w ,

Morawiecki i Błaszczak nie mają złudzeń. „Polska została zaatakowana hybrydowo przez Białoruś”

25 czerwca premier Mateusz Morawiecki oraz szef MON Mariusz Błaszczak spotkali się w Białymstoku z żołnierzami 18 Pułku Rozpoznawczego oraz w Krynkach, z żołnierzami, którzy wspierają Straż Graniczną i pełnią swoją służbę na granicy.

morawiecki w białymstoku pułk rozpoznawczy
25 czerwca premier Mateusz Morawiecki oraz szef MON Mariusz Błaszczak spotkali się w Białymstoku z żołnierzami 18 Pułku Rozpoznawczego oraz w Krynkach, z żołnierzami, którzy wspierają Straż Graniczną i pełnią swoją służbę na granicy. Fot. mon.gov.pl

25 czerwca premier Mateusz Morawiecki oraz szef MON Mariusz Błaszczak spotkali się w Białymstoku z żołnierzami 18 Pułku Rozpoznawczego oraz w Krynkach, z żołnierzami, którzy wspierają Straż Graniczną i pełnią swoją służbę na granicy.

Premier i minister obrony w Białymstoku. „Polska została zaatakowana hybrydowo przez Białoruś”

Tu na Podlasiu tworzymy 1. Dywizję Piechoty Legionów, właśnie taką podlaską dywizję wojsk zawodowych. Na terenie województwa podlaskiego powołujemy do życia nowe garnizony. Wzmacniamy Wojsko Polskie, bo Wojsko Polskie jest zobowiązane bronić każdego skrawka polskiej ziemi – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas wizyty w Białymstoku.

Kiedy w 2015 roku do władzy przyszło Prawo i Sprawiedliwość, obóz zjednoczonej prawicy zmieniliśmy zasadę obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Bronimy każdego skrawka polskiej ziemi. Pamiętam kiedy w 2018 r. została sformowana 18 Dywizja Zmechanizowana, byłem krytykowany przez opozycję, że to jest błąd ustawianie wojska we wschodniej części naszego kraju. My świadomie właśnie wzmacniamy wschodnią część naszego kraju. Świadomie powołujemy do życia nowe jednostki. Często na gruzach jednostek zlikwidowanych przez rząd koalicji PO-PSL. Właśnie 18 Dywizja Zmechanizowana powstała na gruzach zlikwidowanej w 2011 r. 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak podczas wizyty w Białymstoku.

Minister przypomniał, że konsekwentnie jednostki Wojska Polskiego wyposażane są w nowoczesny sprzęt – ten kupowany w zagranicznych koncernach, jak i w ten, produkowany przez polski przemysł zbrojeniowy. Mówiąc o konieczności wzmacniania Wojska Polskiego, szef MON podkreślił, że od dwóch lat Polska jest celem ataków hybrydowych.

Zdajemy sobie sprawę z tych zagrożeń i odpowiadamy na te zagrożenia uprzedzając ataki. Od dwóch lat mamy do czynienia z atakiem hybrydowym. Żołnierze służą na granicy wzmacniając bezpieczeństwo naszego kraju – zaznaczył szef MON-u.

„Przewidywaliśmy, że może dojść do kryzysu”

Mateusz Morawiecki oraz szef MON Mariusz Błaszczak spotkali się z żołnierzami pełniącymi służbę na granicy. Minister podziękował żołnierzom za ich dotychczasową służbę, dzięki której Polacy mogą czuć się bezpiecznie.

Żołnierze Wojska Polskiego są zaangażowani we wsparcie Straży Granicznej w ochronę granicy od 2021 r, gdy strona białoruska rozpoczęła ataki hybrydowe na terytorium RP. W ramach wsparcia Straży Granicznej m. in. patrolują granicę. Zadania te realizują głównie jednostki 16 i 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Jesteśmy tu z panem premierem Mateuszem Morawieckim, żeby pokazać skuteczność polskich władz, Polskiego rządu. To ogrodzenie za nami, powstało w rekordowo krótkim czasie. Powstało, żeby zapewnić bezpieczeństwo naszej Ojczyźnie. Najpierw mieliśmy ogrodzenie tymczasowe zbudowane przez żołnierzy wojsk inżynieryjnych – podkreślił minister Błaszczak.

Jak przyznał na konferencji prasowej, do dziś strażników granicznych wspierają żołnierze Wojska Polskiego, żeby zapewnić bezpieczeństwo. Latem 2021 roku, kiedy na czele Komitetu ds.. Bezpieczeństwa i Spraw Obronnych stał pan premier Jarosław Kaczyński, podjęto doatkowo decyzję dotyczącą zabezpieczenia granicy z Białorusią.

Przewidywaliśmy, że może dojść do kryzysu i rzeczywiście Polska została zaatakowana hybrydowo przez Białoruś. Nikczemnością były ataki dokonywane także przez celebrytów, przez polityków opozycji, którzy atakowali żołnierzy i funkcjonariuszy. Ale najważniejsze jest to, że naród stanął murem za polskim mundurem – cieszył się minister Błaszczak.

Źródło: gov.pl

przemówienie putina dzisiaj na żywo

Nowe przemówienie Władimira Putina. „Zbrojna rebelia i tak zostałaby stłumiona”

lukaszenka putin grupa wagnera

Łukaszenka podjął niepokojącą decyzję. „Wydałem wszystkie potrzebne rozkazy”