w , ,

HAHAHA!HAHAHA!

Podatek VAT w górę do 25%? Morawiecki odniósł się do doniesień medialnych

Czy stawka podatku VAT zostanie podniesiona do najwyższej z możliwych, czyli do 25 proc.? Premier Morawiecki zareagował na doniesienia opozycji i mediów.

granica polsko-białoruska uchodźcy z afganistanu morawiecki
Fot. YouTube / Kancelaria Premiera (screen)

Były premier Polski Marek Belka powiedział w rozmowie z mediami, że sytuacja gospodarcza w Polsce jest na tyle zła, że wszystkich czeka wielkie zaciskanie pasa. Być może niebawem rząd będzie zmuszony podnieść podatki, w tym stawkę VAT do maksymalnego poziomu europejskiego, czyli z 23 do 25 proc.

VAT 25 procent? Morawiecki zabrał głos po doniesieniach mediów

Być może będzie zmiana polityki budżetowej, ale to oznacza zacieśnianie pasa. W pewnym momencie trzeba będzie podnieść podatki, np. podnieść VAT do maksimum europejskiego, czyli 25 procent. Jeżeli trzeba będzie ochładzać koniunkturę, ochładzać popyt, to podwyżką VAT – powiedział Marek Belka w rozmowie z mediami.

Na te słowa natychmiast zareagował premier Mateusz Morawiecki, który zdecydowanie uciął te spekulacje. – Nie planujemy żadnych podwyżek podatku VAT. Wypowiedź pana Belki jest najlepszym podsumowaniem balcerowiczowskiej polityki, którą od lat uprawia neoliberalny establishment – powiedział szef rządu w wywiadzie udzielonym portalowi polskatimes.pl.

Zdaniem premiera Morawieckiego opozycja nie ma pomysłu na Polskę, a jedyną metodą walki z obecnym kryzysem jest dla niej uderzanie w zwykłych ludzi. Jak stwierdził Morawiecki, Prawo i Sprawiedliwość wybrało inną drogę, w której na pierwszym miejscu stawia się bezpieczeństwo finansowe rodzin i najmniej zarabiających.

Podwyżka VAT. Marek Belka ostro komentuje

To szef waszego szefa sugeruje nowe podejście. To wasz rząd za chwile może nie mieć wyjścia i może podnieść VAT. To wy wtedy będziecie to sprzedawać jako sukces zwykłych ludzi – skomentował informacje medialne profesor Marek Belka.

Zdaniem ekonomisty i polityka opozycji rząd w obliczu rosnącej inflacji i kosztów życia może nie mieć wyjścia i będzie zmuszony podnieść kolejne podatki. – Rząd PiS od wielu lat prowadzi politykę ekspansji monetarnej i budżetowej. Teraz mamy sytuację, która jest bankructwem strategii gospodarczej rządu PiS – przyznał Belka.

Od 1 lipca weszły z kolei nowe zmiany podatkowe. Zdaniem wiceministra sprawiedliwości Artura Sobonia oskładkowanie i opodatkowanie dochodów z pracy spadło o około 5 proc. Jednak mimo obniżki stawki PIT z poziomu 17 do 12 proc. opodatkowanie nadal jest wyższe, niż przed obniżkę.

Wszystko z powodu podniesionej do poziomu 9 proc. składki na NFZ. 12 proc. PIT + 9 proc. składki zdrowotnej daje nadal sumę obciążeń równą 21 proc. Przed zmianami Polacy płacili tylko 17 proc. podatku dochodowego i ryczałtową składkę na zdrowie.

Czekoladowe mikołaje są rakotwórcze? Szokujące wyniki badań składu świątecznych figurek

bartosz fiałek lekarz covid koronawirus szczepienia czwarta fala

Silny wzrost zachorowań na COVID. Znany doktor podaje listę leków, które warto mieć w domu