w ,

Rząd szykuje ostre cięcia wydatków. Stawki VAT mocno w górę, koniec z inwestycjami

Ekonomiści nie mają złudzeń – rząd lada chwila dojdzie do ściany. Premier Morawiecki musi pilnie znaleźć pieniądze na bieżące wydatki państwa. Szykuje ostre cięcia.

zadłużenie polski dług publiczny progi ostrożnościowe agencje ratingowe średnia unijna
Fot. YouTube / Kancelaria Premiera

Program Inwestycji Strategicznych idzie pod młotem. Premier Morawiecki musi pilnie znaleźć pieniądze i zasilić nimi pusty budżet. Ten flagowy program, który miał rozpędzić gospodarkę i wygenerować tysiące miejsc pracy, właśnie idzie pod nóż. Ale to nie koniec…

VAT w górę, cięcia wydatków, koniec inwestycji. PiS doszło do ściany

Jeden z najbardziej reklamowanych przez premiera Mateusza Morawieckiego programów inwestycyjnych właśnie kończy swój żywot. Nadchodzą wielkie cięcia i podwyżki podatku VAT. Politycy obozu władzy pilnie szukają jakichkolwiek oszczędności, dlatego finansowanie kluczowych inwestycji w regionach stanęło pod znakiem zapytania.

Samorządowcy są zdruzgotani planami rządu. Cięcia wydatków uderzą bezpośrednio w inwestycje obiecane przez samego premiera Mateusza Morawieckiego. Przez Polski Ład, który jak walec przejechał po budżetach samorządów generując poważne i wielomilionowe straty, cięcia to kolejny cios. Ucierpią oczywiście mieszkańcy.

Mateusz Morawiecki nazywał swój program „sianiem ziaren pod przyszłe żniwa„. Jak się teraz okazuje, nie będzie ani siania, ani żniw. Kluczowe inwestycje dla samorządów na terenie całego kraju idą pod młotek. Nie powstanie wiele lokalnych dróg,  wodociągów czy przedszkoli.

Ministerstwo Finansów: „Nie ma przestrzeni na nowe wydatki”

Kilka dni temu oficjalnie Ministerstwo Finansów przyznało się, że kasa jest pusta. Pieniędzy na nowe wydatki zabraknie, dlatego nie ma szans na wprowadzanie jakichkolwiek nowych programów społecznych. Dla rządu to ogromny problem, bo problemy finansowe zbiegną się z wyborami do parlamentu.

To jednak nie koniec złych wieści. Rząd potrzebuje pieniędzy tu i teraz, dlatego cięcia dotkną również tzw. Tarczy Antyinflacyjnej. Jedyny element, jaki pozostanie utrzymany po nowym roku, to zerowa stawka VAT na żywność.

Zgodnie z doniesieniami dziennikarzy RMF24.pl, w dniu, kiedy obywatele naszego kraju będą oglądać mecz Polska – Meksyk, rząd podwyższy stawki podatku VAT na energię elektryczną, paliwa oraz nawozy. To oznacza, że nie uda nam się w najbliższych miesiącach opanować wysokiej inflacji. Wręcz przeciwnie – będzie coraz drożej.

pijani kierowcy kodeks karny

Pijani kierowcy bezpowrotnie stracą samochody? Andrzej Duda podjął ostateczną decyzję

putin mobilizacja wojsk memy

Putin miał poważny wypadek! Prezydent Rosji miał spaść ze schodów. Ale to nie wszystko…