w ,

Miód przed snem – tak czy nie? Odpowiedź na to pytanie może zaskoczyć…

Miód z pasieki najbardziej znany jest jako naturalne lekarstwo pomagające zwalczyć grypę i przeziębienie. Zazwyczaj kojarzymy go z herbatą i sokiem malinowym.

miód przed snem forum
Fot. Freepik

Naturalny miód pszczeli ma wiele innych zastosowań i może być spożywany na wiele różnych sposobów. Aby zaobserwować lecznicze działanie miodu warto sięgać po niego każdego dnia. Czy ma znaczenie pora dnia, w której sięgniemy po miód? Dlaczego warto jeść go przed snem? Odpowiedzi na te pytania mogą być naprawdę zaskakujące!

Dlaczego warto spożywać miód?

Skład miodu – naturalny słodki przysmak o wielkiej wartości odżywczej

Miód pszczeli to źródło wielu cennych substancji odżywczych. Jego dokładny skład różni się nieco w zależności od gatunku miodu, ale ogólnie można powiedzieć, że miód jest źródłem:

 • węglowodanów – jest słodszy niż tradycyjny biały cukier i bardziej kaloryczny, ale jego wyjątkowy smak sprawia, że już niewielki dodatek miodu jest wystarczający, aby posłodzić napój lub potrawę;
 • kwasów organicznych i olejków eterycznych,
 • witamin – m.in. witamin z grupy B, C czy A,
 • biopierwiastków – sód, mangan czy magnez to tylko kilka pierwiastków ważnych dla ludzkiego organizmu, które występują w miodzie,
 • soli mineralnych,
 • enzymów,
 • białek i aminokwasów.

Wpływ miodu na organizm człowieka

Unikalny skład miodu sprawia, że znajduje on zastosowanie w wielu dziedzinach, także w medycynie. Jest wykorzystywany jako naturalny suplement diety i wspomagająco w chorobach prawie wszystkich układów. Najpopularniejsze lecznicze zastosowania miodu to:

 • wspomaganie pracy układu trawiennego – wykorzystywany m.in. w leczeniu wrzodów żołądka, przy biegunkach i zaparciach, nadkwasocie itp. – tutaj polecany jest szczególnie miód rzepakowy,
 • kuracje przy przeziębieniach – miód działa rozgrzewająco i wykrztuśnie, niektóre gatunki mają też działanie przeciwgorączkowe i napotne, – w tym celu wykorzystywany jest zwłaszcza miód lipowy,
 • leczenie i profilaktyka chorób układu krążenia – miód jest profilaktycznie wykorzystywany w zapobieganiu miażdżycy, wspomaga pracę mięśnia sercowego i poprawia ciśnienie krwi – najchętniej chorzy na serce sięgają po miód gryczany,
 • pomoc w walce z chorobami układu moczowego – m.in. przy kamicy nerkowej, zapaleniu pęcherza itp. – takie działanie ma np. miód nawłociowy,
 • wyciszanie organizmu w nerwicach i innych chorobach układu nerwowego – napar z dodatkiem miodu działa uspokajająco i odprężająco – do relaksacji polecamy zwłaszcza miody wielokwiatowe i lipowe.

Dodatkowo, miód ma wiele innych zastosowań leczniczych – jest chętnie używany np. jako środek przyśpieszający gojenie się ran.

Regularne spożywanie miodu – klucz do długotrwałej poprawy zdrowia

Ilość leczniczych zastosowań miodu może przyprawić o zawrót głowy. Nic dziwnego, że miodowe kuracje stają się coraz bardziej popularne. Kluczem do sukcesu, jeśli chodzi o długotrwałą poprawę stanu zdrowia jest regularne przyjmowanie miodu w dawkach dostosowanych do wieku pacjenta. Zaraz przekonamy Cię, że najlepiej sięgnąć po miód wieczorem!

Jak spożywać miód?

Miód można spożywać zarówno dodając go do napojów, jak i w trakcie przyrządzania innych potraw. Leczniczo miód jest jednak najczęściej wykorzystywany w kuracjach bezpośrednio na łyżeczce lub w postaci wody z miodem albo jako dodatek do herbaty.

Warto pamiętać o tym, aby miód od pszczelarza dodawać do lekko przestudzonego napoju – takiego, którego temperatura nie przekracza 40⁰C – to pomaga maksymalnie wykorzystać jego lecznicze właściwości.

Miód na dobry sen – ile w tym prawdy?

Wieczorne spożywanie miodu sprzyja regularności. Sięgając każdego wieczoru po łyżkę z miodem wyrabiamy sobie nawyk, o którym później łatwo można pamiętać.

Miód stosowany wieczorem ma działanie uspokajające i wyciszające i sprzyja łatwiejszemu zapadnięciu w sen – zwłaszcza, jeśli to płynne złoto stosujemy jako dodatek np. do herbaty. Dla osób, które mają problemy z zaśnięciem kuracja miodem może być prostym rozwiązaniem tego uporczywego problemu.

Co miód ma wspólnego z … nocnym podjadaniem?

Miód to też mini bomba kaloryczna – ale spokojnie, wieczorna konsumpcja miodu nie wpływa na wzrost wagi! Wręcz przeciwnie – jeśli będziemy regularnie sięgać po miód wieczorową porą zapewnimy niezbędną ilość cukru do funkcjonowania mózgu, który nocą wcale nie odpoczywa i potrzebuje dodatkowych zasobów energetycznych.

Warto sięgnąć po łyżkę z miodem szczególnie, jeśli w zwyczaju mamy wczesne kolacje. Nadwyżka energetyczna w postaci miodu sprawi, że nocne pobudki i nocne podjadanie znikną raz na zawsze a to może mieć wpływ nie tylko na utrzymanie wagi, ale nawet na jej spadek!

Miód przed snem a … odchudzanie

Według teorii brytyjskiego dietetyka Mike’a McInnesa regularne jedzenie łyżki miodu wieczorem pozwala schudnąć nawet 1,5 kg tygodniowo. Mimo, że ta teoria może wydawać się absurdalna, musi tkwić w niej ziarenko prawdy – miód jest o wiele słodszy niż inne słodycze, więc sięgając po łyżkę miodu na pewno nie będziemy mieli ochoty na wieczorne podjadanie słodkich przekąsek, które mają destrukcyjny wpływ na niejedną dietę.

Biorąc pod uwagę korzyści zdrowotne, jakich można dodatkowo doświadczyć regularnie jedząc miód odpowiedź na tytułowe pytanie jest prosta: warto jeść miód właśnie wieczorem i najlepiej robić to codziennie!

Artykuł przygotowało Centrum Pszczelarskie Łukasiewicz, sklep pszczelarski zajmujący się sprzedażą sprzętu, akcesoriów i wyrobów pszczelarskich.


Bibliografia: Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Apiterapia. Leczenie miodem i produktami pszczelimi, Wydawnictwo SBM, 2020.

benedykt xvi najnowsze zdjecia ciało

Benedykt XVI złożony do grobu. Watykan pokazał zdjęcia i unikatowy film. Widać aż trzy trumny

top secret zwroty opinie

Zwrot Top Secret. Jakie są zasady i w jakim terminie można zwrócić towar?