w ,

Padła kolejna obietnica z ust premiera Morawieckiego. „Szanse na to są bardzo duże”

Czy wysoka inflacja przestanie wkrótce gnębić kieszenie Polaków. Istnieje taka możliwość. Zdaniem szefa rządu szanse na jednocyfrową inflację w tym roku są spore.

morawiecki o inflacji
Fot. YouTube / KPRM

Jak wskazał dziś podczas konferencji prasowej premier i szef rządu Mateusz Morawiecki, widzi on bardzo duże szanse na to, że inflacja przestanie zjadać nasze oszczędności. Jak przyznał, jest szansa, że jeszcze w tym roku wskaźnik wzrostu cen będzie jednocyfrowy.

Morawiecki o inflacji. Kiedy w końcu przestaniemy tracić?

Są szanse, by inflacja była jednocyfrowa pod koniec tego roku – stwierdził podczas spotkania z mediami premier Mateusz Morawiecki. Konferencja dotyczyła zmian w ustawie budżetowej na 2023 rok, która podyktowana jest zbliżającymi się wyborami. Rząd PiS zwiększa wydatki i deficyt, aby zadowolić Polaków kolejnymi programami społecznymi.

W nowelizacji budżetu pojawiła się prognoza wskazująca, że jest oczekiwanie spadku średniorocznej inflacji w Polsce do poziomu około 12 proc. Minister Finansów powiedziała z kolei, że jednocyfrowa inflacja może się pojawić na koniec 2023 roku. Potwierdził to Morawiecki mówiąc, że są na to spore szanse.

Przypominam, że inflacja spada i na koniec tego roku zdecydowanie wszystko wskazuje, że będziemy mieli jednocyfrową inflację – powiedziała minister Magdalena Rzeczkowska podczas konferencji prasowej w siedzibie Kancelarii Premiera.

Deficyt wzrośnie o kolejne 24 mld zł

Wolałbym się posługiwać ostrożnym szacunkiem, że w IV kw. tego roku powinna pojawić się jednocyfrowa inflacja. Zależy to też od tego, czy nie będzie kolejnych szoków na rynkach energetycznych, czy nie będzie się to wiązało z zakłóceniem łańcuchów dostaw – stwierdził premier.

Nadal nie wiadomo też, jak kształtować się będą w kolejnych miesiącach ceny żywności, które odpowiadają w większym stopniu za drożyznę. Mimo to premier jest dobrej myśli. Przyjęta dziś nowelizacja ustawy budżetowej zakłada wzrost deficytu w budżecie o kolejne 24 mld zł.

kiedy f-16 dla ukrainy

Wiadomo kiedy F-16 pojawią się na ukraińskim niebie. Spełnia się czarny sen Putina

tadeusz rydzyk 1% podatku pit apel pomoc lux veritatis radio maryja tv trwam

o. Tadeusz Rydzyk jest zdruzgotany. „Cienko przędziemy”. Co czeka duchownego?