w

Morawiecki da prezenty uczniom w całym kraju. Dzieci dostaną to całkowicie za darmo

Uczniowie w całym kraju usłyszeli dziś, że dostaną od premiera Morawieckiego (czyli de facto od polskich podatników) prezent. Co to będzie?

darmowe laptopy dla uczniów za darmo
Fot. Twitter / Cyfryzacja KPRM

Premier Mateusz Morawiecki zamierza obdarować prezentami kolejną grupę społeczną. Tym razem na celowniku są uczniowie IV klas, czyli 10-latkowie. Wszystkie te dzieci – a jest ich ponad 370 tys. – dostaną za darmo laptopy.

Darmowe laptopy dla uczniów. Morawiecki ogłosił nowy projekt

Dziesięcioletni uczniowie w całym kraju (czyli czwartych klas szkół podstawowych) otrzymają za darmo laptopy. Chodzi o to, aby dzieci nie były wykluczone cyfrowo i aby miały w domu sprzęt, bez którego trudno dziś sobie wyobrazić skuteczną naukę

W tym roku sprzęt trafi do 370 tys. uczniów – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Ile na to wyda polski podatnik? Koszt całej akcji ma zamknąć się w okolicach 760 mln zł (do tego należy doliczyć podatek VAT). Celem rządu jest aktywna realizacja podstaw programowych z wykorzystaniem nowoczesnych komputerów, ale też standaryzacja przebiegu lekcji i rozwijanie cyfrowych umiejętności. Bez laptopów ciężko wyobrazić sobie dziś zajęcia choćby z informatyki.

Na jakie urządzenia będzie można liczyć?

Chcemy, żeby komputery były przekazane uczniom na własność, aby z tego sprzętu korzystały całe rodziny. Zależy nam na tym, żeby program został w szkołach na stałe i kolejne roczniki również otrzymały takie wsparcie – podkreślił na konferencji minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Patrząc na liczbę uczniów objętych programem oraz szacunkowe koszty łatwo policzyć, że na jednego ucznia przypadnie kwota nie większa niż 2,5 tys. zł brutto. Za te pieniądze nie da się kupić bardzo dobrego laptopa, ale na pewno wystarczy on do nauki. Będą to jednak na pewno urządzenia z komponentami starszego typu.

Dobrym rozwiązaniem mógłby być tutaj zakup laptopów Chromebook. Opinie na jego temat są bardzo korzystne, poza tym biorąc pod uwagę jakość i cena, wychodzą dużo lepiej niż najtańszy sprzęt oparty o system Windows.

radio maryja online

Radio Maryja na krawędzi? Rozpaczliwy apel o. Tadeusza Rydzyka. „Prosimy o pomoc”

justyna lubas wokalistka wiek kariera partner rodzina

Justyna Lubas. Kim jest urocza członkini zespołu Top Girls? Wszystko, co o niej wiemy