w

Joe Biden ogłosił gigantyczną pomoc dla Ukrainy. Rosjanie mogą zacząć się bać

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosił kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy. Przekaże ją kilkanaście krajów należących do NATO.

joe biden young
Fot. TVN24 (na żywo / screen)

Joe Biden podjął decyzję o przekazaniu Ukrainie aż 31 czołgów M1 Abrams, czyli podstawowych czołgów należących do US Army. Nowy pakiet pomocy obejmujący kolejne setki wozów pancernych i nie tylko został ogłoszony przez niego osobiście.

Joe Biden ogłosił kolejny gigantyczny pakiet pomocy dla Ukrainy

Dziś miałem długą rozmowę z naszymi sojusznikami w Europie. Rozmawialiśmy o kontynuacji naszego zjednoczonego wsparcia Ukrainy – potwierdził prezydent USA Joe Biden. Jego zdaniem jest to niezbędne, aby zapewnić Ukrainie możliwość obrony przed rosyjską agresją. – Wyślemy 31 abramsów do Ukrainy – padło z jego ust.

„Putin spodziewał się, że Europa i Stany Zjednoczone osłabią naszą determinację. Spodziewał się, że z czasem nasze poparcie dla Ukrainy osłabnie. Mylił się… te czołgi są kolejnym dowodem naszego trwałego, niesłabnącego zaangażowania na rzecz Ukrainy. Chodzi o wolność!”

USA potwierdziły tym samym swoje ogromne zaangażowane w konsultacje i koordynację z sojusznikami w NATO, by na ukraiński front trafiło szybko jak najwięcej zaawansowanego sprzętu. Wczoraj po długim namyśle Niemcy postanowił jednak wydać zgodę na przekazanie Ukrainie 14 czołgów Leopard 2 A6 pochodzących z zapasów Bundeswehry.

„Wolny świat jest zjednoczony jak nigdy dotąd dla wspólnego celu – wyzwolenia Ukrainy”

Niemcy zapowiedziały też wcześniej, że żadne Leopardy nie zostaną wysłane, jeśli USA nie wyłożą na stół swoich Abramsów. Chodziło o to, aby Niemcy nie skupiały na sobie całej agresji ze strony Rosji, ale żeby była ona skierowana do całego NATO.

„Dzisiaj ogłaszam, że Stany Zjednoczone wyślą na Ukrainę 31 czołgów Abrams, co odpowiada jednemu ukraińskiemu batalionowi. Czołgi Abrams to najbardziej zaawansowane technologicznie czołgi na świecie.”

Biden stwierdził tez podczas konferencji prasowej, że to nie koniec pomocy i w najbliższych tygodniach zostanie ogłoszona dodatkowy pakiet wojskowy dla Ukrainy. Za Ukrainą stoi murem koalicja aż 50 państw. 25 stycznia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski obchodzi urodziny. To najlepszy prezent, jaki mógł dostać.

Dziękuję @POTUS za kolejną ważną decyzję o przekazaniu Abramsa 🇺🇦. Wdzięczny ludziom 🇺🇸 za wsparcie przywództwa! To ważny krok na drodze do zwycięstwa. Dziś wolny świat jest zjednoczony jak nigdy dotąd dla wspólnego celu – wyzwolenia 🇺🇦 . Idziemy do przodu – napisał na Twitterze prezydent Ukrainy.

kiedy koniec wojny na ukrainie

Kiedy koniec wojny na Ukrainie? Doradca Zełenskiego ujawnił datę. „Jeśli wszystko pójdzie dobrze…”

skrzypczak o wojnie na ukrainie

Generał Skrzypczak ma złe informacje. „Następnym krokiem będzie Polska. On Polsce nie daruje…”