w ,

Polacy chcą uciekać z kraju? Ponad połowa obywateli zrobiła coś, co niepokoi ekspertów

Już ponad połowa Polaków wzięła się za intensywną naukę języka obcego. Co ciekawe są to bardzo różne języki. Czy planują oni wyjechać z kraju na zawsze?

jak nauczyć się angielskiego

Już trzy czwarte Polaków deklaruje, że posługuje się w stopniu komunikatywnym przynajmniej jednym językiem obcym. Tylko 14 proc. przyznaje, że nie będzie w stanie porozumieć się z innymi w żadnym języku obcym. Taki wniosek płynie z analiz Zymetrii dla Tutore Poland.

Polacy szykują się do wyjazdu z kraju? Ekspertów zastanawia jedna rzecz

Rośnie jednak motywacja do nauki. Już ponad połowa społeczeństwa uczy się obecnie jakiegoś języka. Z jednej strony może to wynikać z chęci bądź konieczności rozwoju osobistego, z drugiej – wymogów rynku pracy. Widać rosnące zainteresowanie mniej popularnymi do tej pory językami, np. skandynawskimi, chińskim czy japońskim. Możliwe też, że część osób nie widzi tu przyszłości i uczy się, by wyjechać.

Spośród języków, które są najczęściej wybierane, oczywiście króluje język angielski. To jest wybór ponad 40 proc. dorosłych Polaków. Drugim najczęściej wybieranym językiem obcym jest niemiecki – według naszych badań wybiera go ponad 11 proc. osób. Innymi popularnymi językami są włoski, hiszpański, francuski, ale też coraz częściej widzimy wybór niepopularnych dotychczas języków, takich jak języki skandynawskie, czeski, słowacki czy chiński bądź japoński – wymienia Marcin Grzelak, prezes Tutore Poland.

Naukę coraz popularniejszego ostatnio języka hiszpańskiego rozpoczęło w ubiegłym roku o 5 proc. więcej osób, a zainteresowanie językiem duńskim wzrosło o 7 proc.

Według naszych badań co trzecie ogłoszenie o pracę powiązane jest ze znajomością konkretnego języka obcego. Najczęściej pożądanym przez pracodawców jest angielski, ale też znajomość innych, również tych bardziej egzotycznych, jest bardzo ceniona na rynku pracy.”

Jak wyjaśnia ekspert, pandemia wpłynęła na globalizację działalności i świadczenia usług w niektórych branżach, a za tym poszły również większe wymagania pracodawców wobec znajomości języków obcych. Przykładem takiego sektora jest IT.

Znajomość języka to dziś niezbędne minimum

Pandemia wpłynęła także na sposób nauki i oczekiwania wobec kursów. W ostatnich latach coraz więcej osób korzysta z oferty szkół językowych. W 2019 roku 68 proc. osób podejmujących naukę języka obcego robiło to w domu, samodzielnie, na podstawie własnych materiałów. Po pandemii odsetek uczących się w szkołach wzrósł do 57 proc.

Najczęściej z ich oferty korzystają kobiety, osoby w wieku 24–37 lat oraz mieszkańcy dużych miast. Jak oceniają eksperci, stopniowy wzrost zainteresowania nauką w szkołach językowych może wynikać z coraz bogatszej oferty dostępnych metod nauczania – połączenia tych tradycyjnych i nowoczesnych, związanych z e-learningiem.

Dla 85 proc. Polaków przy wyborze szkoły językowej ważna jest dobra atmosfera. Zbliżony odsetek bierze pod uwagę to, czy podczas lekcji wykorzystywane są materiały interaktywne oraz czy zajęcia są prowadzone przez native speakerów. Dla 79 proc. ważna jest możliwość wyboru kursów indywidualnych.

seks w samochodzie

Fotoradar przyłapał parę na miłosnych igraszkach. Wszystko wyciekło do internetu

putin mobilizacja wojsk memy

Ile żołnierzy stracili Rosjanie na Ukrainie? Wywiad USA podał liczbę. Wgniata w fotel