w

MON stawia kolejne barykady na granicy. Błaszczak: „Strategia obrony i odstraszania”

– Rozpoczęliśmy prewencyjną rozbudowę zabezpieczeń na granicy z Rosją i Białorusią. To element naszej strategii obrony i odstraszania. Pierwsze umocnienia są już rozmieszczane na granicy z Obwodem Kaliningradzkim.

błaszczak twitter
Fot. Twitter / @mariuszblaszczak

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak opublikował na Twitterze zdjęcia przedstawiające umocnienia, jakie pojawiły się nie tylko na granicy Polski z Białorusią, ale też z Obwodem Kaliningradzkim. Ma to być element wpisujący się w przyjętą strategię odstraszania i obrony.

Polska zabezpiecza granicę z Białorusią i Rosją. Trwa ustawianie umocnień

Rozpoczęliśmy prewencyjną rozbudowę zabezpieczeń na granicy z Rosją i Białorusią. To element naszej strategii obrony i odstraszania. Pierwsze umocnienia są już rozmieszczane na granicy z Obwodem Kaliningradzkim – napisał na Twitterze szef MON.

Zdjęcia poruszyły internautów, którzy intensywnie komentują temat. Niektórzy piszą, że rząd wie więcej niż obywatele i nie ukrywają swojego zaskoczenia. W tym samym czasie ponad 3000 kolejnych ochotników rozpoczęło ćwiczenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

Na zdjęciach widoczne są elementy zapory przeciwpancernej przeznaczonej do powstrzymywania czołgów i innych bojowych wozów strony atakującej. Widoczne są blokady żelbetowe oraz tak zwane stalowe jeże.

Informacja u układaniu umocnień pojawia się na dzień przed zwołaną przez prezydenta Radą Bezpieczeństwa Narodowego. Ta ma odbyć się 24 lutego i ma być poświęcona omówieniu wniosków i rezultatów po wizycie Joe Bidena w Polsce.

„Silna armia gwarancją naszego bezpieczeństwa”

Budowa środków bezpieczeństwa na granicy Polski z Obwodem Kaliningradzkim ruszyła w lutym i nadal trwa. W marcu MON rozpoczął też budowę fortyfikacji na granicy z Białorusią. Poniżej można zobaczyć najnowsze zdjęcia z tego terenu.

Na wyposażenie armii trafiło również kolejne 12 armatohaubic K9. Od 23 lutego cieszyć się nimi może 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej. To kolejna już dostawa sprzętu zakupionego w Korei Południowej.

Konsekwentnie zwiększamy liczebność Wojska Polskiego i tworzymy nowe jednostki. Silna i wyposażona w nowoczesny sprzęt armia jest gwarancją naszego bezpieczeństwa – twierdzi Błaszczak.

Warto też wspomnieć, że amerykański Kongres zatwierdził właśnie sprzedaż Siłom Zbrojnym RP najnowocześniejszych zestawów artylerii dalekiego zasięgu HIMARS. Chodzi o 500 sztuk. Wkrótce ma dojść do finalizacji umowy.

krzysztof wojczal blog

Przewidział atak na Ukrainę. Teraz ostrzega Polskę: „Można go jeszcze zatrzymać…”

najlepsze miejsce na świecie bartosiak książka premiera

Dr Jacek Bartosiak zapowiada. Po 20 marca w kraju „zrobi się duży szum”