w ,

Pijani kierowcy bezpowrotnie stracą samochody? Andrzej Duda podjął ostateczną decyzję

Nowelizacja kodeksu karnego podpisana. Prezydent Andrzej Duda nie zwlekał z zatwierdzeniem przepisów, które umożliwią jeszcze surowiej karać pijanych kierowców.

pijani kierowcy kodeks karny

Prezydent Andrzej Duda stwierdził, że w tej kwestii nie ma co długo czekać. Bez zastanawiania podpisał nowelizację kodeksu karnego, o czym poinformowała oficjalnie Kancelaria Prezydenta. Nowe surowsze przepisy wejdą w życie za trzy miesiące.

Pijani kierowcy stracą auta? Prezydent podpisał nowelizację kodeksu karnego

Zmiany w kodeksie karnym zostały w listopada wieczorem podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Poinformowali o tym przedstawiciele Kancelarii Prezydenta. Zmiany wejdą w życie po trzymiesięcznym vacatio legis. Kierowcy muszą przygotować się na szereg zmian.

Od teraz auto kierowane przez pijanego kierowcę będzie konfiskowane, jeżeli stwierdzone zostanie w jego krwi nie mniej niż 1,5 promila alkoholu. Taki sam los spotka samochód, jeśli kierowca będzie miał we krwi jedynie 0,5 promila alkoholu, ale spowoduje w takim stanie wypadek (lub będzie to kolejne wykroczenie tego typu).

Nowelizacja kodeksu karnego wprowadza szereg innych zmian. Jeśli kierowca spowoduje wypadek tak poważny, że inny uczestnik fatalnego zdarzenia będzie miał ciężkie obrażenia (lub jego wyniku straci życie), pijany sprawca będzie mógł posiedzieć za kratkami nawet 16 lat.

25 lat więzienia przechodzi do historii. Kary wzrosną

Reforma przepisów idzie dużo dalej. Sądy nie będą już karać winnych i osadzać ich w więzieniach na okres 25 lat. Podniesiona zostanie bowiem górna granica kary aż do 30 lat. Przedawnieniu będą ulegał zabójstwa, ale dopiero 40 latach, a nie – jak do tej pory – po 30.

Z innych istotnych zmian, które podpisał dziś prezydent, należy wymienić wprowadzenia do kodeksu karnego nowego typu przestępstwa. Mowa o przyjęciu zlecenia zabójstwa lub czynienia przygotować w celu jego popełnienia. Takie osoby spotkają się z karą bezwzględnego dożywocia i nie będzie tu miało zastosowanie wcześniejsze zwolnienie z kary.

Sądy będą też ostrzej karać za wszelkiego typu przestępstwa seksualne oraz pedofilię. Gwałt ze szczególnym okrucieństwem to obecnie 15 lat więzienia. Po wejściu w życie nowelizacji (za 3 miesiące) kara będzie wynosiła od 5 do nawet 30 lat więzienia.

zenek martyniuk kończy karierę

Zenek Martyniuk kończy karierę? „Ja się nie nadaję”. Muzyk zaskoczył swoich fanów

zadłużenie polski dług publiczny progi ostrożnościowe agencje ratingowe średnia unijna

Rząd szykuje ostre cięcia wydatków. Stawki VAT mocno w górę, koniec z inwestycjami