w

„Zielona kometa” C2022 E3 ZTF pędzi w kierunku Ziemi. Kiedy zobaczymy ją na niebie?

To jedyna szansa, aby zobaczyć na własne kometę C/2022 E3 (ZTF). Kolejny raz zawita do nas za… 50 tysięcy lat. Jak i kiedy ją zobaczyć?

zielona kometa c2022 e3
Fot. Twitter

Jak poinformowali naukowcy z NASA, do naszej planety bardzo szybko zbliża się obiekt, który może być widoczny gołym okiem. „Zielona kometa” pojawi się w naszym układzie słonecznym po raz pierwszy od 50 tysięcy lat i powróci do nas za drugie tyle. Mamy zatem jedyną okazję, by ją zobaczyć.

„Zielona kometa” pędzi ku naszej planecie. Szukaj jej na niebie na przełomie stycznia i lutego

Do Ziemi z bardzo wysoką prędkością zbliża się piękna zielona kometa. Jej nazwa katalogowa nadana przez astronomów to C/2022 E3 (ZTF). 2022 w nazwie wynika z tego, że odkryto ją w marcu ubiegłego roku. Jak obliczyli naukowcy z NASA, kometa ta przelatywała już obok naszej planety, ale było to aż 50 tys. lat temu.

Ta nieustannie pędząca kula lodu będzie możliwa do obserwowania (być może nawet gołym okiem) już pod koniec stycznia i na początku lutego. w marcu 2022 r. Człowiek nie miał okazji jeszcze jej podziwiać podczas poprzedniego przelotu w pobliżu naszej planety. Nie istniała wówczas astronomia, a po Ziemi chodzili wówczas neandertalczycy.

C/2022 E3 (ZTF). Jak i kiedy ją zobaczyć?

Według obliczeń już 2 lutego kometa znajdzie się zaledwie 42 mln kilometrów od Ziemi. Wbrew pozorom nie jest to duża odległość. Słońce znajduje się od nas aż 150 mln kilometrów, czyli trzy razy więcej.

Uznaje się, że w tym okresie, znanym jako górny paleolit, ludzie opuścili Afrykę i osiedlili się w Azji i Europie. NASA ma nadzieję, że będzie to kometa roku. Obecnie obiekt w miarę zbliżania się do nas coraz mocniej świeci. Przewiduje się, że bez trudu będzie można dostrzec ją nieuzbrojonym okiem. Oczywiście najlepiej robić to poza miastem.

Kometa powinna być widoczna pod koniec stycznia na półkuli północnej na kilka godzin przed świtem. Obecnie można ją oglądać jedynie przez teleskop. Wiele osób już teraz wyszukuje w internecie informacji na temat tego tajemniczego obiektu. Niektórzy zastanawiają się, czemu ma zielony kolor.

„Zielona kometa”. Czemu ma taką barwę?

Pierwsze obserwacje pokazały, że kometa ma zielony warkocz pyłowy w kształcie wachlarza oraz drugi – jonowy, który jest długi i zabarwiony na biało. Zielony kolor spowodowany jest obecnością dwuatomowego węgla emitującego właśnie taki kolor.

Pierwsze fotografie ukazują jej prawdziwy majestat. Astronomowie mają nadzieję, że kometa nas nie zawiedzie i będziemy mieli co podziwiać.

sen o zmarłej jako żywej

To się stanie, gdy przyśni Ci się osoba zmarła. To może być ostatnie ostrzeżenie przed…

kim jest kasia dziurska wiek partner kariera

Kasia Dziurska – kim jest popularna trenerka fitness? Partner, kariera i dzieci