w

MON stawia kolejne barykady na granicy. Błaszczak: „Strategia obrony i odstraszania”

– Rozpoczęliśmy prewencyjną rozbudowę zabezpieczeń na granicy z Rosją i Białorusią. To element naszej strategii obrony i odstraszania. Pierwsze umocnienia są już rozmieszczane na granicy z Obwodem Kaliningradzkim.

błaszczak twitter
Fot. Twitter / @mariuszblaszczak

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak opublikował na Twitterze zdjęcia przedstawiające umocnienia, jakie pojawiły się nie tylko na granicy Polski z Białorusią, ale też z Obwodem Kaliningradzkim. Ma to być element wpisujący się w przyjętą strategię odstraszania i obrony.

Polska zabezpiecza granicę z Białorusią i Rosją. Trwa ustawianie umocnień

Rozpoczęliśmy prewencyjną rozbudowę zabezpieczeń na granicy z Rosją i Białorusią. To element naszej strategii obrony i odstraszania. Pierwsze umocnienia są już rozmieszczane na granicy z Obwodem Kaliningradzkim – napisał na Twitterze szef MON.

Zdjęcia poruszyły internautów, którzy intensywnie komentują temat. Niektórzy piszą, że rząd wie więcej niż obywatele i nie ukrywają swojego zaskoczenia. W tym samym czasie ponad 3000 kolejnych ochotników rozpoczęło ćwiczenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

Na zdjęciach widoczne są elementy zapory przeciwpancernej przeznaczonej do powstrzymywania czołgów i innych bojowych wozów strony atakującej. Widoczne są blokady żelbetowe oraz tak zwane stalowe jeże.

Informacja u układaniu umocnień pojawia się na dzień przed zwołaną przez prezydenta Radą Bezpieczeństwa Narodowego. Ta ma odbyć się 24 lutego i ma być poświęcona omówieniu wniosków i rezultatów po wizycie Joe Bidena w Polsce.

„Silna armia gwarancją naszego bezpieczeństwa”

Budowa środków bezpieczeństwa na granicy Polski z Obwodem Kaliningradzkim ruszyła w lutym i nadal trwa. W marcu MON rozpoczął też budowę fortyfikacji na granicy z Białorusią. Poniżej można zobaczyć najnowsze zdjęcia z tego terenu.

Na wyposażenie armii trafiło również kolejne 12 armatohaubic K9. Od 23 lutego cieszyć się nimi może 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej. To kolejna już dostawa sprzętu zakupionego w Korei Południowej.

Konsekwentnie zwiększamy liczebność Wojska Polskiego i tworzymy nowe jednostki. Silna i wyposażona w nowoczesny sprzęt armia jest gwarancją naszego bezpieczeństwa – twierdzi Błaszczak.

Warto też wspomnieć, że amerykański Kongres zatwierdził właśnie sprzedaż Siłom Zbrojnym RP najnowocześniejszych zestawów artylerii dalekiego zasięgu HIMARS. Chodzi o 500 sztuk. Wkrótce ma dojść do finalizacji umowy.

putin grozi zachodowi nato

Putin się przeliczył? Ołeksij Daniłow ujawnia pozytywne wieści dla Ukrainy

najlepsze miejsce na świecie bartosiak książka premiera

Dr Jacek Bartosiak zapowiada. Po 20 marca w kraju „zrobi się duży szum”