w ,

Ostra reakcja Morawieckiego. Rząd robi krok wstecz. „Nie ma zgody na takie pomysły”

Szef rządu Zjednoczonej Prawicy reaguje na doniesienia medialne na temat podatku od zrzutek. Minister finansów

morawiecki koronawirus lockdown
Mateusz Morawiecki skomentował możliwość wprowadzenia ogólnokrajowego lockdownu. Fot. YouTube / Kancelaria Premiera (screen)

Premier ostro zareagował na doniesienia na temat tzw. „podatku od zrzutek”. Organizacje niosące pomoc, jak i odbiorcy pieniędzy pochodzących ze zbiórek w sieci, będą mogli spać spokojnie. Szef rządu kategorycznie zażądał zmian w ustawie, którą po cichu przepchnął rząd.

Podatek od zrzutek. To koniec sprawy – premier

Nie ma zgody na takie pomysły. Dałem jasne dyspozycje Ministerstwu Finansów w tym zakresie. Dziękuję wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w pomoc drugiemu człowiekowi – napisał 1 lutego wieczorem premier Morawiecki na swoim profilu na Twitterze. To reakcja na doniesienia medialne na temat przepchniętej po cichu ustawy, która uderza w osoby zbierające w sieci pieniądze na przykład na leczenie.

Premier udzielił mediom wypowiedzi, z której wynika, że zmiana w ustawie o darowiznach miała wprowadzić dodatkowe mechanizmy zabezpieczające przed potencjalnymi nadużyciami. W ten sposób szef rządu odniósł się do medialnych doniesień, z których wynika, że osoby zbierające środki na szczytny cel zostałyby obłożone nawet 20 proc. podatkiem.

Resort finansów dostał zadanie, aby jak najszybciej naprawić wadliwe przepisy. Jego zdaniem zamieszanie jest niepotrzebne, a organizacje pomocowe czy beneficjenci zbiórek mogą być spokojni. Premier stanowczo zadeklarował, że nie pozwoli na to, aby jakakolwiek ustawa negatywnie wpłynęła na jakiekolwiek inicjatywy charytatywne.

Rząd potwierdza – będą zmiany w ustawie o darowiznach

Łukasz Schreiber z Kancelarii Premiera również napisał na Twitterze, że wkrótce kontrowersyjny zapis zostanie z ustawy usunięty. – Intencją poselskiego projektu było zwiększenie kwoty wolnej od podatku dla darowizn z jednoczesnym uszczelnieniem systemu. Klub PiS złoży w Senacie poprawkę, która wykreśli ten zapis – czytamy w mediach społecznościowych polityka.

W dotychczasowych kształcie nowelizacja ustawy wprowadziła ogromne zamieszanie, a w środowiskach zajmujących się pomocą wręcz szok. Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu niemal cały parlament zagłosował nad nowelizacją przepisów o spadku od darowizn. W jej treści pojawił się kontrowersyjny zapis wprowadzający podatek dla osób pomagającym innym w potrzebie.

Krytycy rządu Prawa i Sprawiedliwości twierdzą jednak, że cała afera była zaplanowana na zasadzie – „rzucamy granat i zobaczymy co się stanie„. W myśl tej zasady politycy wprowadzają kontrowersyjne przepisy czekając na reakcję opinii publicznej i to, czy jakakolwiek w ogóle będzie.

maryla rodowicz wydatki emerytura wiek

Maryla Rodowicz ujawnia wysokość emerytury. Kwota, która zwala z nóg

zus pue rejestracja logowanie

Ważna zmiana w ZUS! Obowiązek dotyczy każdego. Kto tego nie zrobi, może mieć kłopoty