo

Polska artystka widziała UFO nad Warszawą. Pokazała film. „Coś przeleciało obok mojego okna”

jasnowidz krzysztof jackowski polski ład inflacja wybory przedterminowe wiosna 2022

Inflacja i podatki nas dobiją? Jackowski o czarnym scenariuszu: „Będzie szło pełną parą…”