w ,

OMGOMG

Koronawirus nie odpuszcza. Świat szykuje się na najgorsze, Polacy wykupują maski

Światowa Organizacja Zdrowia szykuje się na pandemię koronawirusa z Chin. W Polsce ruszyła już sprzedaż masek.

koronawirus

Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zebrali się na trzeciej już konferencji prasowej, gdzie tematem był koronawirus 2019-nCoV i potencjalne zagrożenie epidemią.

Przed międzynarodowym gremium zasiedli: dyrektor Programu Sytuacji Kryzysowych dr Michael Ryan oraz dr Maria Van Kerkhove – szefowa jednostki do walki z chorobami zakaźnymi oraz wirusami pochodzenia odzwierzęcego. Współczynnik śmiertelności jest wyższy niż w przypadku SARS czy wirusa Ebola.

Koronawirus nie odpuszcza, powstaje plan pola bitwy

Eksperci przedstawili opinii publicznej plan pola bitwy, którym w erze globalizacji staje się cała planeta. Obecnie państwa świata zbroją się w zasoby niezbędne do walki z epidemią. Eksperci szczególną uwagę poświęcają miejscom, w których system medyczny stawia spełnienie ostrych wymogów bezpieczeństwa pod znakiem zapytania.

Dr Ryan mówił wprost o wyzwaniu, jakie stoi przed ludzkością. Żniwo morderczego wirusa wciąż się powiększa. Możliwe, że zostaną podjęte kroki mające na celu odizolowanie Chin, aby przerwać szlaki, którymi rozprzestrzenia się choroba. Potrzebna jest natychmiast ścisła współpraca na skalę międzynarodową. Miasto Wuhan zostało już poddane całkowitej kwarantannie.

POLECAMY:
TYLKO DLA DOROSŁYCH. Wyciekło nagranie osoby zarażonej koronawirusem z Chin

Dodatkowo WHO wysyła do Chin specjalny zespół ekspertów, aby wspomógł tamtejszych medyków i lepiej poznał sytuację. Powstanie także specjalna platforma informacyjna wspomagająca szybką wymianę wiedzy odnośnie epidemii. Według słów dr Van Kerkhove, obecnie potrzebne jest określenie jasnych wytycznych diagnozy, sprecyzowanie charakterystyki wirusa i przygotowanie modelu leczenia i przeciwdziałania zakażeniom.

Już ponad 6 tys. osób zarażonych koronawirusem

Dr Michael Ryan zapytany, czy zainteresowanie opinii publicznej tematem jest zbyt wysokie, czy zbyt niskie, unikał odpowiedzi. Z jego słów wynikało, że pokłada wiele wiary w bogatym doświadczeniu Chińczyków w walce z wybuchami ognisk różnego rodzaju chorób.

Dr Ryan osobiście odwiedził Chiny, choć jak zaznaczył, wizyta była bardzo krótka. Na miejscu zastał zdeterminowanych i nieustępliwych naukowców, ale stan wiedzy na temat 2019-nCoV jest jeszcze bardzo wybrakowany.

POLECAMY:
PILNE: Śmiertelny wirus dotarł do Europy. Narasta panika

Obecnie na całym świecie odnotowano 6 171 zarażeń 2019-nCoV, z czego aż 6 070 w Chinach. 33 z nich okazały się śmiertelne. Póki co nie odnotowano zgonów poza Państwem Środka. Warto jednak zaznaczyć, że wirus ten wykluwa się aż do 14 dni – czy najgorsze znajduje się dopiero przed nami?

Na ten moment WHO wydało ocenę o wysokim ryzyku bieżących wydarzeń w skali światowej. Według chińskich ekspertów, prawdziwy wybuch epidemii może nastąpić dopiero za około tydzień.

Na Allegro już kręcą biznes

Wiele osób w naszym kraju wyczuło, że koronawirus może być okazją do zrobienia niezłego biznesu. Jednorazowa maska chroniąca przed wirusami jeszcze kilka dni temu kosztowała zaledwie kilka groszy. Dziś cena skoczyła nawet do 10 zł!

Media opisały sprzedawcę chirurgicznych masek chwalącego się na Facebooku swoimi obrotami, które generuje na popularnym portalu aukcyjnym. Maseczki na Allegro sprzedają się jak ciepłe bułki tysiącami sztuk. Wg doniesień Gazety Wyborczej tylko jeden sprzedawca na portalu mógł sprzedać maski o wartości ponad 100 tys. zł.

Źródło: CNBC, worldometers.info

dwóch strażaków

Dwóch strażaków stanęło w ogniu [WSTRZĄSAJĄCE NAGRANIE]

farage

Szokujące słowa brytyjskiego polityka. „Polska będzie następna”