Od 1 stycznia 2023 weszły w życie nowe sposoby komunikacji pomiędzy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych a płatnikami składek. Zmiana jest obowiązkowa dla wszystkich z mocy ustawy. Kto nie dopełni formalności, będzie miał spore kłopoty.
Zmiany w ZUS. Konto w PUE ZUS obowiązkowe dla każdego
Od nowego roku każdy będzie miał obowiązek założyć profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. O zmianach nieustannie przypominają przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zmiany te dotyczą wszystkich bez wyjątku.
Platforma PUE ZUS umożliwia załatwianie większości najważniejszych z punktu widzenia obywatela spraw w urzędzie bez opuszczania domu. To spore ułatwienie, które pozwala na zaoszczędzenie czasu. Nie trzeba przez to również stać w kolejkach do okienka. Taka forma załatwiania urzędowych spraw jest bowiem zbyt czasochłonna.
Dzięki PUE ZUS każdy jest w stanie śledzić dane na temat swoich ubezpieczeń, świadczeń, zwolnień lekarskich czy opłaconych składek. Choć profil można założyć od 2012 roku, to spore grono Polaków nadal tego nie zrobiło. Obecnie aktywnie z konta w ZUS korzysta nieco ponad 10 mln rodaków.
Bon turystyczny, 500 plus i inne sprawy bez wychodzenia z domu
Dzięki PUE ZUS załatwimy Polski Bon Turystyczny, świadczenie Rodzina 500 plus i inne, takie jak wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy i dofinansowanie żłobków czy wyprawkę szkolną. Od 2023 r., wejdą jednak zmiany w przepisach i każdy będzie zmuszony posiadać profil w tym systemie. W innym wypadku niczego nie załatwi.
Od 1 stycznia 2023 roku każdy, kto jest płatnikiem składek, będzie miał ustawowy obowiązek posiadania aktywnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS
— Janusz Piechociński (@Piechocinski) October 7, 2022
Profil można z łatwością założyć od ręki odwiedzając najbliższą placówkę ZUS, ale można to również zrobić przez internet. Takiego konta nie musieli posiadać na przykład pracodawcy, którzy zatrudniali mniej niż 5 osób w firmie. Teraz będą musieli taki profil posiadać.