w

Pierwsze nagrania i zdjęcia z Przewodowa (woj. lubelskie). To tu spadły rosyjskie rakiety

Pojawiają się w internecie pierwsze zdjęcia oraz nagrania z zaatakowanego rzekomo przez Rosję Przewodowa w województwie lubelskim.

przewodów lubelskie rakiety
Fot. Twitter

To wciąż nieoficjalna wiadomość, ale wszystko wskazuje na to, że dziś około godz. 16 na teren Polski spadły rosyjskie rakiety. Dwie osoby zginęły. W sieci pojawiły się pierwsze nagrania z miejsca zdarzenia.

Lubelskie. Przewodów zaatakowany przez Rosję. Nie żyją dwie osoby

Wypowiedzi polskich mediów i urzędników uderzeniu „rosyjskich” pocisków w rejonie Przewodowa to celowa prowokacja – stwierdzili przedstawiciele Ministerstwa Obrony Rosji. Negowanie swojego udziału w tym zdarzeniu było jednak czymś spodziewanym. Viktor Orbán chwilę temu zwołał posiedzenie Rady Obrony Węgier.

– Zdarzenie miało miejsce po godz. 15. Polskie władze nie raczyły do tej pory poinformować polskich obywateli, co się właściwie stało. W tych okolicznościach apele, żeby powstrzymać się od komentarzy są mocno chybione. To od rządu mamy prawo oczekiwać wyjaśnień – przyznał publicysta i dziennikarz Łukasz Warzecha. Pierwsze zdjęcia szczątków rakiet wskazują na pociski z wyrzutni S-300.

Rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował z kolei, że w związku z „sytuacją kryzysową” premier Mateusz Morawiecki wraz z głową państwa Andrzejem Dudą zwołali w trybie pilnym posiedzenie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

Lubelskie. Przewodów zaatakowany przez Rosję. Nie żyją dwie osoby

W miejscowości Przewodów w województwie lubelskim, tuż przy granicy z Ukrainą, prawdopodobnie spadły dwie zabłąkane rakiety. Na miejscu cały czas są służby – policja, prokuratura i wojsko. Wiele wskazuje na to, że Rosja używa coraz starszych rakiet, co sprawia, że część z nich leci pozbawiona kontroli.

Rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder wciąż nie podaje oficjalnie informacji o tym, co się stało. Jednocześnie dodaje, że rząd Stanów Zjednoczonych podchodzi do doniesień bardzo poważnie i podkreśla, że USA będą bronić każdego centymetra terytorium NATO.

W sytuacji zagrożenia, niezależnie od wewnętrznych sporów i różnic, wszyscy musimy być zjednoczeni i solidarni. W tej trudnej chwili będziemy razem – napisał na Twitterze Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Reakcja NATO na incydent w Polsce będzie zależała od oświadczeń Warszawy. Ma ona ustalić, skąd pochodzą rakiety, które spadły na miejscowość w województwie lubelskim.

PILNE. Rosyjskie rakiety spadły na Polskę? 2 osoby zginęły. Zwołano sztab kryzysowy

przewodów lubelskie rakiety jackowski

Przewodów. Jasnowidz Jackowski przerażony: „Od wielu miesięcy mówiłem Państwu…”